Kone kopsattu! YIP!

KTS (Ei kirj.)

9

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 19+7

      Todella vaarallinen ja varsinkin huomaamaton, siipien kärkiväli 30-metriä.

      • Onpa kts innossaan kun sen idolli valtio onnistuu tekemään laittoman kopion

        Mutta on noita iranilaisia myös pudoteltu


        Mitä Israelin taivaalla tapahtui?


        Lauantaina lokakuun 6. päivänä kello 10 aamulla Israelin puolustus havaitsi tunnistamattoman lentokoneen suuntaavan Välimereltä Gazan ylitse Israelin ilmatilaan. Tutkat ja pian myös Israelin ilmavoimien lentäjät havaitsivat lentokoneen olevan ns. drone eli miehittämätön tiedustelukone. Nykyisin samaista konetyyppiä käytetään menestyksekkäästi kuljettamaan räjähteitä ja toimimaan täsmäohjattuna pommina jopa kävelevien ihmisten tai liikkuvien ajoneuvojen tuhoamiseksi. Mihin Israelin ilmatilaan tunkeutunut drone oli matkalla - mikä oli sen missio?

        Drone oli Israelin ilmavoimien tarkkailussa joka sekunti sen liikkuessa Israelin taivaalla.

        Ilmavoimien koneet lensivät dronen ympäristössä kaikkiaan sadan kilometrin matkan.

        Dronen lento päättyi ilmavoimien F-16 koneesta laukaistun ohjuksen osuessa siihen Yatir metsikön yläpuolella pohjoisessa Negevissä. Laukaisupaikka valittiin sen mukaisesti, ettei suoraan alapuolella maan pinnalla olisi asutettua aluetta.

        Pääministeri Benjamin Netanjahu puhui tapahtuneesta radiossa ja televisiossa. Hän kiitti ilmavoimien toimintaa. "Israel puolustaa rajojansa ilmassa, maalla ja merellä huolehtien kansalaistensa turvallisuudesta", pääministeri vakuutti.

        Knessetin jäsen Michael Ben-Ari (Kansallinen unioni) ei jakanut pääministerin myönteisyyttä puolustusvoimien toimintojen suhteen.

        "Drone lensi Israelin ilmatilassa puoli tuntia", hän totesi ja kysyi: "Jos kone olisi ollut varustettu vaikkapa ydinkärjellä, mitä olisi voinut tapahtua? Miksi sitä ei tuhottu heti kun oli ilmeistä, että se tunnistamattomana dronena lähestyi Israelin rajaa? Pidämme kovaa meteliä siitä, että Gazza on suljettu mereltä lähestyville aluksille. Nyt on paljastunut järkyttävä totuus maamme haavoittuvuudesta. Ydinase voidaan lennättää ilmatilaamme ja vartijamme nukkuvat."


    • ÄO 68

      Kopioda pitää, kun ei ole lahjoja itse rakentaa samanlaista.

      • Ydinaseet ovat ainakin vaarallise iranilaisten käsissä. Ne pitäisi jo viimein estää


    • aito israelson

      Se tiedetään että kannatat Iranin pappisdiktuuria, mutta miksi ylistät sitä täällä? Jopa sinun luulisi ymmärtävän mitä tarkoittaa aiheiden mukainen palstajako.

      Muuten:jos iranilaiset saisivat kopioitua teknologian jostain Israelin uusista lennokeista, silloin heillä olisi hallussaan alan kehityksen huippu.

      • 777777cgsdfrew

        Osoitat kirjoituksesi suoraan ammattitrollille,mutta hyvä niinkin.


    • Olemme

      tosiaan päässet juutalaisen uskonnon ytimeen.

    • USA vaati aikoinaan koneen palauttamista. No nythän sen voisi palauttaa ja kiittää lainasta.
      :D

      • Kiitätkö itse

        Iranin shiiamuslimeja rauhan pilkkana pitämisestä ja toisten valtioiden asioihin puuttumisesta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      125
      4963
    2. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      173
      3742
    3. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      46
      3188
    4. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      21
      3163
    5. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      39
      1707
    6. Gallup: Mitä teillä syödään pääsiäisenä, onko juhlaruokaa vai meneekö arkiruoilla?

      Monessa perheessä pääsiäisenä pöytään pistetään vähän parempaa herkkua. Pääruokaan panostetaan ja lisäksi leivotaan vaik
      Liharuoka
      40
      1279
    7. Loimaan k-citymarketilla puukotus

      Jonka on puukotettu Loimaan citymarketilla tänään iltapäivällä noin klo 14. Kuulin kun ambulanssi huusi kaupungilla kun
      Loimaa
      38
      1175
    8. Martinan ex-rakas ulkoilutti Espanjassa koiraa.

      No on hyvä asia, että heillä on kuitenkin hyvät välit, vaikka eroneet jo viimme syksynä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      303
      1090
    9. Kunnanjohtaja haista sinä

      Kyvytön johtamaan kuntaa! Täysin kyvytön. Toivottavasti Hattula saa sinut vaivoikseen. Epäpätevä, ammattitaidoton, yhtei
      Heinävesi
      30
      1071
    10. Jos hän pyytäisi luokseen!?

      Uskaltaisitko mennä?
      Ikävä
      83
      1036
    Aihe