Miksi puhutaan poikamiehistä ja ukkomiehistä mutta ei kuitenkaan vastaavasti tyttönaisista ja akkanaisista?
Miksi poikamies ja ukkomies, mutta...?
pokke
10498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Onhan niitä poikamiestyttöjäkin. 67 prosenttisesti miespuolisia ja 33 prosenttisesti naispuolisia?
Minua on askarruttanut samantapainen ogelma: miksi juoppoa kutsutaan viinamäen mieheksi? Onko muijaansa mukiloiva sitten pieksämäen mies? Sehän kyllä tiedetään, että jos tekee kumpaakin, on pelkästään mäkimies..
Heh-heh, hyvin murjaistu!
Hekotus pääsi minultakin!
Mäkijuomien nauttiminen saattaa tehdä joistakin mäkivaltaisia.
Viinamäet olivat ennen sellaisia kylän kokoontumispaikkoja. Korttia lyötiin ja tanssattiin. Viina kuului luonnollisena osana rientoihin.
En ole jaksanut lukea Kalle Päätaloa riviäkään, mutta eikös yksi hänen teoksensa ole nimeltään Poikamiehen huone? Vai oliko se sittenkin Huonemiehen poika?
Huonemiehen poika se on. Ei mielestäni ihan parasta Päätaloa, mutta taattua tekstiä.
Minä muistelen että se olisi "Poikamiehen huone". Ja ei, en ole lukenut Päätaloa, tuota entistä tamperelaista sittemmin kirjalijaksi ruvennutta rakennusmestaria sen enempää.
Olisikohan huonemies saksaksi (der) Zimmermann? ☺
Yksi varhaisimpia mieleen jääneitä oopperamusiikkielämyksiäni (radiosta kuultuna, vuosikymmeniä sitten) oli Puukenkätanssi Albert Lortzingin oopperasta Tsaari kirvesmiehenä (tai joissakin lähteissä Tsaari ja kirvesmies, alkukielellä joka tapauksessa Zar und Zimmermann).
https://www.youtube.com/watch?v=86xo2zl3yhY
(kyseinen tanssi alkaa noin kohdasta 1:33)
Oopperan aihepiiri sivuaa käsittääkseni erästä venäläistä tsaaria, joka matkusti Alankomaihin opiskelemaan laivanrakennusta kädestä pitäen, rakentaakseen sittemmin itselleen laivaston. Sananmuunnosväki taitaa tuntea tämän historiallisen henkilön pikemminkin pierivänä suutarina kuin puulaivojen veistelijänä.
Kirjailija ym. ym. M. A. Nummisen tuotannosta olen lukenut saksannettua teosta nimeltä Der Kneipenmann (bremeniläisen ystäväni luona, hänen kirjahyllystään). Suomenkielinen alkuteos lienee nimeltään Baarien mies. Kirjassa mainituista baareista ehdin käväistä syömässä kerran Helsingin Pitäjänmäessä sijainneessa ravitsemusliikkeessä, joka tunnettiin Patteribaarina. Oli nostalgiaa herättävä sisustus (”aika pysähtynyt jonnekin 1960-luvulle”) ja annokseni hinta-laatu-suhteeseen olin varsin tyytyväinen!
Jos talonpojista tulee aikuisiässä talonmiehiä, niin ovatko kirvesmiehet olleet kasvuikäisinä kirvespoikia?