Kuinka laadukkaita kameroita nuo kaksi ovat ja soveltuvatko ne alottelijalle
luontokuvaukseen? kiitos.
Nikon p610 ja p900
2
324
Vastaukset
- Jedem_das_Seine
Laatu? Sehän on tuotteen soveltuvuutta käyttöön käyttäjän määrittelemillä kriteereillä. Se, mihin joku mielisuosiolla tyytyy, ei riitä toiselle alkuunkaan.
Epäilemättä nuo kamerat ovat käyttökelpoisia pelejä luokassaan, ts. erittäin laajalla polttovälialueella varustettujen pienikennoisten kompaktikameroiden (puhutaan superzoom-, megazoom- tai bridge-kameroista) luokassa. Valttina on nimenomaan zoom-objektiivin polttovälin laaja muunneltavuus ja toisaalta houkutteleva hintakin.
Kyllä noilla voi hyvissä valaistusolosuhteissa saada likimain kelvolliseksi katsottavia luontokuviakin – riippuen siitä, mitä luontokuvilla halutaan ymmärtää. Luontoakin on kovin monenlaista hirvestä karhuun, pullasorsasta maakotkaan, oravasta ötökkään, ikihongasta jäkälään sekä eri vuodenaikojen maisemaotokset ja taivaan ihmeet vielä erikseen.
Ei kuitenkaan pidä odottaa, että tuon luokan kameroista (valmistajasta riippumatta) olisi vaihdettavalla optiikalla varustettavien järjestelmäkameroiden korvaajiksi! Jos olisi, eivät ammattilaiset ja kehittyneet harrastajat tietenkään maksaisi kamerajärjestelmistään jopa monikymmenkertaisia hintoja.
Tekniikaltaan nuo kamerat ovat selvästi lähempänä pokkaria kuin järkkäriä. Ulkomuoto hämää.
Mutta alkuunpääsyyn – mikä ettei! Tuollaisen hinnalla saa vasta aloittelijatason järkkärirungon ja optiikka jää vielä kaupan hyllylle odottamaan. - Canonisti_minäkin
Aika hyvä ja tyhjentävä vastaus tuo ensimmäinen. Noilla, jo esitetyillä perusteilla, en suosittele noita tai vastaavia kameroita aloittelijoille etenkään luontokuvaukseen.
Luontokuvausta on kovin monenlaista ja yhteistä niille on, että kameran tulee kestää erilaisia sääolosuhteita. Tämä koskee myös objektiivia! Nuo esitetyt Nikonit on toteutettu tavalla, joka imuroi pölyä objektiiviin. Kaikki saman tyyppiset kamerat ovat tässä mielessä yhtä huonoja. Myös halvat järjestelmäkameroiden zoomit ovat samantyyppisiä, niiden pituus muuttuu zoomattaessa. Selaisia ei kannata hankkia varsinkaan luontokuvaukseen.
Muutten perussetti luontokuvaukseen on hyvin yksinkertainen (kinovastaavana):
- laajakulma maisemiin (24mm tai lyhyempi)
- normaali maisemiin ja kaikken muuhun mahdolliseen (50mm)
- telemacro macrokuviin ja lyhyeksi teleksi (100mm tai yli)
- tele eläinkuvaukseen (300mm tai yli)
Järjestelmäkameran etu on, ettei kaikkea tarvitse ostaa heti. Samoin käytettyjä on markkinoilla aika hyvin, joten ne ovat ihan realistinen vaihtoehto.
Kaikkilla isoilla merkeillä on hvyiä vaihtoehtoja. Ainoa rajoitus on, ettei peilittömiin järjestelmiin ole vielä toimivia pitkiä teleobjektiiveja. Tämäkin saattaa muuttua lähivuosina, koska ainakin Fuji on jo julkisesti ilmoittanut työstävänsä parempaa tarkennusjärjestelmää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse2486878Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r534903Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi1004451Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli94256Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s393753Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1173648Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan683626Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava233521SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha713303Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739532435