Kiinalainen ravintolaruoka yksi parhaista

Spedelius Qin Miau

Sanoivat mitä haluavat, kiinalainen laadukas ruoka on yksi parhaista.

Itse syön kasvisruokaa, joten sen puolesta toivoisin lisää kasvisvaihtoehtoja. Toisissa ravintoloissa kasvisvaihtoehtoja edes ole. Aika paljon lihaa syödään nykyään myös kiinalaisissa, mutta voittamaton hapan-imelä metodi on hyvää vatsalle ja maulle.

Toisaalta kaipaan jo vaihtelua. Kiina on monikulttuurinen maa, mutta meitä vähän pakotetaan samantapaiseen kiinalaiseen ruokaan. Onko ravintoloiden pitäjillä jokin salainen sopimus tgehdä sitä smaa ruokaa? Miksi ei voi rikastuttaa? Olen kysynytkin mutta vastausta ei tullut.

Toivoisin että kiinalaiset havahtuvat luomu ajatteluun, koska epäilen että kaikki raaka-aineet olisisvat puhtaita, koska osan raaka-aineista ostetaan kiinalaisista kaupoista.

Hyvähenkisestä kiinalaisesta ravintolasta saa todella hyvää ruokaa. Arvossa pidän sitä, että henkilökunta arvostaa asiakkaita ja tykkää tehdä ruokaa, eikä halua vain rahastaa. Moni kiinalainen tuntuu tykkäävän rahasta.

9

209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • S. Qin Miau

      Kiinalaisilla menee hyvin. Suurissa kaupungeissa ravintolat suurenevat ja muuttuvat hienosto hotelleiksi. Kysymys on, mitä seuraavaksi. Kun on valta-asemaa. Toivottavasti löytyy hyvää tahtoa, eikä taas kerran suuren rahan perässä seuraa sitäkin suurempi ansiohaku vaikkapa rikollisuudesta. Ihmettelen.

    • Qin Miau

      Toisissa ravintoloissa on tosi heino tunne, että ruokaa tehdään huolella, omistautuen. Toisissa on vihainen ilmapiiri. Jotenkin sen aistii niin hyvin.

      Kuitenkin ruoan vallitsevin väri kiinalaisessa on ruskea. Ei ole mikään erikoisin väri. Tuoreutta haeskelen.

      Kuka on käynyt kiinassa?

    • AvutonEpätietoinen

      Niissä kiinalaisissa ravintoloissa on semmoista makoisaa punaista soossia pöydissä. olisikohan jollakin antaa reseptiä että saisi kotonakin samaa herkkua !

    • -mari

      Billy's chili
      Tässä Hong Kongista olevan kokki ystäväni ohje. Hyväksi todettu.
      Billy's CHILI

      3 kpl sipulia ( isoa )
      200 g valkosipulia
      60 g kuivattuja chlipalkoja (Vietnam kaupasta)
      200 g hoi sin kastiketta "
      (1 kpl banaania)
      1 l öljyä
      2 dl ketsuppia
      2dl sokeria
      1 tl suolaa

      Hienonna sipulit ja chili monitoimikoneessa.
      Laita öljy kattilaan ja lisää sipuliseos siihen. Keittele n. 1.5 tuntia sekoittaen. Lisää loput aineet ja keittele vielä puolituntia.

    • spedelius qin miau

      en ole kokki, joten oivalsin kiinalaisilta, että jos laittaa hunajaa (käytän sitä) tai makeaa siis kaikkeen, niin maku paranee. Suolainen - tulinen - makea siis ihan kaikkeen. Jotenkin balanssi säilyy.

      • Spedelius Qin Miau

        Kiitos linkistä Glutamaatista. Mielenkiintoinen ja antoisa. Soija on tuote, jolla on ilman Luomu standardia suuri mahdollisuus, että on geenimanipuloitu tai epälaadukas.

        En menee enää kiinalaiselle myös osterikastikkeen takia, mitä on käytössä. Enkä siksi, että ei ole Luomua, enkä siksi, että kun kysyy heiltä, että onko kasvisruokaa, niin he näyttävät nuudeleita, jossa on munaa seassa.

        Vaikka pidän kiinalaisesta paljon, joudun odottamaan että Luomu rantautuu kiinalaisiin ravintoiloihin. Kiinasta saapuu jo Luomu tuotteita: inkiväri (Lidl), jotkut hedelmät.


      • Spedelius Qin Miau
        Spedelius Qin Miau kirjoitti:

        Kiitos linkistä Glutamaatista. Mielenkiintoinen ja antoisa. Soija on tuote, jolla on ilman Luomu standardia suuri mahdollisuus, että on geenimanipuloitu tai epälaadukas.

        En menee enää kiinalaiselle myös osterikastikkeen takia, mitä on käytössä. Enkä siksi, että ei ole Luomua, enkä siksi, että kun kysyy heiltä, että onko kasvisruokaa, niin he näyttävät nuudeleita, jossa on munaa seassa.

        Vaikka pidän kiinalaisesta paljon, joudun odottamaan että Luomu rantautuu kiinalaisiin ravintoiloihin. Kiinasta saapuu jo Luomu tuotteita: inkiväri (Lidl), jotkut hedelmät.

        Nuudeleissa mitä tutkin kaupasta, oli kaikissa muna seassa. On vaikea löytää munattomia nuudeleita, paitsi riisinuudelit noin 2 euroa kpl.


      • Spedelius Qin Miau

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6208
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5687
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2703
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2128
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1828
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1290
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1068
    Aihe