Kertokaas miten lähteä ratkaisemaan tätä: Kaverukset Veikka, Veeti ja Vanttu olivat keränneet säästöpossuun rahaa ja sopivat että se avataan yhdessä uudenvuodenpäivänä. Uudenvuoden aattona kiusaus käy kuitenkin liian suureksi ja Veikka käy salaa ottamassa neljänneksen koko rahasummasta ja laittaa sen taskuunsa. Myös Veeti käy ottamassa jäljellä olevasta rahasummasta neljänneksen. Kun Veikka ja Veeti ovat nukkumassa, käy Vanttukin ottamassa jäljellä olevasta rahasummasta neljänneksen. Seuraavana päivänä he avaavat säästöpossun ja sieltä löytyy 32,4e
a) Paljonko Vanttu varasti possusta?
b) Kuinka paljon possussa oli rahaa ennen uudenvuoden aattoa.
a) Paljonko Vanttu varasti possusta?
b) Kuinka paljon possussa oli rahaa ennen uudenvuoden aattoa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kirjoittaisin yhtälön ja lähtisin ratkomaan sitä. Kyse on aivan perustehtävästä.
Aivan, mutta miten tästä sitä yhtälö lähteä rakentamaan?
Dziisus sentään, ja vielä muka amk-opiskelija! Eipä tarvitse enää kummastella, miksi firmat ovat siinä tilanteessa, missä ovat.
Hyvä lähtökohta on merkitä alkuperäistä summaa x:llä. Kun ensimmäinen on ottanut "omansa", on summa tietenkin x - x/4, jolloin jäljellä on 3x/4.
Loput saat kyllä laskea itse.
Jees, konkurrsseja tulossa. Jos insinööripuolella on AMK:ssa sama taso, niin kyllä siltoja ja markettejen kattoja tulee romahtamaan.
X*0,75*0,75*0,75=32,4