Hesarissa kolumni ajattelun ja uskomisen suhteesta.

kerettitytto

Osui silmään kolumni, joka voisi olla omasta kynästäni:

http://www.hs.fi/tiede/a1399802906897?jako=041336eb273168c31a83c847a53a2d66

"Uskominen on usein ajattelun jättämistä puolitiehen
Susanne Björkholm

Pyhyyden kokemus (engl. awe) on yleisinhimillinen tunne. Kuten himo, suru ja rakkauden eri lajitkin ovat. Niillä on kohde. Pyhyyden kokemuksella ei ole. Silti ihmiset projisoivat pyhyyden tunteen itsensä ulkopuolelle – tekevät siitä yhtä suurta kuin miltä se tuntuu.

Ja koska mielikuvitus on ihmisellä rajallinen, tunne ankkuroituu johonkin ihmismäiseen, mutta äärettömän voimakkaaseen ja rakastavaan. Näitä pyhyysankkureita kutsutaan jumaliksi.

Tällaiselle ihmiselle ei riitä se, mikä on olemassa, koska siihen sisältyy aina ymmärrys omasta merkityksettömyydestä. Olemme olemassa hetken, sitten emme – ja maailmankaikkeus jatkaa kohti lopullista sammumistaan kuten ennenkin.

Pyhyyden väkevä, pakahduttava tunne ei jotenkin natsaa tuon todellisuuden kanssa. Siksi ihmiset haluavat uskoa suureen ja merkitykselliseen. Sivutuotteena syntyy itsellekin merkitys.

Koska koen olevani tärkeä ja haluan olla tärkeä, minun on oltava tärkeä!

Tästä kasvavat uskontoinstituutioiden ongelmat. Kun jumala antaa häneen uskoville muita suuremman merkityksen, saavat he myös oikeuden toteuttaa jumalan tahtoa tallomalla muita.

Vaikka yhdeksän kymmenestä uskovasta ei haluaisi talloa muita, riittää, että he jossain mielensä laiskimmassa sopukassa hyväksyvät sen, mitä jumalan nimessä tehdään.

Uskominen on usein joko ajattelun jättämistä puolitiehen – siihen ensimmäiseen kohtaan, missä "tuntuu oikealta ja hyvältä" – tai se on vastoin parempaa tietoa valittu huume, jolla pyritään sumentamaan todellisuus.

Tulen vihaiseksi, kun uskova väittää, että jumalat elämästään pois valinnut ei kykene tuntemaan pyhyyttä; että uskonnottomuus olisi osoitus tuon tunteen puuttumisesta.

Ei ja vielä kerran ei. Ateistina olen tehnyt pitemmän matkan kuin uskova. Päässyt sinne asti, missä ymmärrän ja hyväksyn sen, että en ole sen kummempi elämänmuoto kuin muutkaan, eikä minulla ole mitään ulkoa annettua oikeutta pörhistellä tällä planeetalla oman pyhyyteni kaipauksen voimin.

Minulle riittävät maailma ja elämä. Jos niihin nimittäin viitsii tutustua vähän lähemmin, ei voi olla tuntematta pakahduttavaa autuutta niiden kauneuden ja ihmeellisyyden äärellä.

Eikä se haltioitunut vapauden tunne, joka valtaa mielen, kun näen itseni osana maailmankaikkeutta, poikkea uskovan haltioitumisesta. Vain syyt ovat kovin erilaiset.

Kirjoittaja on tiedetoimittaja."

Miksihän ihmiselle on kehittynyt kyky kokea pyhyyttä? Olisi tosiaan mielenkiintoista, jos pyhyyden kokemusta tutkittaisiin nykyistä enemmän.

8

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kerettityttö: >>> Näitä pyhyysankkureita kutsutaan jumaliksi.

    • No juu ei

      Aina kun uskovalta kysyy todisteita tai perusteluja jumalansa olemassaolosta, saa samat vastaukset, kuten tältäkin palstalta voi jatkuvasti lukea.

      Aina saa vastaukseksi uskovan tunteen siitä että jumala on olemassa, toisin sanoen jumala antaa uskovalle kivan fiiliksen. Ja tämän täsmälleen saman vastauksen saa aina kaikilta uskovilta, olivat nämä sitten muslimeja, kristittyjä, hinduja tai keitä tahansa teistejä. Kaikki ovat tasan yhtä varmoja oman tunteensa todellisuudesta sekä ylivertaisesta paremmuudesta muihin nähden.

