Kulman mittaus korkeuden määrityksessä

Ei suoranaisesti liity matematiikkaan, mutta millä menetelmällä olisi helpoin määritellä kulma, kun tarkoitus olisi laskea lipputangon pituus sen nupin ja maan välisen kulman, sekä mittauspisteen ja lipputangon välisen matkan avulla.

Maanmittaajilla on ilmeisesti joku sopiva instrumentti, mutta onko olemassa jotain yksinkertaisempaa tapaa?

Yksi tapa olisi tietysti kiivetä tankoon ja vetää "hypotenuusa"-naru mittauspaikkaan, mutta samalla vaivalla mittaisi jo tangon pituuden muutenkin...
7667
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

-- pistä lipputankoon silmän korkeudelle musta teippi , ja liiku siitä tangosta taaksepäin siten että tulee 45 astetta , ja juttu on pihvi-

Äänestä

Onneksi se on lipputanko, eli siinä on se naru. Vedät sen narun , tarvittaessa jatkat sitä) kireäksi sivulle , ja sitten rullamitalla siitä narusta otat selville sellaiset mitat, että saat sen kulman sinillä, cosinilla tai tangentilla laskettua.

Äänestä
  • Kun tangossa on se naru, niin sido pitkä mittanauha renkaastaan naruun. Sitten vedät mitan renkaan aivan ylös taittopyörään saakka ja tarkistat mitan arvon maanrajasta. Nyt lipputangon pituus on mitan antama arvo lisättynä nupin korkeudella.

    Toinen mahdollisuus olisi seurata tangon varjon pituutta ja aikaa. Auringon korkeudesta saa suoraan kulman, jota voi käyttää laskuissa.

    Äänestä

  • Tuollainen pitää askarrella kamerajalustan päälle.

    Ei tullut ensimmäisenä mieleen luotilangan hyödyntäminen. Suunnittelin mittaavani kulman maaperää vasten, mutta noinhan se käy tarkemmin.

    Tosin kulmaa pitää hieman korjata mittauspaikan etäisyyden mukaan, koska esimerkiksi maapallon toisella puolella olevaa lipputankoa mitatessa luotilanka on kääntynyt jo 180 astetta pieleen ;-)

    Äänestä

esim .Helpoiten näin: Lipputangon korkeus 6m*korkeuskulma 5,72(vakio):
haluttu piste y (mittapiste)

Kulman saa näistä helposti selville,eikä tarvitse sin/cos kaavaa,helppoa.

Äänestä
  • Miten ?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


menetelmä kirjoitti:

Ei suoranaisesti liity matematiikkaan, mutta millä menetelmällä olisi helpoin määritellä kulma, kun tarkoitus olisi laskea lipputangon pituus sen nupin ja maan välisen kulman, sekä mittauspisteen ja lipputangon välisen matkan avulla.

Maanmittaajilla on ilmeisesti joku sopiva instrumentti, mutta onko olemassa jotain yksinkertaisempaa tapaa?

Yksi tapa olisi tietysti kiivetä tankoon ja vetää "hypotenuusa"-naru mittauspaikkaan, mutta samalla vaivalla mittaisi jo tangon pituuden muutenkin...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu