https://www.google.fi/search?q=einstein insanity same things picture&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=ZOo8VenUOcmXsAGGq4HwCA&ved=0CB4QsAQ&biw=1920&bih=921
Tyhmyyden määritelmä
Albert_Einstein
14829
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
No tuossahan Einstein sitä itse tekee: monessa kuvassa sanoo saman asian uudestaan ja uudestaan ::::))))))))))))!!!!!!!!!!!
Ajattelemattomuus
Tietämättömyys, käsityskyvyn tai älyn puute.
Puhut kristinuskosta, jossa kaikki ajatteluy, joka poikkeaa vakiintuneista normeista, on syntiä.
Parempi määritelmä: ei tiedä olevansa tyhmä, vaan pitää itseään viisaana ja muita tyhminä.
On olemassa vastaesimerkki: Huippuälykäs kusipää, joka tietää olevansa älykäs ja käyttää älyään muiden ihmisten alistamiseen.
Miten sen ottaa. Itse pidän k-päätä tyhmänä. Joku muu voi pitää vaikka nerona.
Miten olisi kyvyttömyys muuttaa tapojaan, arvojaan, asenteitaan tai toimintamallejaan, vaikka muutokseen olisi selvä syy? Kaikenlainen oppimattomuus yhdistettynä jäykkään ja umpimieliseen asenteeseen. Mutta tällöinhän "tyhmyys" olisi myös asennekysymys.
Osui ja upposi: kyvyttömyys muuttaa tapojaan, arvojaan, asenteitaan tai toimintamalleja, vaikka muutoksen oli selvä syy.
Eli asenne oli jäykkä ja umpimielinen.
Asennekin siis sopiva Tyhmyyden määritelmään.
Puukkoa oli käännettävä haavassa, kun tämän oikean analyysin tyhmyydestään joutui lukemaan.
🤥🤥🤥😚
Jokainen on kykenevä olemaan tyhmä. Se ei vaadi ylimääräistä ponnistelua. Mutta viisaus on harvinainen.
Platon sanoi kaupungissa jokainen on ymmärtäväinen, mutta viisaita on etäällä toisistaan harvinaisina esiintyminä.
Ymmärtäväisyyteen riittää kuulemiensa asioiden toistaminen sekä muiden matkiminen.
Viisauden määritelmää en tiedä.
viisas ei joudu niihin ongelmiin, joita älykkäät joutuvat ratkomaan.
“Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree, it will live its whole life believing that it is stupid.”
Herää kysymys, mistä on kyse. Mitä pitää osata taitaa ja suorittaa, kenen ja missä?
"Jokainen on nero. Mutta jos arvostelet kalaa sen kyvyn perusteella kiipeillä puussa, se elää koko elämänsä uskoen olevansa tyhmä."
Viisauden puute. Sitten täytyy määritellä viisaus. Järkevyys, ymmärrys, Jumalan pelko, totuuden rakkaus, oikeudenmukaisuus, hyvyys, lahjakkuus, kaikki yhdessä, että niitä on paljon.
Älykkyys on eri asia. Se kertoo vaan aivojen kyvykkyyden ja toiminta tason ja tietomäärän. Oppineisuus on eri asia. Se kertoo vaan koulutuksen määrän, että sitä on paljon.
Pareto-periaate eli 80/20-sääntö perustuu havaintoon, jonka mukaan pieni määrä syitä (noin 20 %) saa usein aikaan valtaosan seurauksista (noin 80 %). Italialainen taloustieteilijä Vilfredo Pareto huomasi tämän alun perin puutarhassaan: 20 % herneenpaloista tuotti 80 % herneistä.
Tämä suhdeluku ei ole tarkka luonnonlaki, vaan pikemminkin suuntaa-antava havainto epätasaisesta jakautumisesta.
Käytännön esimerkkejä 80/20-säännöstä:
Liike-elämä: 20 % asiakkaista tuo 80 % yrityksen liikevaihdosta tai voitoista.
Tuottavuus: 20 % tekemistäsi asioista tuottaa 80 % tuloksistasi.
Ohjelmistot: Korjaamalla 20 % ilmoitetuista virheistä (ne yleisimmät) poistuu 80 % kaatumisista.
Arki: Käytät todennäköisesti noin 20 % vaatteistasi 80 % ajasta.
Miten voit hyödyntää tätä?
Paretossa on kyse resurssien optimoinnista. Sen sijaan, että yrittäisit parantaa kaikkea tasapuolisesti, tunnista ne "kriittiset harvat" (vital few), jotka tuottavat suurimman hyödyn.
Logistiikan maailma muistuttaa, että 80/20-ajattelu auttaa esimerkiksi yrityksiä karsimaan turhia varastonimikkeitä ja keskittymään tärkeimpiin asiakkaisiin.