Miten saan palaneen sokerin pois keraamiselta liedeltä?

Minun kotoa poissaollessani mies oli keittänyt mansikkakiisseliä, kiisselihän oli sitten kiehunut kattilasta yli levylle.. Nyt on levy aivan likainen palaneesta sokerista. Milla saan sen irtoamaan?
23076
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Myynnissä on ainakin ennen ollut sellaisia raappoja mitkä on tarkoitettu keraamiselle liedelle. En tiedä myykö perus-prismat mutta gigantit ja expertit varmaan ainakin. Raappa on sellainen mikä ei kuitenkaan naarmuta.
Sittenhän on ne keraamisen puhdistusaineet, millä voi hinkata. Saa ihan kaupasta.

Äänestä

Keittiörätti kosteeks vedellä ja pesuaineella. Jätät sen muutamaksi tunniksi hautomaan tahraa, niin eiköhän tuo lähde ihan kevyellä työllä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sokerithellalla kirjoitti:

Minun kotoa poissaollessani mies oli keittänyt mansikkakiisseliä, kiisselihän oli sitten kiehunut kattilasta yli levylle.. Nyt on levy aivan likainen palaneesta sokerista. Milla saan sen irtoamaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu