Kohta tulee sota

sotaätmi

Sitten pääsee/joutuu rintamalle ryssiä ampumaan. Saa tällainen ätmikin jonkun tarkoituksen elämälleen ja arvostusta kuoleman jälkeen. Isänmaan puolustus on tärkeämpää kuin pillun saanti.

10

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lottamari<3

      Juu..ja minäkin pääsen taas Lottailemaan ja antamaan kaikille sotilaille hoitoa ja hoivaa.

    • Kіs-kіsu

      Noin Putinkin taitaa ajatella. Luultavasti telinevoimistelija ei osaa hoidella sitä.

    • rauhanätmi

      Nykyisessä suomalaisessa yhteiskunnassa ei ole mitään puolustamisen arvoista. Sotaa ei ole pettymykseksesi tulossa ja jos olisikin niin luikkisin välittömästi karkuun.

      Hyökkäyssotaan sen sijaan olisi mukavaa osallistua ja päästä käsiksi valloitetun maan naisiin. Muistan kuinka varusmiespalveluksessa aliupseeri huusi marssilauluna että "huomenna mennään Tukholmaan ja naiset ja lapset raiskataan." Silloin pidin sitä törkeänä ja mauttomana mutta nyt näen siinä ideaa.

      • Niin tollaista se ilmapiiri varmasti just onkin siellä suomen lahtariarmeijassa, jossa aliupseereina toimivat militaristijuntit kannustavat sotilaita kansanmurhaan ja viattomien ihmisten tappamiseen.


    • 2r435try

      Ukraina on tosiasiassa ansa Putinille

      Jenkit selvästi yrittävät kaikin tavoin provosoida Putinia hyökkäämään Ukrainaan ja sitä yritetään lupaamalla toimittaa aseita aseita Ukrainalle, jotta Ukraina jatkaa hyökkäyksiään.

      Jos Putin hyökkää Ukrainaaan, se antaa jenkeille NATO-joukkoineen oikeutuksen mennä puolustamaan Ukrainaa tankkeineen, ideana tietenkin vallata Krim takaisin. Tämän lisäksi jenkit alkavat pelaamaan Putinin omaa peliä eli alkavat tukemaan Venäjän sisällä toimivia itsenäistymisliikeitä, etenkin Siperian itsenäistymisliikettä.

      Tarkoituksena ei siis pelkästään ole saada Krimiä, vaan samalla Venäjä yritetään ajaa kahden suunnan sotaan Ukrainalla ja Siperissa. Sitten vaan horjuttamaan Putinin asemaa tekemällä oligerkkien tilanne vielä hankalammaksi. Lopulta Putin syrjäytetään ja tilalle istutetaan lännelle myötämielisempi johtaja.

      Näyttää vaan siltä, että Putin ymmärtää varsin hyvin pelin hengen eikä sen takia ala laajamittaiseen hyökkäysoperaatioon Ukrainassa. Ja miksi alkaisikaan - helpommalla pääsee, jos vaan sulke öljy- ja kaasuhanat läntiseen Ukrainaan.

      Kannattaa todellakin edes yrittää selvittää syitä kriisin takana ennen kuin laukoo mitä tahansa päättömyyksiä. Kriisi ei todellakaan ei todellakaan ole puhtaasti Putinin/Venäjän "agression" syy ja tässä kriisissä ei todellakan ole kyse mistään venäläisestä imperialismista, toisin kuin neuvostoliiton aikaan olisi varmaan ollutkin. Itse asiassa Krimin valtaus tuli lännelle täytenä yllätyksenä, mikä sinällänsä puoltaa sitä näkemystä, ettei se ollut mikään vuosia etukäteen suunniteltu juttu, vaan pakottava tarve.

      Putinista on tehty syntipukki kahakkaan, johon länsi ja ennen kaikkea jenkit ovat yhtä lailla syyllisiä kuin Putin/Venäjä. EU:n ja Venäjän suhde oli jenkkien mieleen liian hyvä ja hyvien kauppasuhteiden avulla kehittyi yhä paremmaksi - mikä olikaan jenkkien vastatoimenpide? Syrjäyttää vaaleilla valittu venäjämielinen presidentti ja tarkoituksella ajaa kiilaa Venäjän ja Euroopan väliin, jotta jenkit varmasti säilyttävät asemansa ensisijaisena Euroopan liittolaisena.

