Takana vuosia (n. 25 vuotta) kohtuullista alkoholinkäyttöä (eli n. 40 annosta viikossa).
Nyt olen huomannut ettei aivot enää toimi. Mitään ei saa enää aikaan. Mitään järkeviä ajatuksia ja ideita ei enää pysty enää keksimään. Tämä on erityisen kiusallista kun toimin professorina yliopistolla ja tutkimusta pitäisi tehdä, mutta kahteen vuoteen en ole saanut aikaan julkaisun julkaisua eikä enää edes kiinnosta kirjoittaa mitään. Opiskelijoillekaan en enää keksi diplomitöiden aiheita, kun tuntuu ettei mikään kiinnosta itseä, niin ei minkään asian tutkimisen ehdottaminenkaan tunnu mielekkäältä.
Onneksi on vanhaa meriittiä satakunta julkaisua, mutta ennen pitkää aikaansaamattomuus romauttaa korttitalon. Rehellisesti voin myöntää että enää en kykenisi kirjoittamaan monia noista julkaisusista jotka aikoinaan on tehnyt. Mikäli väitöskirja pitäisi tehdä nyt, niin se jäisi kyllä tekemättä, aivot eivät enää toimi niin kuin 15 vuotta sitten.
Kuinka paljon alkoholi heikentää älykkyyttä
5
1463
Vastaukset
- fwxinyrctybfdg
Ei ole varmaa, johtuuko tuo alkoholista. Itse olin professorina yliopistolla, ja minut potkittiin työkyvyttömyyseläkkeelle vakavien mielenterveysongelmien vuoksi. Ryyppäsin hitosti alkoholia, helposti 5-6 vuorokautena viikossa, ja käytin bentsodiatsepiineja, en kuitenkaan koskaan yhdessä alkoholin kanssa. Jos otin viinaa, se oli tyypillisesti vähintään 20 ravintola-annosta päivässä. Minua on tutkittu paljon, ja todettu, ettei alkoholi ole aiheuttanut minulle minkäänlaisia älyllisiä haittoja. Eikä maksa tai haimakaan ole vaurioitunut.
Ehdotan, että menet työterveyslääkärille kertomaan tilanteestasi. Todennäköisesti hän kirjoittaa lausunnon, jonka perusteella tulet pääsemään työkyvyttömyyseläkkeelle. Itse omassa lausunnossani mainittiin kaksisuuntainen mielialahäiriö, paniikki- ja ahdistuneisuushäiriö sekä alkoholiriippuvuus.- chjrgfhjjgf
Siis mainitse lääkärille mielenterveysongelma, älä pelkästään alkoholiongelmaa. Ja mainitse kognitiivisten kykyjen taantuma.
- Loppu_takana
Liika vesikin on pahaksi! Meidän mummo meinas hukkua isoon lampeen kaksi vuotta sitten.
Tilanne on tosiaankin melko vakava jos pitää 40:tä alkoholiannosta viikossa kohtuukäyttönä: tuo on yli 31 litraa puhdasta etanolia vuodessa.
Sinänsä salakavalaa, että tuollaiseen alkoholinkulutukseen ei tarvita kuin että sixpäkki keskikaljaa menee illassa, joka ilta.- turhaa-pelottelua
Ei se nyt suinkaan tavatonta ole. Ennenkuin pääsin kuiville minulla meni olueksi muutettuna keskimäärin 17 pulloa päivässä, siis 120 pulloa viikossa. Eikös se ole 82 litraa 4 %:n vahvuuden mukaan. 10 vuoden aikana oli n. 4 v runsasta juomista ja edellä mainittua kovaa n. 6 v.
Kun juttelin erään toisen alkoholistin kanssa, hänkin kertoi, että lääkäreillä ei ollut pienintäkään käsitystä, kuinka paljon alkoholisti voi juoda. He esittävät, että maksa polttaa n. 7 g tunnissa, mutta eivät tiedä, että alkoholistin kouliintunut ja kasvanut maksa voi polttaa kaksinkertaisesti, n. 15 g tunnissa. Mainitun ystävän juomamäärä oli hyvin vastaava kuin omani.
Selitys lienee "juomatapatutkimuksissa", joissa esitetään edustavalle ryhmälle kysymys, mitä ja kuinka usein kukin juo. Näitä tutkimuksia kerrotaan lääkäreille ihan valideina, vaikka niissä loydetään vain 25-40 % siitä alkoholista, joka maassa tiedetään ostetun ja turistien tuovan.
Kun keskimääräinen kulutus on kuitenkin n. 10 l vuodessa ja monet eivät kuluta juuri ollenkaan, 30 l on reilusti normaalin rajoissa. Terveyden kannalta sallittuna esitetään niin pieniä määriä, että ne eivät edes johda keskimääräiseen kulutukseen. Jos suositus on esim. enintään 10 annosta
viikossa, päästään reilusti alle keskimäärän (!) eli n. 7 litran kulutukseen.
40 annosta viikossa on siis sangen kohtuullista käyttöä. Luultavasti sinulla saattaa olla joku muu kognitiivinen vika tai pelkkä kilpirauhasen vajaatoiminta, joka on pian korjattu suun kautta otettavalla kilpirauhashormonilla. Jos kuitenkin kerrot oikean määrän alkoholia lääkärille, hän melkein varmasti tekee vikadiagnoosin, koska ei ymmärrä, kuinka paljon enemmän jotkut juovat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 285651
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu333613Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533522Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu263417Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1243006Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod322727Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint222419Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1212392- 442390
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142205