JOS ON VIRUSTOR.OHJELMA

FILOSOOFI

Eli jos on virustorj.ohjelma tietokoneessa niin miksi pitää olla palomuurikin? Olen ymmärtänyt että jos on virust.ohj. niin se torjuu viirukset sun muut örkit ja poistaa ne kun havaitsee! mitä virkaa tällöin on palomuurista? onko mahdollisesti jotain ymmärtämisessäni vikaa?

8

690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Inssi

      "...onko mahdollisesti jotain ymmärtämisessäni vikaa?"

      Pientä täsmennystä kyllä kaipaa. Örkkejä on nimittäin erilaisia. Virukset yleensä liikkuvat tiedostoina (esim sähköpostin liitteenä) ja sellaisen torjumiseen virustorjunta jollain tavalla pääsee väliin jos siitä on ko. firmalla ollut aikaisemmin tieto ja olet ajanut pävitykset kohdalleen.

      Palomuurin tarkoitus on torjua etäkäyttö. Kun verkkotökkeli on kiinni niin koneessa on tiettyjä portteja jotka mahdollistavat koneen komentamisen etänä. Tavallaan ylimääräiset näyttö ja näppis jotka on kaikkien nettikäyttäjien ulottuvissa. Sieltä voi esim sammuttaa sinun virustorjunnan noin esimerkkinä.

      • FILOSOOFI

        niin, entä jos on tavallinen modeemi käytössä? yhteyshän katkeaa kun netistä lähdetään pois! mistä viirus ja örkki yms...nimet tulee?


      • Inssi
        FILOSOOFI kirjoitti:

        niin, entä jos on tavallinen modeemi käytössä? yhteyshän katkeaa kun netistä lähdetään pois! mistä viirus ja örkki yms...nimet tulee?

        "..entä jos on tavallinen modeemi käytössä?"

        Toiminnan kannalta ei ole mitään eroa mikä yhteystapa on käytössä. Toki todennäköisyys hyökkäykselle pienenee samassa suhteessa kun kone on irti verkosta.

        Modemi- ja ISDN-koneilla taas on on lisävaarana ns. diallerit. Siis hyväksikäyttäjä ujuttaa koneellesi ohjelman joka omia aikojaan tai käyttäjän suostumuksella soittaa maksulliseen palvelunumeroon. Näillä on saatu aikaiseksi melko muhkeita puhelinlaskuja.

        Noista nimistä ei ainakaaan minulla ole mitään etymologista tietoa. Ehkä on vaan pitänyt keksiä kansanomainen nimitys asialle jota ei ennen ollut.


    • ====>

      Palomuuri suojan hakkereita vastaan eli se toisin sanoen pitää huolen että muut ihmiset eivät pääse tunkeutumaan koneellesi internet verkon kautta!

      Palomuuri estää myös joidenkin virusten pääsyn koneelle!

      Eli palomuuri on vähintäänkin yhtä tärkeä kuin virustorjunta ohjelma, ja sen tärkeys vain korostuu jos käytössäsi on Windows XP käyttöjärjestelmä!

      • FILOSOOFI

        KÄYTÖSSÄ ME....


    • HurLum

      En tiedä yhtään sen enempää, mutta kuvittelen näin: kuvitellaan se virus kirjaimellisesti, palomuuri estää tartuttavan henkilön pääsemistä lähellesi, jollet varmasti halua ottaa riskiä, samoin kuin oikeassa elämässä me otamme riskejä, vaikka tiedämme mahdollisuuden saada tartunta. Palomuurinkin voi halutessaan kiertää tai vastakohtana asettaa niin kovat rajoitukset itselleen, että se rajoittaa jo omaa liikkumista, kuten bakteeripelkoisilla ihmisillä. Tasapainoa etsin itsekin koska jouduin vanhana äijänkäppyränä opiskelemaan tätä tietotekniikkaa, vielä olen tuon vainoharhaisuuden puolella, mikä on mielestäni terveellinen reaktio vieraan asian edessä, mutta jatkuvasti on rohkeus ja uskallus lisääntynyt.

    • suljetaan portteja

      Palomuurilla suljetaan tietokoneen portteja eli aukkoja, joista konetta päästään käyttämään sinun tietämättäsi.

      Virustorjunta ei pysty sitäpaitsi poistamaan esim. troijalaisia, joita kyllä "ryntää" koneeseesi ellei siinä ole palomuuria. Troijalaiset eivät ole varsinaisia viruksia, virus tarttuu johonkin olemassaolevaan ohjelmaan, troijalainen ja muut örkit ovat ohjelmansa, eihän virustorjunta voi estää ohjelmia tulemasta koneelle.

      Nykyään roskapostittajat toimivat 'ammattimaisesti' ja tuota roskaa troijalaisineen lähetetään automaattisisesti kaikkiin koneisiin, joissa EI ole palomuuria. Verkosta voidaan automaattisesti etsiä (skannata järjestelmällisesti) niitä koneita, joissa palomuuria ei ole.

      Jos saat koneellesi jonkin ohjelman (netistä tietämättäsi), joka lähettää automaattisesti muihin verkon osoitteisiin roskaa, sitä ei virustorjunta estä. Jos sinulla on palomuuri, se estää konettasi roskaamasta muita. Huomaa, että tuo ylimääräinen nettiliikenne hidastaa myös omaa konettasi.

      Virustorjunnan lisäksi sinun kannattaisi asentaa koneellesi jonkinlainen spywaren etsintä/tuhoamisohjelma. Esim. Ad-Aware tai Spybot. Ajapa ne läpi ja ihmettele kuinka paljon kaikkea onkaan koneellesi tietämättäsi ilmestynyt!

      Käytännössä palomuuriton kone saastuu n. 20 minuutin kuluttua verkkoon liittämisestä. Modeemiyhteys ei suojaa!

    • En oo nähny viellä yhtään virusohjelmaa joka torjuisi hakkerit.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      71
      5007
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      38
      3785
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      25
      3378
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      81
      2377
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1909
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1581
    7. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      353
      1565
    8. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1542
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      15
      1475
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      33
      1340
    Aihe