Maapallolla merijäätä poikkeuksellisen paljon
ILMASTO KYLMENEE!!!!
462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Viimevuotinen huipputaso on jo saavutettu.
Arktiksella on jäätä pakkaantunut tosi paksuiksi röykkiöiksi jo laajalla alueella. Se saattaa hidastaa loppukesästä sulamista niin paljon, että elokuussa olataisiin jo keskimääräisissä jäissä.
Jos niin käy, niin etelässä kyllä jäät voi hyvin ja silloin on kloppaalin jään mittaushistorian maksimi-ennätys mahdollinen?
Etelässähän koko mittaushistorian ennätys puhkaisttiin pari vuotta sitten: http://sunshinehours.files.wordpress.com/2012/09/antarctic_sea_ice_extent_zoomed_day_2721.png
Että sellaista sulamista...
Nyt merijäätä on globaalisti todella paljon: https://sunshinehours.files.wordpress.com/2014/06/global_sea_ice_extent_zoomed_2014_day_168_1981-2010.png
Petteri Taalas varmaan sorvaa asiasta parhaillaan tiedotetta.