Formula kilpailu perutaan lämpenemisen takia

Ilmastonmuutos voimistaa myrskyjä ja nyt joudutaan luultavasti Malesian F1 kilpailu perumaan, ennen näkemättömän myrskyn vuoksi.

http://www.iltalehti.fi/formulat/2014033018168417_fo.shtml
492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Edes ippc puhu mistään voimistuvista myrskyistä saati lisääntyneistä myrskyistä
puupää

Äänestä

huohhoijaalle tiedoksi. Mikään ennennäkemätön ilmastonmuutoksen aiheuttama myrsky ei uhannut Malesian F1 GP:tä. Nämä sateet ovat melkeinpä jokapäiväisiä tähän aikaan vuodesta Malesiassa, ja usein alkaa satamaan juuri samaan aikaan kun F1 kisakin alkaa, tai kisan aikana. Ei mitään epätavallista tässä. Ja kyllä, vettä voi tulla niin paljon, että kisat voidaan joutua perumaan, tai ainakin keskeyttämään vähäksi aikaa. Niin että ei sinun esittämällä uutisella ole oikein todellisuuspohjaa. Mutta älä välitä, yhtä pihalla oli myös Iltalehti. Aika-ajoja ei ajettu perjantaina, vaan vapaat harjoitukset 1 ja 2, jotka molemmat ajettiin kuivassa kelissä. Lauantaina ajettiin vapaa harjoitus 3, kuivassa kelissä. Kaksi tuntia tämän harjoitksen loppumisesta, aika-ajojen olisi pitänyt käynnistyä, mutta silloin oli jo alkanut satamaan. Aika-ajojen alkamista piti siirtää 45:llä minuutilla. Sen jälkeen aika-ajot vietiin kokonaisuudessaan läpi.Sateessa. Kisa ajettiin tänään, alkoi klo.10.00, ei klo 11.00, aikataulun mukaan, Suomen aikaa, kuivassa kelissä. Ja vähän lisää tietoa sinulle, ja muillekin, siitä ennennäkemättömän myrskyn vouhottamisestasi. Kaksi viikkoa sitten ajettiin Australiassa Melbournen F1 GP, kauden avaus kisa. Melbournessa piti aika-ajo siirtää sunnuntai aamuun, koska lauantaina satoi niin paljon, että ei ollut enää turvallista mennä radalle. Eikä Melbournessakaan ollut mitään ennennäkemätöntä ilmastonmuutoksen aiheuttamaa myskyä. Eli, olet laittanut palstalle jotain täysin paikkansapitämätöntä ilmastonmuutos "uutis" hörhöilyä. Myöskään linkittämässi Iltalehden uutisessa ei mainittu mitään ilmastonmuutoksen vahvistamasta myrskystä. Miksi ette te, ilmastonmuutos/lämpenemis vouhottajat pysty pysymään tosiasioissa. Ihmettelen vaan.

Äänestä
  • Onneksi hörhö pysyy tosiasioissa;) Miksi et muuten puuttunut tähän, Sähkis valehtelee Saimaalla olevan metri jäätä kun todellinen lukema (virallisiin mittauksiin perustuva) on noin 20 cm.

    Äänestä

  • Eelis Permanen kirjoitti:

    Onneksi hörhö pysyy tosiasioissa;) Miksi et muuten puuttunut tähän, Sähkis valehtelee Saimaalla olevan metri jäätä kun todellinen lukema (virallisiin mittauksiin perustuva) on noin 20 cm.

    Eelis Permanen. Mitä hemmetin tekemistä Saimaan jäillä on Malesian F1 GP:n kanssa?. Minä vastasin nimenomaan tähän Malesian GP:tä koskevaan valheelliseen tarinaan. Miksi et itse puuttunut tähän huohhoijaan esittämään valheeseen?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


huohhoijaa kirjoitti:

Ilmastonmuutos voimistaa myrskyjä ja nyt joudutaan luultavasti Malesian F1 kilpailu perumaan, ennen näkemättömän myrskyn vuoksi.

http://www.iltalehti.fi/formulat/2014033018168417_fo.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu