Eräs tapa, jolla evolutionistit yrittävät todistaa, että evoluutio on totta, on sanoa, että suurin osa ihmisistä, varsinkin tiedemiehistä, uskoo evoluutioon. Tämä ei kuitenkaan todista evoluution puolesta mitään. Se todistaa vain sen, että Raamattu tässäkin kohtaa pitää paikkansa. Jeesus nimittäin opetti kuuluisassa vuorisaarnassaan, että juuri enemmistö on niitä, jotka ovat väärässä ja menevät kadotukseen.
"Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät; mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät." (Matt.7:13-14)
Kaikki, jotka kieltävät Jumalan ja Jeesuksen olemassaolon, ovat lavean tien kulkijoita ja menevät kadotukseen. Heidän joukossaan on varmasti paljon tiedemiehiä, paleontologeja, biologeja, geologeja, tähtitieteilijöitä, fyysikoita, kemistejä ja monia muita korkeasti koulutettuja, evoluutioon uskovia ihmisiä. Heidän joukossaan on professoreja, jotka tohtorinhattu päässään ja professorin paperit salkussaan marssivat kohti tulijärveä. Mikään koulutus tai arvoasema ei heitä pelasta.
Toinen on kaita tie ja siinä on ahdas portti. Silläkin tiellä on monia akateemisesti sivistyneitä professoreja ja tiedemiehiä, mutta lavean tien kulkijoihin verrattuna, tällä tiellä on suhteellisesti enemmän niitä, joilta puuttuu korkea koulusivistys. Tällä tiellä on paljon köyhiä, muiden ihmisten hyljeksimä ja halveksimia vähäosaisia ihmisiä. Yhteistä heille on se, että he ovat ottaneet Jumalan sanan vakavasti, uskovat, että Hän on kaiken luoja ja että Jeesus Kristus on sovittanut heidän syntinsä omalla uhrikuolemallaan. He tunnustavatkin Jeesuksen Kristuksen omaksi Vapahtajakseen ja Herrakseen. Nyt heidän uskonsa palkitaan. He saavat kulkea kohti lopullista voittoa ja iankaikkista elämää. Näin ovat osat vaihtuneet. Ylistys Herralle!
Joko sinä olet valinnut tien, jota tahdot kulkea? Muista! On vain kaksi vaihtoehtoa. Tee oikea valinta ja anna Jumalan hoitaa loput!
"Alussa loi Jumala taivaan ja maan." (1.Moos.1:1)
Kreationismin voitto!
10
71
Vastaukset
"Kaikki, jotka kieltävät Jumalan ja Jeesuksen olemassaolon, ovat lavean tien kulkijoita ja menevät kadotukseen. Heidän joukossaan on varmasti paljon tiedemiehiä, paleontologeja, biologeja, geologeja, tähtitieteilijöitä, fyysikoita, kemistejä ja monia muita korkeasti koulutettuja, evoluutioon uskovia ihmisiä. Heidän joukossaan on professoreja, jotka tohtorinhattu päässään ja professorin paperit salkussaan marssivat kohti tulijärveä. Mikään koulutus tai arvoasema ei heitä pelasta."
Aha. Joka tapauksessa he kuitenkin ovat enemmän oikeassa kuin sinä mm. siitä, miten universumi tai biodiversiteetti on kehittynyt."Eräs tapa, jolla evolutionistit yrittävät todistaa, että evoluutio on totta, on sanoa, että suurin osa ihmisistä, varsinkin tiedemiehistä, uskoo evoluutioon."