      Mutta kun kysyy niitä perusteluja, että miksi kristityn kiva fiilis olisi jotenkin todempi kuin hindun tai muslimin vastaava fiilis, tai millä perusteella miljardin hindun ja miljardin hindun fiilikset olisivat kaikki täysin vääriä, niin mitään perusteluja ei löydy. Jotain naurettavia itse keksittyjä muka-ihmeitä tarjotaan, vaikka hindulaisuuden parissa erilaisia ihmeitä tunnetaan tuhatmäärin enemmän kuin kristinuskossa.

      Mutta eiväthän nyt miljardit ihmiset voi täysin sokeasti uskoa johonkin mikä ei ole ollenkaan totta, perustelee uskova minulle. Ja todistaa samalla miten miljardi hindua ja yli miljardi muslimia eivät voi olla väärässä, vaan Allah ja Brahma ovat ihan totta. Vai voisivatko miljardit ihmiset sittenkin uskoa aivan sokeasti johonkin mikä ei ole totta.

      Ja miksi muslimeille ei koskaan synny kristittyjä vauvoja, eikä kristityille koskaan hinduvauvoja? Miksi ihmiset aina "löytävät" sen uskonnon, minkä kulttuuripiirissä he ovat kasvaneet. Ja taas uskova inttää että kyllä monet ihmiset kääntyvät kristityiksi. Kyllä joo, mutta tällä hetkellä nopeiten kasvava ja leviävä uskonto on islam. Ja aika monet kääntyvät buddhalaisiksikin.

      Aina kun uskovien todisteluja ja perusteluja vähän tarkemmin tutkiskelee, niin huomaa ettei löydy yhtään mitään tarkastelun kestävää.

    • yksi tunteilija

      Erilaisia haltioitumisen tunteita (jopa pohjattoman tuntuisia syviä tunnelatauksia) voi tuntea periaatteessa kuka tahansa. Tietysti tunteiden voimakkuus on yksilöllistä, mutta näiden ei tarvitse olla sidoksissa maailmankatsomukseen. Pyhyydessä on erityispiirteensä ja ihminen voi itse määritellä näitä tunteita. Mihinkään pörhistelyyn ei kenelläkään ole oikeutta. Maisemat, unet, musiikki jopa toinen ihminen syvästi rakastuneena aiheuttaa joskus huikeita kokemuksia kenellä tahansa.

      Uskonnollisissa kokemuksissa mukaan tulee valtava persoona. Joku käsittelee tämän melko käytännöllisesti ja joku melkein tukehtuu tunteisiinsa. Yksi tekijä, mikä tekee kokemuksesta pyhän, on persoonan kokeminen todellisena ja itsen ulkopuolisena. Kokemus ei usein tunnu pelkästään hyvältä, vaan joutuu käymään läpi pelkoja, syyllisyyttä kunnes se muuttuu vaputtavaksi todella voimakkaan rakkauden kohteena olemisena ja haluna tuntea rakkautta todellisena koettua Jumalaa ja kanssaihmisiä kohtaan. Tällöin ei mielestäni koe sumeutta vaan päinvastoin kohtaa myös omat "demoninsa" ja elämä suuntautuu todellisuuden etsimiseen kaiken ollessa paljasta ja siten käsiteltävissä. Todella syvät tunteet ovat kaikille mahdollisia; myös kokea pyhyyttä, miten sen kukakin tulkitsee. Tässä siis omia näkemyksiäni tunteista, jotka eivät ole kenenkään etuoikeuksia. Uskonto ja maailmankatsomukset ovat enemmän tietoisia valintoja, joita tunteet värittävät.

    • "Maisemat, unet, musiikki jopa toinen ihminen syvästi rakastuneena aiheuttaa joskus huikeita kokemuksia kenellä tahansa."

      Koin tämän erityisen vahvasti sotaveteraani-isoisäni hautajaisissa. Kun hänen vielä elossa olevat kaukopartiotoverinsa ryhmittyivät arkun ääreen, seisoivat siinä iän kumartamina ruusut kädessä Finlandian soidessa, en muista kokeneeni mitään vastaavaa aikaisemmin. Saman koin kun isoisää kannettiin Narvan marssin soidessa ulos kirkosta. Olin itsekin isäni kanssa kantamassa.

