Kuolleista herättäminen

MiteO

Ketkä uskovat kristinuskon keskeiseen opinkappaleeseen, jonka mukaan ”kaikki ihmiset herätetään kuolleita ja toisille seuraa iankaikkinen elämä ja toisille kadotus”?

7

61

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ViimeiselTuomiol

      Mikä on, kun tähän kristinuskon perusopinkappaleeseen ei uskota?!
      Lupaillaan vaan, että taivaaseen se vainaja meni...

    • Kaikki aikanaan. Malttia. Tuonpuoleissa selviää jotain jos selviää. Ja itse kullekin eri tavoin. Mikä tässä on vaikeaa ymmärtää ??

      • MissäänTaivaassa

        No kun papitkin väittävät vaikka , että pappa on jo taivaassa... Niinkuin se Teemu Laajasokin lehdessä... vaikka haudassa se pappa on, sitä tuomiotaan venaamassa... Paitsi ttä se on kuollut..


      • MissäänTaivaassa kirjoitti:

        No kun papitkin väittävät vaikka , että pappa on jo taivaassa... Niinkuin se Teemu Laajasokin lehdessä... vaikka haudassa se pappa on, sitä tuomiotaan venaamassa... Paitsi ttä se on kuollut..

        mutta sitten ehkä buddha-pappa oli oikeessa ?? sielunvaellus eläköön


    • vainpelkoKuolee

      Kuolemaa ei ole keho vain heittää lusikan nurkkaan.

    • MEläjä

      Tuntuu kyllä epäjohdonmukaiselta 'kuolleista herättäminen'?
      Kysymys, mitä sillä oikeasti tarkoitetaan....asian voi tulkita monilla tavoilla.

    • Brina

      Koska en voinut uskoa kristinuskon uskontunnuksen tähän osaan, erosin kirkosta lähes 50v sitten.
      Edelleen olen samaa mieltä, että väite väärä, koska
      - ihminen on henki-sielu-keho/mieli -kokonaisuus tällä olemisen tasolla jonka niin moni uskoo olevan ainoa "elämänsä"
      - kuolemassa henki-sielu-olemus (=tietoisuus) irtoaa ruumiista ja jatkaa välittömästi toiselle, värähtelyltään korkeammalle olemisen tasoille, joka sekin on vain "ajallinen" välietappi henkisen evoluution jatkumossa. (ei siis vielä sinne oletettuun "taivaaseen", josta ei enää tarvitse "syntyä" ja jonne vain suhteellisen harva tästä ihmiskunnasta on ansioituneesti päässyt )
      - keho/mieli on ainoa joka "kuolee" eli se palaa maan energioihin eli se on tuo kristinuskon hokeman "maasta sinä olet tullut ja maaksi sinun on palattava".
      - olemme kaikki osana iankaikkista elämää, sitä ei siis saada vasta kuoltuamme täältä
      - koska uskon Jumalan olevan Kaikki Mitä On ja enemmän ja lisäksi Jumla on Ehdotonta Rakkautta joka sallii meille/itselleen olla ja kokea kaikkea, mitä tahansa. Niinpä en mitenkään voi uskoa ikuiseen rangaistukseen. Sehän olisi samaa kuin Hän tuomitsisi itsensä siitä, että "loi" vajaatietoisen ihmisen.
      - Kadotus ei ole rangaistus, vaan se mielentila tai paremmin "meistä tuntuu siltä" . Voimme olla sitä etenkin jo täällä, koska vielä suurin osa maapallon asukkaista elää ns. tietoisuuden keskiaikaa kaikesta saatavilla olevasta tiedosta huolimatta ja ovat siten helposti eri mielenhallintaohjelmien (etenkin uskontojen ja politiikan, rahatalouden) hallittavissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      83
      1332
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      45
      950
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      367
      788
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      142
      749
    5. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      55
      689
    6. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      117
      667
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      648
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      625
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      612
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      594
    Aihe