AGW on helposti todistettavissa faktatiedoin. Katsokaa itse:
https://sites.google.com/site/biologiajamaantiede/agw
Mitä mieltä olette?
https://sites.google.com/site/biologiajamaantiede/agw
Mitä mieltä olette?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Tieteen pohjalta, tieteen pohjalta, juurikin noin.
No muttakun sivuston kautta viitataan suoraan tehtyihin tutkimuksiin, eikä itse tehtyihin kenenkään tarkastamattomiin analyyseihin. Jos tulokset eivät sinua miellytä, niin siitä vaan kumoamaan tiedemiesten tekemät tutkimukset omanlaiseksi.
Heh, hiljaista Pierrellä tuon kumoamisen kanssa.
Melkoista alarmistipotaskaa.
Ei tuohon hörhöilyyn voi muuta sanoa. Pitää vain ihmetellä, miten joku kehtaa tuollaista uskonnollista propagandaa linkittää näkyville.
Kertoisitteko "PierreReview" ja "voi_reppanaa", miksi tieteellinen faktatieto aiheuttaa teissä tuollaisen aivan omituisen lapsellisen hörhöilyreaktion?
Mistään faktatiedosta ei ole kyse, vaan ilmastohysterian fanaattisesta lietsomisesta.
Tästä voi lukea tuon "faktatiedon" lähteen taustoja. (Tuo viimeisin nimimerkkisi sopii sinulle kyllä mainiosti.)
http://ilmastokauhu.blogspot.fi/2015/05/imperiumin-vastaisku.html
http://www.populartechnology.net/2012/03/truth-about-skeptical-science.html
http://wattsupwiththat.com/2013/08/06/skeptcial-science-takes-creepy-to-a-whole-new-level/
http://joannenova.com.au/2013/08/skepticalscience-goes-godwin-nazi-or-something/
Siis tutkimuksiin perustuva faktatieto vastaan muutaman höyrähtäneen blogikirjaukset. Just joo. Tiede rules.
Linkeistäsi voi_reppanaa löytyy: Natsiuniformukuva, toinen natsikuva lisättynä 300 elokuvan Spartalaisvaatteilla ja ilmastokauhun Imperiumin vastaisku.
Oliko tuossa sinun reppana faktat? Jos kyllä, niin vaatii melkoista kovaluista päätä, jos uskoo moiseen sontaan. Muahahahahaha (pudistan päätäni ja mietin, että Maailmaan mahtuu monenlaista ihmistä monenlaisine tarinoineen).
Kuorossa voi_reppanalle!
Jaahas... taas noita musta tuntuu ku kaveristaki tuntuu ja ku kaveri vinoilee niimmääki vinoilen -tyyppejä. Ei mitään tietoa ilmastosta ja sen muutoksesta, mutta kun kuulutaan siihen trollilahkoon, niin sen koodiahan täytyy totella. Kyllä se ilmasto vaan muuttuu ja kas kun muutoksilla ja ihmisen tekemisillä on jänskä yhteys. Vinoilkaa vaan, mutta ei ne faktat siitä mihinkään muutu.
Kas kummaa, hiilidioksidista johtuva venuksen lämpötila johtuukin ihan jostain muusta kuin mistä täälä uikutetaan ja suuri tiede mukana tässä harhaopissa pitäen sitä ihan faktana!
Joten kyllä faktoja muuttuu koko ajan!
AGW todistettavissa faktoin?
Faktahan on se ettei ole lämmennyt 20 vuoteen, eikä sitä tarvitse todistaa ihmisen syyksi.
Kun ei lämpene, ei lämpene, se on fakta.
No uusin tutkimushan on todistanut että kyllä on lämmennyt kun otetaan mukaan huippukuuma 2014 ja kun aineistoa on ajettu uudelleen vielä tarkempien tulosten saamiseksi. Hyvää tietoa aiheesta saat kun tutustut toiseen tänä aamuna aktiivisena olleeseen ketjuun.
"Uusin tutkimus" ... se NOAA:n hihhulointiko?
"kun aineistoa on ajettu uudelleen vielä tarkempien tulosten saamiseksi" > aika säälittävää Eelis, jos uskot tuollaiseen suhmurointiin. NOAA:n "tutkimuksesta" uutiset kertoivat, että "uudet mittaustulokset" vahvistavat lämpenemisen. Todellisuudessa kyse ei kuitenkaan ollut mistään uusista mittaustuloksista, koska eihän niitä voi mistään tulla kuluneille 15 - 20 vuodelle, vaan jo olemassaolevien mittaustulosten uudesta TULKINNASTA, joka oli väännetty CO2-hypoteesin mukaiseksi.
Satelliittimittaukset osoittavat, ettei mitään lämpenemistä ole tapahtunut viimeisen n. 20 vuoden aikana. Eelis voikin sitten kertoa, miksi tarkat ja lahjomattomat satelliittimittaukset eivät kelpaa.
pakko kommentoida tuota väärennysväittämääsi ja kuinka vähän totuutta väittämässäsi oikeasti on. Etsin netistä hakusanalla: How many active academics/scientists are there worldwide?
Sain vastaukseksi, että noin 10-12 miljoonaa aktiivista tieteentekijää maailmassa.
Yksikään niistä 10 000 000 ei keksi, että NOAA väärentää lukuja. Jos sinä yhdessä nimimerkin Sähköteurastajan kanssa keksitte, että väärentää ja 10 000 000 tiedemiestä ei sitä pysty osoittamaan niin voit olla varma, ettei sinun enää töitä tarvitse tulevaisuudessa tehdä.
Väitteesi todennäköisyys on muuten 0,0000002 eli nolla, asteikolla 0-1. Nolla on epätosi ja 1 on täysin totta.
Linkki tässä:
http://www.researchgate.net/post/How_many_active_academics_scientists_are_there_worldwide