      Sen sijaan kaikki hengellis-tyhjänpäiväinen blaablaablaa vain pitkästytti, joskus hetkittäin myös suututti. Toisaalta taas virret olivat upeita varsinkin siksi, koska rukoilevaiset ovat mahtavia laulamaan, ja urkuri osasi hommansa. Esimerkiksi virressä "Oi Jeesus kiitos nimellesi sun" on uskomattoman upea sävel.

      Uskonnon ja musiikin yhteyttä on kehitetty tuhansia vuosia joten ei ole ihme jos se puhtaan psykologiselta pohjalta vaikuttaa uskonnottomaankin ihmiseen. Luulen että osaltani on kyse sekulaarista pyhyyden kokemisesta.

      Elämäni helluntailaisuuden, rukoilevaisuuden ja lestadiolaisuuden vaikutuspiirissä on kyllä ollut mielenkiintoista.

    • 1213

      "Uskominen on usein ajattelun jättämistä puolitiehen"

      Mielenkiintoista, minun mielestäni ateismi on ajattelun jättämistä puolitiehen.

      Olisi myös hyvä ymmärtää, kaikki "tieto" mitä ihmisellä on, on uskon varaista. Mikään "todiste" tai "fakta" ei ole mitään, ennen kuin ihminen uskoo asian olevan todiste tai fakta. Esim. evoluutio ei ole mitään muuta kuin äitimaa jumaluskonnon päivitetty versio, ellei satu uskomaan siihen tieteellisenä totuutena.

      • "Mielenkiintoista, minun mielestäni ateismi on ajattelun jättämistä puolitiehen.

        Olisi myös hyvä ymmärtää, kaikki "tieto" mitä ihmisellä on, on uskon varaista. Mikään "todiste" tai "fakta" ei ole mitään, ennen kuin ihminen uskoo asian olevan todiste tai fakta. Esim. evoluutio ei ole mitään muuta kuin äitimaa jumaluskonnon päivitetty versio, ellei satu uskomaan siihen tieteellisenä totuutena. "

        Jotkut ymmärtävät, että on todisteellisia perusteluja, jotka ovat eri tasolla kuin sokea usko. Sinulta on näköjään jäänyt tuo kirjoituksessai huomioimatta eli olet puolitiessä.


      • Epäjumalienkieltäjä

        "Mielenkiintoista, minun mielestäni ateismi on ajattelun jättämistä puolitiehen."

        Tuo ei ollut mielenkiintoista. Mielenkiintoista olisivat olleet perustelut näkemyksellesi.

        "Mikään "todiste" tai "fakta" ei ole mitään, ennen kuin ihminen uskoo asian olevan todiste tai fakta."

        Tuo on puhdas yksilötason tapa lähestyä tietoa. Ainoat kestävät kriteerit tiedon oikeudellisuudelle ovat yhteisöllisiä. Jos tieto on yhteisesti sovittujen, objektiivisuuteen pyrkivien kriteereiden mukaan kiistämätön eikä kilpailevia yhtä selitysvoimaisia selityksiä ole, niin sitä voi kutsua "faktaksi". Tällöin tietoon uskominen ei ole "sattuma" vaan perustelluin näkemys asiasta.

        Esimerkiksi evoluutioteoria on tällainen paras ja ristiriidattomasti havaintoihin sopiva kattava selitys maapallon biodiversiteetin synnylle. Siksi sitä voi kutsua faktaksi.


    • Osa ongelmaa voi olla siinä, että kristinusko on muutaman sukupolven ajan ominut kaikki positiiviset ja universaalit asiat omaksi omaisuudekseen.

      Jos pyhyyden kokeminen korvataan sanalla haltioituminen, niin käsite olisi ymmärtääkseni sisällöltään sama, mutta ei enää olisi kirkon omaisuutta eikä sidoksissa johonkin epämääräiseen henkimaailmaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia?

      Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?
      Arvot ja etiikka
      6
      12396
    2. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      4
      11163
    3. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      175
      5085
    4. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      28
      3699
    5. Mitäs nyt sijoittajat?

      Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no
      Maailman menoa
      196
      3544
    6. Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."

      Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss
      Suomalaiset julkkikset
      47
      3094
    7. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      108
      2819
    8. Jäit kiinni siitä

      että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky
      Ikävä
      13
      2318
    9. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      39
      2138
    10. Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin

      Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy
      50 plus
      19
      1955
    Aihe