Hämmentävä löydös - Elämää avaruusaseman pinnalla

löytyi vakuumielämää

Hämmentävä löydös: Elämää avaruusaseman pinnalla
http://www.digitoday.fi/tiede-ja-teknologia/2014/08/21/hammentava-loydos-elamaa-avaruusaseman-pinnalla/201411601/66

"Avaruudessa on ilmeisesti elämää muuallakin, kuin ISS-avaruusaseman sisällä. Tosin tässäkin tapauksessa mahdollinen elämä on maapallolta kotoisin.

Venäläinen Itar-Tass-uutistoimisto raportoi kummallisista tieteellisistä tuloksista, jotka saatiin ISS:n ulkopinnalta. Avaruusaseman venäläisoperaatioista vastaavan Vladimir Solovjovin mukaan pinnalta löydettiin merkkejä planktonista.

Mikä erikoisinta, uutinen antaa ymmärtää, että plankton saattaisi olla peräti elossa ympäristön äärimmäisistä olosuhteista huolimatta. Kokeet ovat nimittäin vahvistaneet, että jotkut eliöt pystyvät elämään aseman pinnalla jopa vuosia.

Ei ole kuitenkaan selvää, miten plankton on asemalle päässyt. Yksi selitys kuitenkin tarjotaan: Solovjov sanoi RT:n mukaan, että on olemassa nousevia ilmavirtauksia, jotka ovat saattaneet kuljettaa planktonin meren pinnalta asemalle."

- Jos avaruusaseman ulkopinnalla voi olla elävää planktonia, niin sitä voi olla vielä paremmin tähteä tai planeettaa kiertävissä asteroideissa ja muissa pikkukappaleissa. Ja kun on vakuumiolosuhteita kestävää planktonia, joka käyttää lähitähden valoa ravintonaan ja energialähteenään, saattaa miljoonien vuosien kuluttua kehittyä sitä hyväksikäyttäviä lajeja(avaruuden laiduntajat), ja taas näitä syöviä avaruuspetoja. Liikkumiseen kehittyneemmät lajit voivat käyttää propulsiota vaikkapa kaasupierujen muodossa. Tähden elovyöhykeavaruus voi olla laaja, paljon laajempi biotooppi kuin yhdelläkään planeetalla tai kuulla voi olla. Lajien määrälle, populaation koolle tai yksilöiden koolle ei juuri rajoja ole (ajattele kilometriluokan avaruusvalaita). Avaruusplanktoni- ja levä käyttävät lähitähden valoa ja hiukkasia (aurinkotuuli) ravintonaan, suuremmat näitä syövät laiduntajat sekä jälkimmäisiä syövät avaruuden pedot(vakuumihait) sekä haaskansyöjät(vakuumihyeenat) käyttävät säädeltäviä ja liikkuvia kaasunpäästöelimiä propulsioeliminä vaikkapa mustekalojen tyyliin. Lähitähden säteily ja hiukkaset, asteroidit ja komeetat, planktoni- ja levälautoitus, propulsioon käytetyt kaasupäästöt ja haaskat muodostavat jatkuvan ravinto- ja energiajärjestelmän tähden elovyöhykkeelle, josta saadaan myös liikkumiseen tarvittava kaasu. Onko vakuumielämä universumin yleisin eliöstökunta?

2

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vakuumielämää

      Vakuumielämä on universumin suurin eliöryhmä. Riittää että on kehittynyt yksi vakuumissa selviytyvä ja lisääntyvä organismi, tai sellainen on keinotekoisesti kehitetty "avaruuskana", niin tähtien elämänvyöhykkeillä on valtavat elinalueet. Vakuumielämällä onkin käytössään ylivoimaisesti suurimmat elinympäristöt, ja lajiston määrä ja populaatiot voivat olla hyvin paljon suuremmat kuin missään pallolla, eli planeetoissa tai kuissa. Lisäksi koko ei aseta rajoituksia, eikä myös eliöiden elinikä, koska tilaa löytyy.

      Tähden valoa, eli säteilyä ja hiukkasia hyväksikäyttävät "vakuumilevät" luovat biomassaa, jota muu eliöstö käyttää hyväksi, ja ylimpänä vakuumipedot, jotka syövät muita vakuumieläimiä.
      Liikkuminen hoituu kalmarimaisesti kaasupäästöillä ja liikesuunnan vaihdot niiden suuntauksella. Muut käyttävät taas avaruuslevän, tähtien säteilyn ja hiukkasvirtausten lisäksi ravintonaan ja energialähteenään muiden vakuumieliöiden kaasupäästöjä ja "vakuumihait" muita vakuumilaiduntajia sekä raatoja.

      Vakuumielämä voi siirtyä tähden ympäriltä toiselle ajan kuluessa ja se sopeutuu tähtien sopivalle elinvyöykkeelle jossa säteilyn ja hiukkasten määrä on elämälle suotuisa.

      http://keskustelu.suomi24.fi/node/11692976#comment-63593137

    • sähköllä toimii

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6082
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      347
      5500
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      22
      2747
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2629
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      103
      1995
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1738
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1601
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1573
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1484
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1443
    Aihe