Missä lisääntyvä agw-sateisuus?

Juuri äsken radiossa meteorologi Seija Paasonen mainitsi syyskuun olleen keskimääräistä kuivempi.

Jo vakiintuneen AGW-mantaran mukaan "ilmastonmuutos" ilmenee lisääntyvänä sateisuutena. Syyskuu siis oli keskimääräistä lämpimämpi, mutta myös kuivempi. Mitenkäs tässä taas nyt näin pääsi käymään?
1672
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Talvisateiden lisääntymistä on muistaakseni ennustettu. Tosin yhden vuoden sademäärillä ei ole kokonaisuudessa mitään merkitystä, muutos on hidasta ja paikallinen vaihtelu suurta.

Sittenhän tuo 30 - 50 v päästä nähdään kuinka kävi... ...onneksi ole jälkeläisiä.

Äänestä

Missä luurasivat syyskuun helteet? Ei hellepäivääkään tänä vuonna, vaikka normaalisti niitä on useita. No, pieni lämpeneminen on nyt ollut paussilla 18 vuotta, eli on miehen iässä, kuten Mikkokin hienosti kirjoittaa. Mutta ei hätää hohhelit ja eelikset, uusia uskontoja syntyy kuin sieniä säteillä, eli kiihkoilun uusi aihe on helppolöytää. Yksinkertaidia kun on jatkuvasti niin helppo jymäyttää ja kerätä rrahat pois. Sanaskin saatetaan ihan ilmaiseksi, kun udko on kova.

Äänestä
  • Valehtelet. Ei ole useita normaalisti. Syyskuussa on keskimäärin alle 1 hellepäivää vuodessa. Eikä ole vähään aikaan nytkään sellaisia ollut. Toki muuten lämpenee niin kuin täyspäiset tietävätkin.

    Äänestä

  • Eelis Permanen kirjoitti:

    Valehtelet. Ei ole useita normaalisti. Syyskuussa on keskimäärin alle 1 hellepäivää vuodessa. Eikä ole vähään aikaan nytkään sellaisia ollut. Toki muuten lämpenee niin kuin täyspäiset tietävätkin.

    Totta puhut eelis ei ole 12 vuoteen syykuussa ollut hellepäiviä. Toista oli entisinä aikoina kun 60-luvullakin niitä oli useita ja vuonna 1968 oli jopa 5 päivän helleputki.
    Syyskuun helle-ennätys on jo niinkin vanha kuin vuodelta 1938. Tuo vuosi 38 taitaa edelleenkin olla Suomen mittaushistorian lämpimin vuosi.
    Niin se ilmasto kylmenee.

    Äänestä

Kuka Mikko? Joku tiedemies?

Äänestä

Joet ovat syntyneet aikoinaan veden virtauksesta ja ne muuttuvat vuosikymmenien ja -satojen aikana keskimääräisten sateiden mukaan.

Viimeisen 50 vuoden aikana on ollut selvästi havaittavissa, miten joet kutistuvat ja kasvusto joessa lisääntyy ,kun virtaumat ovat jatkuvasti pienentyneet. Tämä kertoo hyvin ja lahjomattomasti, miten sateet vähenevät koko ajan...

Äänestä

Sataa paljon = ilmasto lämpenee
Sataa vähän = ilmasto lämpenee
Sattaa keskim. = ilmasto lämpenee

Mikä tahansa ilmiö on ilmatouskovaisille merkkinä ilmaston lämpemisestä.
Kai esim. ebolakin käynee? Ja Ukrainann sota.

Äänestä

No antakaas kun metsäveli selittää.
Nythä on siltappaa että tään pallon pinta on enimmäkseen veden peitossa.
Kuka sanoo ettei merellä sada ?
Esimerkiksi kun Sahelissa oli pitkä kuivuusjakso niin alettiin ihmetellä että
minne se merestä haihtuva vesi sataa.
Eipä ollut niin huimaa denialistia käsillä joka olisi alkanut nalkuttaa
että ei vaan jaksa haihtua, ei jaksa ja siinä syy.
Niimpä tiedehemmot olivat ihan heitteillä ja niiden piti alkaa asiaa
selvittää.
Paljastuikin että sateet olivat siirtyneet muutaman sata kilometriä
meren päälle.
Asialle piti sitten etsiä selitys ja arvaattekos tiedekammoiset mistä
suunnasta selitystä alettiin etsiä ja sieltähän se löytyikin.
Boffinit olivat sitten vähän häpeissään että olisihan tuo pitänyt jo
ennustaa aikaa sitten.
Ei vaan tullut mieleen.

Kyllä se tiede on kivaa, monenlaista ihmettä poksahtaa näkösälle
milloin mistäkin.
Olkoompa vaikka edellä ollut esimerkkinä "emergentistä" ilmiöstä.

Äänestä
  • ja mitähän yritit tuolla sepustuksellasi kertoa

    Äänestä

  • jäätävää keliä kirjoitti:

    ja mitähän yritit tuolla sepustuksellasi kertoa

    Metsäveli luonnollisesti yritti selittää, että sateet ovat piiloutuneet merelle, kuten se kuuluisa lämpökin.

    Eli sateet ovat lisääntyneet, mutta se ei näy missään...

    Äänestä

Kukaan ei ole väittänyt sateiden lisääntyvän. Ääri-ilmiöiden on väitetty lisääntyvän kuten ne ovatkin.

Tämäkin aloitus oli tyypillistä denialistien olkiukkojen rakentelua.

Nyt eikun pöllyttämään olkiukkoa!

Äänestä

  • jäätävää keliä kirjoitti:

    Joo kyllähän nämä agw-loitsut pääpiirteissään osaa jo ulkoa ja yksi niistä on juuri tuo väitetty sateisuuden lisääntyminen.

    Ja mitä tulee ääri-ilmiöiden väitettyyn lisääntymiseen, niin Jönk on hyvä ja lyö pöytään todisteet. Käsitelläänkö ensin myrskypäivät Suomessa viimeisen 5, 10 tai 20 vuoden ajalta?

    Äänestä

  • Pierre Review kirjoitti:

    Joo kyllähän nämä agw-loitsut pääpiirteissään osaa jo ulkoa ja yksi niistä on juuri tuo väitetty sateisuuden lisääntyminen.

    Ja mitä tulee ääri-ilmiöiden väitettyyn lisääntymiseen, niin Jönk on hyvä ja lyö pöytään todisteet. Käsitelläänkö ensin myrskypäivät Suomessa viimeisen 5, 10 tai 20 vuoden ajalta?

    Talvisten sateiden ennustetaan lisääntyvän meillä Suomessa ilmaston lämmetessä. Se näkyy selvemmin vasta tämän vuosisadan loppupuolella ja pitkän ajan tilastoissa.

    Denialistihihhulit inttävät tätä vastaan, kun syksyiset sateet eivät ole lisääntyneet vuonna 2014.

    Äänestä

Nämä viime vuosien syys-sateet ovat jääneet tosi vaisuiksi. Maa on todella kuivaa ja soratiet pakkasöiden jälkeen pölisevät. Ei tällaista ollut ennen.

Onko ilmasto todellakin kylmenemässä, kun sateet vähenevät? Sateiden lisääntyessähän ilmasto on lämpenemässä, mutta nyt sateet vain vähenee.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Pierre Review kirjoitti:

Juuri äsken radiossa meteorologi Seija Paasonen mainitsi syyskuun olleen keskimääräistä kuivempi.

Jo vakiintuneen AGW-mantaran mukaan "ilmastonmuutos" ilmenee lisääntyvänä sateisuutena. Syyskuu siis oli keskimääräistä lämpimämpi, mutta myös kuivempi. Mitenkäs tässä taas nyt näin pääsi käymään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu