oleskeluyhteiskunnan aika on ohi!

työssäkäyvä

Kiitos osallistavan sosiaaliturva! Kaikki työttömät pääsee hommiin 9e päivä korvauksella roskia kerämää tai muuta vastavaa. Ei käy kateeks työttömiä.

7

206

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se on potkut :)

      Voit olla itsekin kohta työtön.

    • työtä, työtä, työtä,

      Se 9 euroa on demareiden "lahja" työttömille...

    • saat loparit

      Sma tulee sulle eteen ymmärrätkös sitä?

    • rahatTiskiin

      Juu en aio osallistua, en tuolla palkalla. Maksakaa vaikkapa se 1500€/kk brutto niin voin lähteä roskia keräämään vaikka koko 8h:ksi. Kyllä siivouskin on tärkeää työtä, ja siitä pitää saada asianmukainen palkka jolla itensä voi elättää.

    • Varauduthan myös kuntaveroprosentin nousuun. Kunnat ovat täysin persaukisia jo nyt, ei niillä ole nykyresursseilla kykyä toteuttaa moista. Monissa kunnissa työttömiä alkaa olla yhtä paljon kuin kunnalla työntekijöitä, eli töiden järjestäminen tulee todella kalliiksi. Jos siis koskaan tapahtuu.

      • kansaa kurjistetaan

        Osallistavaa sosiaaliturvaa on perusteltu kustannussäästöillä. Luultavasti se siis koskisi lähinnä heitä, jotka nykyään tekevät julkisella sektorilla suorittavan portaan töitä normaalissa työsuhteessa.


    • ei orjaksi

      Saikkua haen heti jos laittavat orjahommiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      32
      4181
    2. Aamu on aina iltaa viisaampi.

      Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene
      Ikävä
      12
      2057
    3. Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt

      Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko
      Ikävä
      24
      1982
    4. Ihana on nähdä edes ohimennen

      Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su
      Ikävä
      46
      1433
    5. Se meidän sydänyhteys

      Oli ihanaa. Oltiin samankaltaisia sieluja ja tunnettiin voimakasta vetovoimaa ja yhteenkuuluvuutta. Voisiko se löytyä vi
      Ikävä
      73
      1426
    6. ymmärrätkö miksi minua sattui?

      Vinkki, jätit tekemättä jotain.
      Ikävä
      29
      1285
    7. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      66
      1234
    8. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      82
      1221
    9. Ota se joka eniten tulee lähelle ja yrittää

      Neuvoksi jos on moni kiinnostunut. Silloin ei tarvitse arvuutella onko kiinnostunut. Näin se vaan menee. Nopeat syövät h
      Ikävä
      111
      917
    10. Saattaisimme olla yhdessä

      Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla
      Ikävä
      26
      823
    Aihe