Tähti matematiikassa?

vuoseien jälkeen

Aivotutkija Riitta Hari kertoi aloittaneensa yliopisto-opinnot aikanaan matematiikassa, josta oli lukenut puolessa vuodessa ainakin differentiaali- ja integraalilaskennan laudaturkurssia myöten ja monia muita kursseja. Kertoi, että hänellä oli aina runsaasti omia ideoita, omia luovia ratkaisureittejä ja keksi runsaasti omia uusia tuloksia. Matematiikka oli hänestä helppoa, hauskaa ja kiehtovaa, mutta opintonsa kaatuivat siihen, kun piti sosiaalisesti taitamattomia matematiikan alan miehiä kovin komeina, niin siitä tuli jokin sosiaalinen solmu eikä hän sitten oikein, kehdannut eikä kukaan osannut arvioida hänen taitojaan, kun ajattelivat, että kyseessä on afääri eikä oikea matemaattinen lahjakkuus. Niin menetti maailma hienon naismatemaatikon.

23

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mutta sai tilalle kansainvälisesti tunnustetun huippu aivotutkijan.

    • nyttyötön

      Kai sitä aivotutkimuksessakin tarvitsee matematiikkaa. Uusi tuloksia varmaan keksii moni, mutta oliko ne niin kovia, että niistä saa julkaisuja? Itsekin keksin omia tuloksia, mutta ei ne olleet niin ihmeellisiä, että olisin julkaissut. Moni olisi keksinyt samat, jos olisi miettinyt samaa ongelmaa kuin minä.

    • Ikävä fakta

      Eli kun aivotutkija piti miehiä ongelmallisina hän ei halunnut oppia ettei hänen asenteellisia ongelmia huomattaisi.

      Aivotutkimus ei vaadi yhtä suurta osaamista kuin matematiikka. Harilla ei ollut edellytyksiä saavutta samaa tieteellistä tasoa matematiikassa kuin hän on saavuttanut aivotutkimuksessa.

      Mutta siitä ei kannata masentua, Suomessa ei ole ollut sataan vuoteen yhtään merkittävää matemaatikkoa maailman mittapuulla.

      • Kai nyt Lindelöf, Nevanlinna, Ahlfors.. ovat ihan merkittäviä. Itse asiassa matematiikka on harvoja aloja, joissa Suomesta on joskus tullut maailmanluokan tutkijoita.

        "50 vuoteen" olisi lähempänä totuutta.


      • Ikävä fakta
        outsider1 kirjoitti:

        Kai nyt Lindelöf, Nevanlinna, Ahlfors.. ovat ihan merkittäviä. Itse asiassa matematiikka on harvoja aloja, joissa Suomesta on joskus tullut maailmanluokan tutkijoita.

        "50 vuoteen" olisi lähempänä totuutta.

        Harva ulkomainen matemattikko osaa nimetä Nevanlinnan tai muun suomalaisen. Mutta osaa nimetä monia aikalaisia kuten Lebesque, Fubini, Weyl, Polya, Gödel, Turing.


    • E < mc^3

      Kyllä tuo puoli vuotta tuntuu aika utopistiselta, ellei tiedot ole hallussa muuta kautta kuin luennoilta saatuna, jolloin voi vain käydä tenteissä.
      Itse suoritin cum lauden Tampereen yliopistossa kahdessa lukuvuodessa 1970-luvun alussa. Se oli käytännössä minimiaika, sillä kurssit luennoitiin vain kerran vuodessa ja cumussa oli appron kursseja esitietovaatimuksena.

      • Itsekkin ajattelin vähän samalla tavalla, mutta sitten tuli mieleen tuo filosofi Himanen, joka oli jonkin sortin lapsinero ja taisi olla tohtori jo alle 20 vuotiaana. Itse en siis aloittajaa suoraan tyrmää, mutta mielellään kuulisin todisteita väitteen paikkansa pitävyydestä.


