Lapsia arvottomina pitävät ja heitä häpäisevät uudestikastajat eivät keksi miten suhtautua Jeesus lapseen? Jeesuksella ei ollut ymmärrystä ei järkeä oli vailla ymmärrystä ja järkeä mutta kuitenkin pitäisi olla seimen ääressä kiittämässä lasta jolla uudestikastajien mukaan ei ollut uskoa eikä mitään muuta. Ja vielä 8 päivän vanhana ympärileikattiin ja tämä ei sovi lahkolaisten ajatuksiin eivätkä ota vastaan Jeesus lasta. Jeesuksen jättävät talliin itkemään ja kasvamaan aikuiseksi.Jeesus ei ole syntynyt vapaan tahdon ja omien ratkaisujen varaan jääneitten uudestikastajien pariin muulla tavalla kuin pilkattavaksi ja kasvaakseen miehen ikään jotta voisi lahkolaisten opetuksien mukaan sitten nöyrästi kumartaa kun uudestikastajat ovat tehneet jotain suurta, päättäen tulla uskoon?Oli sentään lapsia rakastavat luterilaiset ja Maria ja Josef sekä itämaan tietäjät kunnioittamassa Jeesus lasta.
Miten otitte Jeesus lapsen vastaan?
5
53
Vastaukset
- -------------------
luterilaisittain:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9823701/#comment-49138876
"Mutta alkuperäiseen kommenttiin liittyen vastaan, että Jeesus oli äpärä. Siitäkin huolimatta, että ilmaisu on ruma.
Antti-pappi " Puhut nimiluterilaisesta kirkosta, etkä todellisesta luterilaisuudesta.
- Eenokki 12
antti joka pitää itseään jonkinlaisena pappina ei ole perssreikää kummempi. Molemmista lähtee ääni ja joskus kovakin mutta haju on homokirkon antilla ja perssreijällä(antin persse.) aivan sama Tappaa kaartelevat hyttyset pään ympäriltä.
- ghjgfjgjgjgf
Osoittaa aikamoista uskonpuutetta tuo linkki tuonne luterilaisen papin sanoihin... onko se niin vaikea uskoa ettei Joosef ollut yhtynyt Mariaan, vaan Pyhä Henki sai aikaan neitseellisen raskauden.?
Ja Jeesus ei todellakaan ole mikään "äpärä", koska mitään syntiä ei ollut tapahtunut Marian raskaaksi tulemisen yhteydessä... sillä ei ole väliä mitä sen ajan ihmiset ajattelivat, tai edes Joosef. Antti pappi ei ole luterilainen uskovainen. Antti pappi on luopuneenkirkon pappi, ei muuta. Hän edustaa mm. homojenpuoltamista ja naispappeja. Itse sanoudun ainakin hänestä irti ja olenkin luterilainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101189
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1171024- 128920
- 95775
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten287722Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait75649Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54606Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48569- 75504