Terminen talvi alkamassa etuajassa Etelä-Suomessa

mm. Vantaalla
http://ilmatieteenlaitos.fi/saa/vantaa

tai vaikka Tampereella :
http://ilmatieteenlaitos.fi/saa/tampere

Pitkätkään ennusteet ei anna katteita enää että terminen syksy jatkuisi pitempään :
http://ilmatieteenlaitos.fi/saa/tampere?forecast=long


näinkin se ilmaston kylmeneminen näkyy jo !
266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Täällä pohjoisempana ensilumi tuli 2-3 viikkoa etuajassa ja pohjois-karjalassa tehtiin uusi ennätys ensilumen kanssa.

Terminen talvi on myös alkanut 1-3 viikkoa etuajassa.

Lisäksi näyttää, että osassa suomea pysyvä lumi tuli jopa 5 viikkoa aiemmin, mutta sehän ehtii vielä monta kertaa sulaakin.

Tähän mennessä syksy on ollut kylmempi kuin 2009-2010 talvea ennen, joten saa nähdä, miten tämä jatkuu?

Äänestä
  • Suomessa on ollut tänä vuonna 2014 vain 2 suursäätilaa, joko mannerilmastoa pitkään kuten heinäkuussa tai syyskuussa tai sitten sateista pitkään kuten kesäkuussa. Voi olla että jetti(suihkuvirtaus) jymähtää paikalleen ja matalapaineet kulkevatkin pitkään kylmiä reittejä ja tälle kylmälle ei näy loppua pitkään aikaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ilmasto kylmenee kirjoitti:

mm. Vantaalla
http://ilmatieteenlaitos.fi/saa/vantaa

tai vaikka Tampereella :
http://ilmatieteenlaitos.fi/saa/tampere

Pitkätkään ennusteet ei anna katteita enää että terminen syksy jatkuisi pitempään :
http://ilmatieteenlaitos.fi/saa/tampere?forecast=long


näinkin se ilmaston kylmeneminen näkyy jo !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu