Itken usein yksinäisyyttäni

herkkä mies

Olenko ainoa mies jonka yksinäisyys saa itkemään?

23

617

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moi
      Kysymykselläsi varmasti kaipaat vertaistukea, mutta haluaisin kuitenkin kirjoittaa muutaman ajatuksen. Mun mielestäni on hienoa, jos kykenee itkemään. Silloin kykenee tuntemaan ja ilmaisemaan tunteensa. Herkkyys on myös lahja, vaikka varmasti toisinaan raskasta. Ehkä itku joskus myös helpottaa.

      Toivon, että löydät jostain ystävän ja ystäviä. Älä menetä toivoasi. Jossain joku kaipaa juuri sinunlaistasi ihmistä.

      Siunausta sulle toivoo
      Päivi-pappi Hämeestä

    • et ole poikkeus

      Et ole varmaan. Kyllä olen tavannut yksinäisiä ja itkeviä miehiä.

    • Rufustelija

      Tuskin. Harvempi vain sitä myöntää, syystä tai toisesta.

    • Yk....

      Olet aito:) Muut miehet sais ottaa mallia:)

      • booohooo

        Viimeksi kun itkin kaverinaisen nähden niin tämä traumatisoitui pahasti.


    • Nope...

    • samanlainen

      Et ole.

    • epäaito?

      Mä en kyl.

      • epäaito?

        Heti kun menin lesomaan niin tänään sitten meinasi tulla joku romahdus ja hanat lähteä auki. Syytän teitä.

        Onneksi sain kuitenkin pidettyä itseni kasassa, olin julkisella paikalla ja mies ei itke (julkisesti).


    • big booby man

      Monesti ovat kyyneleet muodostaneet puron miestisseilleni

    • samanlainen

      Yksinäisenä on helppo itkeä näyttämättä sitä kenellekään, jos sen joku näkisi, silloin ei ainakaan olisi yksin.

      • samanlainen

        Mun pahin ongelma, joka iskee usein viikoloppuisin. On aiheuttanut myös tuon mieheltä kielletyn reaktion: elitedaily.com/life/overthinking-root-problems


      • hengitysharjoituksia
        samanlainen kirjoitti:

        Mun pahin ongelma, joka iskee usein viikoloppuisin. On aiheuttanut myös tuon mieheltä kielletyn reaktion: elitedaily.com/life/overthinking-root-problems

        "It’s not the words of others that bring us down, but how we let those words affect us."
        Kiitos linkistä, oli siinä joitakin mielenkiintoisia ajatuksia.


    • pampula2

      Olen ollut yksinäinen aina koska olen muuttanuit maalta avioliiton myötä kaupunkiin ja silloin luulin että yksinäisyys katoaa kun menee avioliittoon mutta ei se niin ollut. Yksinäisyys jatkuu alussa avioliitto sujui niinkauan kun lapset olivat pieniä, nyt lapset on maailmalla ja parisuhde ei toimi oikein enää ja ikääkin on sen verran että ei kannata hakea uutta kumppania ja tuntuu joskus siltä että kukaan ei edes välitä. Työ ja työkaverit ovat pitäneet minut elämän reunassa kiinni.
      Nyt pelkään romahdusta henkisellä puolella kun jään eläkkeele olen ollut työelämässä mukana noin 50 vuotta. Yhsinäisyydestäni en voi puhua vaimolle koska hän on sitä mieltä että se on itse sääliä.

      • perheen pää on mies

        -> Yksinäisyydestäni en voi puhua vaimolle koska hän on sitä mieltä että se on itse sääliä

        On hyvä muistaa että parisuhde on omanlaisensa peli (parittelurituaali), ja usein puoliso on alunperin täysin vieras ihminen jopa toiselta paikkakunnalta. Siihen ei enää edes liity mitään elinikäistä lojaaliutta, ihmiset voivat erota tai käydä vieraissa.

        Itsesääliasiat hoidetaan amerikkalaisen mallin mukaan teraupetin avulla, silloin ei näytetä omia huonoja puoliaan sellaiselle joka voi käyttää niitä riitatilanteessa sinua vastaan.

        Jos pohdit jopa uutta kumppania vaihtoehtona niin voit opetella ensin vähän itsekkäämmäksi, eli jos ei puolison poislähtö enää pelota voi suhteenne silloin jopa parantua jos muutut jämäkämmäksi. Miesten kanssa on mukavampaa, mutta parisuhdetta silti kaivataan.


    • toivoton tapaus

      Itkin tänään junassa, kun yksinäisyys ahdisti. Kesällä kaikki näyttävät niin iloisilta ja kaikilla on seuraa. Oma yksinäisyys korostuu.

      • ei ihme et yksinäine

        Toivottavasti olet nainen.


      • hei'' hei''
        ei ihme et yksinäine kirjoitti:

        Toivottavasti olet nainen.

        laittaisin sulle miinuksen, mutta en voinut

        miinusta muuten vaan sit!


      • eikö isäsi opettanut
        hei'' hei'' kirjoitti:

        laittaisin sulle miinuksen, mutta en voinut

        miinusta muuten vaan sit!

        Kaikilla on tunteet mutta mies hillitsee ne julkisella paikalla eikä pillitä huomionhakuisesti junassa.


      • pari huomiota
        eikö isäsi opettanut kirjoitti:

        Kaikilla on tunteet mutta mies hillitsee ne julkisella paikalla eikä pillitä huomionhakuisesti junassa.

        1. Kaikki itkeminen ei ole pillittämistä.
        2. Siinä vaiheessa kun yksinäisyys on niin paha että itkettää, niin luuletko että sillä on enää väliä onko julkinen paikka vai ei?


      • Älä muuta sano. Kesät on yhtä helvettiä. Tämä hellekin vielä.


    • Loneliestsummerever

      Minä lenkkeilen usein kyyneleet silmissä, kun ajattelen elämääni ja sitä miten yksin olenkaan...

    • Itse itkisin varmaan päivittäin jos siihen kykenisin, mutta en ole kyennyt vuosikausiin, johtuu kai osittain SSRI-lääkityksestä jonka juuri lopetin. Ja osittain siitä että olen saanut tarpeeksi paskaa niskaani välittääkseni enää mistään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      110
      695
    2. Jasmin Vähäkangas valehtelee kolumnissaan. Hän ei ole "taaperon" äiti.

      Lapsi ei taaperra. Vielä seurakunnan lehdessä valehtelee noin?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      536
    3. Mitä kuvittelet kaivattusi tekevän

      Arkena tai viikonloppuna? Mitä itse teet samaan aikaan?
      Ikävä
      39
      526
    4. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      40
      465
    5. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      73
      462
    6. Hyvää yötä

      Ikuinen kohtalo, sydänystävä, rakkauteni♥️.. kumpa olisimme saaneet elämältä mahdollisuuden!
      Ikävä
      24
      445
    7. Martina sai ylinopeussakon

      Saiko sakkoa Porsche-merkkisellä autolla?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      424
    8. Missähän pöytäkirja viipyy, taas?

      Hallituksen kokouksessa oli eilen mielenkiintoisia asioita käsiteltävänä. Pöytäkirja on ollut yleensä saman iltana luett
      Kemijärvi
      38
      399
    9. Hyvästi feikit hiustenpidennykset - Kerttu Rissanen hurmaa uudella hiustyylillä

      Kerttu Rissanen ihastuttaa uudella hiustyylillään ja lookillaan. Rissasella on totuttu näkemään pitkät hiukset ja hiust
      Suomalaiset julkkikset
      6
      394
    10. Mikä on kaivattusi ikä?

      100v. On mun....
      Ikävä
      20
      371
    Aihe