      • Hahahahhhh
        pepep kirjoitti:

        Itsekkin ajattelin vähän samalla tavalla, mutta sitten tuli mieleen tuo filosofi Himanen, joka oli jonkin sortin lapsinero ja taisi olla tohtori jo alle 20 vuotiaana. Itse en siis aloittajaa suoraan tyrmää, mutta mielellään kuulisin todisteita väitteen paikkansa pitävyydestä.

        Filosofia ei ole tiede, joten se siitä osaamisesta.


      • Hahahahhhh kirjoitti:

        Filosofia ei ole tiede, joten se siitä osaamisesta.

        On se ainakin siinä mielessä, että siinä voi lukea itsensä tohtoriksi ja uskon, että se vaatii saman verran vaivaa filosofiassa, kuin esimerkiksi matematiikassa. Ja se tässä tapauksessa riittää, jotta pointtini tulee selväksi.


      • Hahahahahhh
        pepep kirjoitti:

        On se ainakin siinä mielessä, että siinä voi lukea itsensä tohtoriksi ja uskon, että se vaatii saman verran vaivaa filosofiassa, kuin esimerkiksi matematiikassa. Ja se tässä tapauksessa riittää, jotta pointtini tulee selväksi.

        Filosofiassa ei todellakaan vaadita samaa kuin matematiikassa että pääsee tohtoriksi. Lisäksi filosofia ei ole edes oikeaa tiedettä.


      • Hahahahahhh kirjoitti:

        Filosofiassa ei todellakaan vaadita samaa kuin matematiikassa että pääsee tohtoriksi. Lisäksi filosofia ei ole edes oikeaa tiedettä.

        Ei tietenkään, kun se on eri oppiaine - erilaista ajattelua. Työmäärä lienee kuitenkin lähes sama.


      • Hahahahahh
        pepep kirjoitti:

        Ei tietenkään, kun se on eri oppiaine - erilaista ajattelua. Työmäärä lienee kuitenkin lähes sama.

        No, ei varmasti ole. Filosofia on pelkkää lässyttystä, kun taas matematiikassa pitää ymmärtää syvällisesti asiat, nyrkkisääntö on se, että jos sinusta ei ole matematiikoksi ala fyysikoksi.


      • Hahahahahh kirjoitti:

        No, ei varmasti ole. Filosofia on pelkkää lässyttystä, kun taas matematiikassa pitää ymmärtää syvällisesti asiat, nyrkkisääntö on se, että jos sinusta ei ole matematiikoksi ala fyysikoksi.

        juupas-eipäs - väittelyksi menee tämä.


      • FUCKIFUUU
        pepep kirjoitti:

        juupas-eipäs - väittelyksi menee tämä.

        Lopeta sitten inttäminen.


      • Hoh-hoijakkaa
        Hahahahahh kirjoitti:

        No, ei varmasti ole. Filosofia on pelkkää lässyttystä, kun taas matematiikassa pitää ymmärtää syvällisesti asiat, nyrkkisääntö on se, että jos sinusta ei ole matematiikoksi ala fyysikoksi.

        Kansainvälisesti tunnetuimmat suomalaiset filosofit, esim. von Wright, Tuomela, Niiniluoto jne., ovat peruskoulutukseltaan matemaatikkoja. Tosin filosofia on niin laaja tieteenala, että vähemmälläkin matematiikalla voi päästä pitkälle. Matemaattiseen logiikkaan täytyy kyllä joka tapauksessa perehtyä jo perustutkinnossa. Katsopa yliopistojen filosofian tutkintovaatimuksia!


      • ajatusvääristymä

        Nykyään filosofiaa halveksitaan lähinnä siksi ettei sillä ole käytännön sovelluksia, toisin kuin matematiikalla.
        Filosofiassa sen sijaan on monimutkaisia ja loogisesti kestäviä ajatusrakennelmia, joiden syvällinen ymmärtäminen ei ole helppoa. Siitä huolimatta filosofia ei ole tuottavaa, joten koko oppialan arvo tieteenä on kyseenalaistettu.
        Fysiikan ja matematiikan suhdekaan ei ole aivan niin helppo. Fysiikka käyttää paljon matematiikkaa luonnon kuvaamiseen, mutta pohjimmiltaan fysiikan syvällinen ymmärtäminen vaatii myös toisenlaista ajattelua kuin yhtälöiden pyörittelyä. Esimerkiksi kaavat E=mc^2 tai E=hf eivät vielä yksinään kerro mitään luonnosta jos ne irroitetaan siitä viitekehyksestä jota varten ne on kehitetty. Jälkimmäistä ei voi täysin ymmärtää jos ei ole tuttu n.k. kaksoisrakokokeen tulosten kanssa ja ymmärrä niiden merkitystä.


