Mitä tarkoittaa ennastaminen?

maamies pellollansa

Ostin natsimakasiinista Ecorino Vanilla -nimistä kasvirasvajäätelöä. Ainesosaluettelon mukaan yhtenä valmistusaineena oli mm. "ennastettu rasvaton maito". Enpä ole aikaisemmin kuullut sellaisesta materiaalista. Mitähän siis tarkoittaa ennastaminen ja millaista ainetta on ennastettu maito?

6

17183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 45g346f

      ""Jogurttimaidon kuiva-ainepitoisuutta lisätään haihduttamalla vettä tai lisäämällä jogurttimaitoon maitojauhetta tai maitoproteiinijauhetta. Tämä lienee sitä ennastamista, vaikka kirjassa ei tätä termiä käytetäkään""

      Tarkoittaa käsiteltyä maitojauhetta.

      • tättärää.pippijuu

        Eipä mene noin.
        Ennastaminen tarkoittaa sitä, että kuivatusta tai tiivistetystä raaka-aineesta tehdään tuotetta siihen vettä lisäämällä. Esimerkiksi maitojauheesta tehdään maitoa, omenamehutiivisteestä omenamehua, kuivatuista keittojuureksista keittojuureksia jne.
        Kiinasta taitaisi saada hyvää lateksilla jatkettua maitojauhetta, josta sitten saamme ennastettua maukasta maitoa.


    • ”Ennastaa” näyttää siltä, kuin joku olisi pahoinpidellyt sanaa ”ennallistaa”. Se on kuitenkin virallinen sana, joka tarkoittaa, että tuotteeseen, josta vettä on aiemmin poistettu, lisätään sama määrä vettä. Virallisuudella tarkoitan tässä sanan esiintymistä EU-lainsäädännön suomenkielisissä käännöksissä (tai ”toisinnoissa”).

      Sanan lienee sepittänyt joku EU-kääntäjä vastaamaan englannin sanaa ”reconstitute”. Johdoltaan paljon selvempi ja merkitykseltään ilmeisempi ”ennallistaa” ei käynyt kai siksi, että se on jo sanan ”reconstruct” vastine ja tarkoittaa vähän toisenlaista ”ennalleen saattamista”.

      Olisi saattanut olla parempi käyttää vaikka sanaa ”rekonstituoida”. Siitä näkyisi kilometrin päähän, että se on termi, jonka merkitys pitää erikseen selvittää. Se olisi myös rehellisempi, koska ei ennastus saata tuotetta ennalleen kuin varsin suhteellisessa tai rajatussa mielessä.

      • Anonyymi

        Yucca , hyvä selvitys, kiitos sinulle !


    • Voi.hyvää.päivää-lehti

      Olemme hymyssä suin panneet merkille, ettei päätoimittaja Lahtonen ole onnistunut ennastamaan oman juorujournalismijulkaisunsa suosiota Ennalan aikaiselle tasolle, jos nyt ei vielä ihan lehteä lahtaamaankaan.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1635
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1597
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      234
      1122
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      909
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      846
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      827
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      825
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      47
      807
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      69
      790
    Aihe