JC ja Jaakob ovat näyttävästi puolustaneet poliisitutkintaan (ja ilmeisesti poliisin kimppuunkin käyneen) saarnaaja Jalovaaraan rahankeruuta omaan "taloudellisen siunauksensa" parantamiseksi.
Onko tässäkin tapauksessa kyse taas uudesta uskoviin kohdistuvasta vainosta:
http://yle.fi/uutiset/espoon_karajaoikeus_tuomitsi_miehen_torkeasta_lapsen_seksuaalisesta_hyvaksikaytosta/7491509
Taasko uskovia vainotaan?
6
63
Vastaukset
Mieshän kiistää kaikki naurettavat syytökset, eikä uskovainen valehtele. Vainosta on siis kysymys juuri siten kuin raamattu ennustaa.
- Puolimutkateisti
"Mieshän kiistää kaikki naurettavat syytökset, eikä uskovainen valehtele."
Niin ja sitä paitsi kyseinen lahkolainen pyysi tunnollisesti anteeksi lestadiolaisten tyyliin jokaista hyväksikäyttökertaansa ja myös antoi itselleen anteeksi jokaikisen kerran. Mieshän on siis Jumalansa edessä saanut anteeksi kaikki tekonsa. Kuten Jaakoppi on todennut niin nuo teot ovat Jumalan ja kyseisen uskovaisen välinen asia, eikä maallisen oikeusistuimen tule ottaa kantaa.
Helevetin syvältä nämä lahkonuskontojen (Jehovan todistajat, lestadioilaiset, jne) hyväksikäytön mahdollistavat uskomusjärjestelmät.
Ääriuskonnot ovat ihmiskunnan henkinen ja moraalinen syöpä.
Hyi heIvetti.
Niin, uskovien vainoaminen on tosiaan törkeää, mutta se nyt vain kuuluu Lopun aikojen odotuksen kulkuun.
RepeRuutikallo kirjoitti:
Niin, uskovien vainoaminen on tosiaan törkeää, mutta se nyt vain kuuluu Lopun aikojen odotuksen kulkuun.
Kohdistin kommenttini kyseenalaiseen rikoksentekijään, kuten varmaan arvaat.
Nyt ankarasti vainotaan hurskasta amerikansuomalaista helluntailaistätiä. Salaliittoteoreetikkoja varmaan miellyttää että vainooja on FBI.
Pistettiinköhän tämäkin täti rautoihin niinkuin Amerikassa on tapana?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2014092518692239_uu.shtml
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku655420Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti842727- 2742531
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362409Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191894Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2331593Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai561201Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131123- 881105
- 901096