Oletteko miettineet kuinka huonoja polttomoottorit todella ovat? Hyötysuhde onneton, energiasta vain murto-osa muuttuu tehoksi? Vääntöä nollakierroksilla ei ole ja siksi tarvitaan kallis ja vikaherkkä kytkin. Juuri tästä syystä diesel-vetureissa renkaita pyöritetään sähkömoottoreilla. Lisäksi polttomoottorin vääntö ja paras hyötysuhde ovat kapealla alueella - tarvitaan kallis ja vikaherkkä vaihteisto.
Polttomoottorin vääntö ei ole jatkuvaa, tarvitaan painava vauhtipyörä. Pyörivä massa kasvaa ennestään. Kierrokset nousevat hitaasti.
Polttomoottori on meluisa, tarvitaan äänenvaimennusta. Polttomoottori tuottaa valtaisasti lämpöä. Tarvitaan jäähdytysjärjestelmä.
Polttomoottorissa on edestakaisin liikkuvia hankaavia osia, ne kuluvat. Polttomoittori ei toimi kylmänä jne.
Polttomoittori lisälaitteineen on painava. Siksi sähköauto on helposti kevyempi, vaikka akku painaakin.
Polttomoottori - huonoin moottori kaikista
11
374
Vastaukset
- Minä vain
Sähkötoiminen mercedes benz sls on myös nopeampi ja tehokkaampi kuin mitkään polttomoottori sls:ät. Sähköautot on huonoja sen takia että akut eivät ole vielä tarpeeksi kehittyneitä. Akuista loppuu virta liian nopeasti ja niiden lataaminen bensatankin täyttämiseen verrattuna tuntuuikuisuudelta.
- dieselillä ajeleva
autoilija kirjoitti:
Otto-moottoria parempaa ei ole vielä keksitty
Oletko ihan tosissasi, että diesel-moottori on huonompi kuin otto-moottori?
dieselillä ajeleva kirjoitti:
Oletko ihan tosissasi, että diesel-moottori on huonompi kuin otto-moottori?
OLEN ja diesel myös pohjaa otto moottoriin
- Autoilijako?
autoilija kirjoitti:
OLEN ja diesel myös pohjaa otto moottoriin
Ja hevosvaunu paras, siihen pohjaa auto
- tyhjä tynnyri ääness
Huonompiakin on.
Ensimmäisten autojen voimanlähteinä kilpailivat myös höyrykone ja sähkömoottorit.
Höyrykoneiden hyötysuhde voi olla niinkin huono kuin 2 %. Vaikka laivakoneissa päästiinkin monivaiheisen paisunnan yms avulla parempaan. Mutta laivassa ei koolla ja painolla olekaan niin väliä. Liikkuvissa koneissa painavat nämä valmistuskustannukset, joten höyryveturitkin olivat varsin surkeita.
Polttomoottorit yleistyivät juuri siitä syystä, että niiden hyötysuhde oli hurjasti parempi kuin yksinkertaisilla höyrykoneilla. - JKAVS
Nestemäinen polttoaine on energiatiheydeltään ylivoimainen energiavarasto. Sama ajomäärä, johon tarvitaan satojen kilojen akut täyteen ladattuina, taituu muutamalla litralla bensiiniä.
Nykytekniikalla polttomoottori on paras. - Pekka Peräsuoli
Kun aloittaja on huomannut tuollaiset virheet, niin kai hän osaa tehdä paremmat laitteet?
Siitä vaan toimeksi, miljoonat odottavat ottajaansa!
Toisaalta - juuri mikään aloittajan väitteissä ei pidä paikkaansa alkuunkaan.
Pelkkää provoahan tuo olikin. - Huono, huonompi,...
Sinulta jäi yksi perusasia kertomatta, eli mistä otat sähkön siihen painavaan akkuusi? Luonnossa sähköä ei ole kuin salamoissa, mutta sekin on vaikeasti akkuun ahdistettavissa. Kaikki muu sähkö pitää tuottaa muista energiamuodoista huonolla tai sitäkin huonommalla hyötysuhteella.
- Otto..
Polttomoottori on oikeasti kaasunlämmitin. Lämmetessään ja palaessaan kaasut laajenevat. Tästä syntyvä paine pyörittää moottoria. Energiaa vain menee helvetisti harakoille.
- 123 432 456
Polttomoottorin vääntö ei ole jatkuvaa, tarvitaan painava vauhtipyörä ???
Se on nimenomaan jatkuva koska polttomoottorissa on monta sylinteriä, joista kukin tekee työtä vuorollaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,715017Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk393790Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699253378- 792391
- 241909
Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.271581Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois3561581Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?401542Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔151485Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?341345