Lainataan ja kirjoitetaan tuo kreationistisesti:
-Ainoa tapa, jolla kreationistit yrittävät todistaa, että kreationismi on totta, on arvostella, vähätellä ja mitätöidä muita ihmisiä. Kreationisteilla ei ole ensimmäistäkään todistetta asiansa puolesta, mutta he kuvittelevat pelottelemalla ihmisiä jollain "tuonpuoleisella" auttavan heitä tämän todellisuuden kanssa. Tuo pelottelu, tai oikeammin "pelottelu", tekee näistä kreationisteista vielä mitättömämpiä. Ja tuo Helvetillä pelottelu osoittaa kreationistimme olevan ilkeä ja eiköhän se ilkeys johdu siitä, että kreationistimme alitajunta tietää kuinka tyhjän päällä kreationisti-homofoobikkomme oikein onkaan. Jopa idioottien aivot kaipaavat välillä vankkoja todisteita, ei se elo suju ihan pelkillä harhoilla.- Mehujanne
Miksi enää ei voi antaa 1 :(
- KazuKa
Kiitos tuosta, mutta ei sinun tarvitse enään osoittaa, että kreationismi on huuhaata.
"Joko sinä olet valinnut tien, jota tahdot kulkea? Muista! On vain kaksi vaihtoehtoa. Tee oikea valinta ja anna Jumalan hoitaa loput!"
Olen valinnut jo aikaa sitten tien, jota haluan kulkea. Se tie perustuu älylliseen rehellisyyteen, rehellisyyteen, objektiivisuuteen, rationaalisuuteen, logiikkaan, maailman havainnointiin, tulkintaan ja ymmärtämiseen tieteen menetelmillä sekä humanismiin.
En halua kulkea valheen, epärehellisyyden, pelkkien uskomusten ja narsismin tietä, jota kreationismi ja ääriuskonnot edustavat.
Ja miten ihmeessä voin antaa jonkin ihmisen mielikuvituksen tuotteen hoitaa loput? Hommat hoituvat Jumalalta todellisessa maailmassa yhtä tehottomasti kuin Kössi Kengurulta tai Iron Manilta.- nyrjö
"Eräs tapa, jolla evolutionistit yrittävät todistaa, että evoluutio on totta, on sanoa, että suurin osa ihmisistä, varsinkin tiedemiehistä, uskoo evoluutioon."
Jonkin seikan toteaminen ei tarkoita, että sen avulla yritettäisiin todistaa jotain toista. - Nimi_Ja_Merkki
Tietenkään ei enemmistöön tai auktoriteetteihin vetoaminen sinänsä mitään todista oikeaksi, sen tekevät ne todisteet joiden takia kaikki asiantuntijat uskovat evoluutioon. Joihin sinäkin voisit joskus tutustua, niin ei tarvitsisi jatkuvaasti esitellä karkeita väärinymmärryksiä siitä mitä evoluutioteoria itse asiassa sanoo.
Sitä olen kyllä joskus kommentoinut ihmisille, että aika mahdottoman suuren määrän hybristä vaatii, kun luettuaan pari ääriuskonnollista traktaattia tai kreationistista nettisivua kuvitellaan pystyvänsä osoittamaan vääräksi tieteellisen paradigma, joka on muotoutunut 150 vuoden aikana tuhansien alalla ihan oikeasti pätevien ja vankan pohjakoulutuksen saaneen ihmisten toimesta. Tokihan tuommoiset jollakin retorisella heitolla tai asiaan liitymättömillä "vaikeilla" kysymyksillä tai parilla olkinuken lyömisellä kumotaan... kreationistin mielestä. - Mehujanne
Kreationistit yrittävät todistaa kreationismia oikeaksi väittämällä Raamattua todeksi. Se kun koko usko perustuu siihen, että uskoo kaiken mitä vanhassa kirjassa lukee ilman mitään kritiikkiä, on harvinaisen tyhmää. Etenkin kun monille kyseisen kirjan asioille ei ole mitään näyttöä.
- mehukintuliitestään
jospa teksit vaan sitä mehua, se kun ei vaadi mahdotonta älyn määrää, riittä kun puristaa vispaa tai vatkaa ja se onnistuu useimmilta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?801562Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,141024Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.95922Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol79912Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt51724Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia
https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot141689- 53664
- 79664
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs48651Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv51641