Mihin kaikki hyvät salmiakit on kadonneet?

gdsgsdg

Ihan perseestä. Yks hyvä on johan bulöwin chilillä maustettu. onks mmitään muita kunnollisia, ainakin turkinpippureita, onks deacula pillseja jossain?

5

418

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kinder-muna

      Kato kun me ollaan liitytty EU:hun niin kaikki aidot, voimakkaat maut ovat myös kadonneet - ei kai nyt mitään kansallista makua tule noudattaa vaan ammoniumkloridi-friikit kärsikööt nahoissaan Merkelin finessit.

      Oikeastaan salmiakki on kemikaaliviraston mukaan ihmiselle vaarallinen yhdiste ja sitä ei siis saa kaupata käsikauppatavarana.

      Vain Hollanti ja pohjoismaat ymmärtävät salmiakin himoa - joskin vain suomalaiset tuntevat aidon asian - svedut ovat jo pehmenneet.

      Anglot taas eivät koskaan ole päässeet jyvälle, että mistä on kyse - ne eivät vain ymmärrä hyvän päälle kuten ei myöskään brittiläinen sijoitusyhtiö, joka tyrkyttää seesamin, unikon, fenkolin tai millä siemenillä kuorrutettuja snäkäreitä finskilleille samalla vaalentaen leivän svedu-hötöksi.

      Tahtoo pienen ruudun takaisin - vain siinä oli makua ja asennetta.

    • gdsgsdg

      Hölön pölön. Esim Hollannissa on parempi salmiakkivalikoima

    • dasds2e2er

      Ostin Dracula karkkeja eilen just läheisestä Valintatalosta. :)

    • tsipadui

      Oliko hyvii

    • gdsgsdg

      Draculat on jees

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      83
      7111
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7063
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      110
      6180
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5238
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5215
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5108
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4595
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      17
      3477
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe