1 kg hapankaalia
1 broileri (tai koipia tai rintapaloja/ kypsyvät tasaisemmin)
2 kkp tatteja, kypsennettyjä tai säilöttyjä
1 sipuli
2 dl smetanaa
siirappia
olutta
timjamia, kuminaa,katjanmarjaa
Hauduta hapankaali kypsäksi kannen alla. Tämän jälkeen mausta siirapilla, oluella, timjamilla ja kuminalla.Puhdista ja paloittele broileri, kypsennä palat voissa kunnes ne ruskistuvat pinnasta.
Kypsennä tatit ja hienonnettu sipuli yhdessä. Levitä uunipannun pohjalle kerros hapankaalia, kerros kananpaloja, kerros tatti-sipuliseosta ja jälleen hapankaalia. Tasita pinta ja levitä smetanaa paistoksen pintaan.Paista kohtalaisessa lämmössä kunnes broileri on täysin kypsä.
Voit tarjota lisäkkeenä punajuuresta, omenasta, piparjuuresta ja smetanasta valmistettua salaatia.
(Ohje Alexander Nevskin keittiömestari Hariton Ivanovitsh)
hapankaali kanapata
hapukaksashapukoor
0
237
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1481997Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041691- 931547
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001180Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761162- 661104
- 221027
- 48987
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73926Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23907