      • matikkaonkala
        Hahahahahhh kirjoitti:

        Filosofiassa ei todellakaan vaadita samaa kuin matematiikassa että pääsee tohtoriksi. Lisäksi filosofia ei ole edes oikeaa tiedettä.

        Ei matematiikkakaan ole tiede.
        Matematiikkaa voi käyttää työkaluna tieteille, mutta myös tietyille pseudotieteelle.

        Kokeellinen toistettavuus ei ole matematiikan vaatimus. Matematiikassa logiikan tulee olla pitävää. Näin ollen voit luoda oman valhellisen ja loogisesti pätevän maailman.


    • ihailijatnevastakertovat

      Matemaattinen lahjakkuus liittyy jotenkin luonteeseen, ajattelureitteihin, mielitekemisiin, siihen, mihin elämänalueisiin satsaa ja mitä jaksaa loputtomasti. Siksi sitä voi oppia ihailija paremmin kuin läheinen tuttu: siis sellainen, joka haluaa kasvaa ihmisenä tuon toisen kaltaiseksi, ihan omimmilta piirteiltään ja luonteenlaadultaankin sekä tietenkin taidoilta, melkein kuin näytellä tuota toista.

    • epäileväinen

      Keksi runsaasti uusia tuloksia, mutta kuitenkaan Google-haku "Hari's theorem" ei anna osumia. Ei tainnut olla kovinkaan merkittäviä?

      • EwertKupiainen

        Suurimmalla osalla Suomen matematiikan professoreistakaan ei ole heidän nimellään tunnettua teoreemaa.


      • IkäväTotuus

        Ei kai, kun Suomessa ei ole merkittäviä matemaatikkoja ollut 100 vuoteen. Johtunee siitä, että professoreiksi ei valita pätevintä ja lahjakkainta vaan "sopivin".


      • matikisti
        IkäväTotuus kirjoitti:

        Ei kai, kun Suomessa ei ole merkittäviä matemaatikkoja ollut 100 vuoteen. Johtunee siitä, että professoreiksi ei valita pätevintä ja lahjakkainta vaan "sopivin".

        Tudkin johtuu siitä. Luulenpa, että jos haluaa merkittäväksi matemaatikoksi, ei kannata tavoitella professorin paikkaa vaan olla tutkijana. Vähemmän byrokratiaa ja enemmän aikaa tutkimiselle.


    • "Aivotutkija Riitta Hari kertoi aloittaneensa yliopisto-opinnot aikanaan matematiikassa, josta oli lukenut puolessa vuodessa ainakin differentiaali- ja integraalilaskennan laudaturkurssia myöten ja monia muita kursseja."

      Just joo, uskoo ken tahtoo. Differentiaalilaskennan laudaturkursseilla käsitellään monistoja ja distribuutioita, ja integraalilaskennassa mittateoriaa. Se, että osaa ratkoa harjoitustehtäviä muutamalla eri tavalla, ei todellakaan tarkoita, että keksisi uusia tuloksia. Voi tietysti olla, että Hari keksi omia määritelmiä ja niiden pohjalta todisti jotain, mutta oppikirjoissa olevat todistukset ovat todella hiottuja ja lyhyitä, joten puolen vuoden matikan opiskelulla ei saa käytännössä mitään uutta aikaan.

      Mutta kaikki kunnia hänelle työstää aivotutkimuksen saralla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      182
      1800
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      997
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      94
      884
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      703
    5. 52
      674
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      578
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      172
      534
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    9. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      26
      511
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      193
      466
    Aihe