Viimeksi näin tapahtunut joskus 100 vuotta sitten. Niin että on niitä lauhoja talvia ollut aikaisemminkin.
Perämeren ulappa ei jäätynyt tänä talvena ollenkaa
6
162
Vastaukset
- Totuus_on_tässä
Valehteleva denialisti! Vain viime vuosikymmeninä on ollut lauhoja talvia ihmisen aiheuttamien hiilidioksidipäästöjen takia.
- tosi.harvinaista
Kyllä 1500 luvullakin oli niin lauhakausi, että pähkinäpensaat menestyivät Keski-Suomessakin. Tähän tarvitaan kymmenien vuosien lauha ilmasto.
- hmhmhm
No mitempä niitä olisi paljoa pidempään voinut ollakkaan, kun ei ole ollut mittalaitteitakaan?
Maan ja jään tutkimukset osoittaa, että lämpötila vaihtelee luonnollisestikkin hyvin paljon.
Se on sitten eri asia, onko tämän kertainen muutos luonnollinen. - hdihuihuidy
Ilmasto vaihtelee tosi paljon ja ei ole mitään syytä miksi nyt ensikertaa olisi sula lämpäre.
Mittaushistorian mukaan lämpimin tai kylmin , se mittaushistori on niin lyhyt. On ollut Thames jäässä, on kynnetty tammikuussa, tultu joulukirkkoon veneellä kuopiossa. Silloin ei vielä mitattu lämpötiloja tilastoihin kelpaavalla tavalla.
Vaihtelua on tosi paljon. Erikoista on ettei kesäkuussa ole päivällä pakkasia. Jos maaliskuussa on 10 astetta useana päivävä. Viime kesänä juhannusviikolla oli 2 astetta jyväskylässä ja satoi räntää.. Miksi ei voisi olla pakkaspäivää kesäkuussa ? On ollut mutta ei ole historiaa.
Niin ja nyt oli toiseksi vähiten jäitä Suomen vesialueilla, ja viime vuosi ei ole se vähiten jäitä vuosi vaan aikaisemmin.
Vielä Jos sattuu tulemaan 3cm jäätä ja siihen sopiva lumikuuro että merijää peittyy esim viiden sentin lumen sen jälkeen kaksi viikkoakaan tyyntä -20 asteen pakkaskelia ei juuri jäätä vahvista. Toisissa olosuhteissä jäätä olisi voinut tulla 25-35cm . Kolmen sentin jää menee heti kasaan kun tuulee merellä. Jäätilanne ei edes heijastele suoraan ilmaston lämpötilaa vaan olosuhteita.
- Lallinmöyly
Perimätietojen mukaan Perämeren aleen kalastajat ovat kertoneet talvista, jolloin meri oli keskeltä laajasti vapaa jäästä.
- veikkailija
Kukaan ei varmuudella voi sanoa onko Perämeri ensi talvena taas normaalisti kokonaan jäässä. Veikkaan että on.
Merenkurkun alueella maan kohoaminen on niin vahvaa, että yhteys Selkämereen katkeaa kuivana aikana. Muodostuu Peräjärvi, noin 3500-4000 vuoden päästä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614418KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1523251Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo492524Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?522505- 1102215
- 241893
- 231662
- 301616
- 1651509
- 361265