      Nyt jenkit ovat onnistuneet jakamaan Ukrainan ja tehnyt suhteista Euroopan ja Venäjän/aasian välillä myrkyllisiä, epäluuloisia? Kuka tästä lopulta hyötyy? Niin, titenkin jenkit. Euroopalle ja Vanäjälle hyvien suhteiden muuuttumisesta epäluuloisiksi ja jopa vihamielisiksi suhteiksi on vain haittaa.

      Jenkit eivät pystyneet reilulla pelillä kilpailemaan Venäjän kanssa kaupankäynnissä ihan, mikä johtui ihan luonnonvaroista ja maantieteellisistä syistä, joten vastaus vastaus jenkkien ongelmaan vanha tuttu amerikkalainen imperialismi, joka on nyt ajamassa maailman uuteen kylmään. Ei osattu jenkeissäkään siis arvioida omien toimien seurauksia, mutta ei hätää - tehdään vaan Putinista syntipukki. Problem Solved.

      Se on nimenomaan syy Ukrainan kriisiin. Ei kai Putin voinut toimettomana katsella kun jenkit syöksevät vallasta presidentin ja asettavat tilalle jenkkimielisen pressan, joka varmasti ajaa Ukrainan NATO:on. Se on ihan turvallisuuspoliittinen kysymys Venäjän kannalta - ja aivan oikeutetusti. Krim oli aivan pakko ottaa Venäjän haltuun tai muuten Venäjä olisi menettänyt laivastotukikohtansa ja sen lisäksi Krim olisi täynnä NATO:n rakettaja.

      Eli ottakaa nyt ihmiset oikeasti selvää asioista. Se on selvää, että Venäjällä syötetään häikäilemätöntyä propagandaa tapahtumista, mutta ei länsi ole tässä mielessä juurikaan sen parempi. Venäjän tyyli on kieltää "väärä informaatio", länsimaiden tyyli on haudata objektiivisuus järjettömän disinformaation alle ja varmistaa, että kaikki isot julkaisut syöttävät kansalle samaa propagandaa. Loppujen lopuksi kumpikin tyyli on yhtä tehokas tapa aivopestä ihmiset omalle puolelleen.

      • lottamari<3

        Tuolla puheella pääset joko Helsingin sanomien päätoimittajaksi tai YK:n rauhanneuvottelijaksi.


      • Olet väärässä.


    • Onneks meillä on sotaätmi ja rauhanätmi :)

      • dfkgj

        Ja romanttinenätmi, joka taistelun melskeessä tunkee kukkia piippuun ja laskee terälehdistä rakastaakohan se kolme vuotta sitten häntä silmiin katsotunut tyttö vielä kun hän pääsee kotiin...


    • Rintamalla tavataan

      Miinantallaajia teistä ätmeistä tulee. Jos ette kuole miinoihin niin omien luotiin selkään;)

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      120
      3089
    2. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      191
      2730
    3. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      62
      2166
    4. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      247
      1464
    5. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      4
      1454
    6. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      23
      1326
    7. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      3
      1181
    8. Ei ole liian myöhäistä..

      Tule mun luo ja katso silmiin, niin saadaan taas se sanaton yhteys ja sano sitten vain anteeksi rakas ja suutele ja hala
      Ikävä
      3
      912
    9. Ei osattu ratkaista etääntymistä

      Mä jäädyin eikä sulla ole taitoa sulattaa. Parempi antaa olla, vaikka toivoin jotain muuta. Miehelle.
      Ikävä
      115
      900
    10. Esprit hoitokdit Varkaudessa?

      Asun keskisuomessa ja käyn satunnaisesti äitini luona Varkaudessa. Äitin tarvitsee kohta hoitajan kotiin tai hoitokodin
      Varkaus
      103
      883
    Aihe