Miesten muusi Jam tai mausteinen adzika http://mamagastro.blogspot.fi/2014/11/adjika.html
Tomaattia, sipulia, kesäkurpitsaa, paprikaa, porkkanaa, sieniä, valkosipulia, purjoa, selleriä tomaattipyre, auringonkukkaöljy, persilja, tilli, chili / tai cayenne pippuria, suolaa, sokeria, etikkaa, neilikka, muskottipähkinä. Määriä eri laajuudessa kuin halutaan. Lisään itse Thai galangal
valmistelu
Kaikki kasvikset ja sienet, leikata mahdollisimman hienoksi (porkkana, paprika ja kesäkurpitsa noppa kokoon), ja kuullota (paitsi tomaatti), hauduta noin 30 minuuttia. Tomaattipyrettä paista öljyssä yrteillä, lisätä vuoka (vielä 5 min). Laita kuumaan steriloituuun purkkiin ja sinetöidään välittömästi. Anna jäähtyä kannet. Pitää hyvin ruokakomero.
Grillsalaattiin, pizzaan tai juustovoileipään, keittoihin ja pastakastikkeisiin
Miesten muusi tulinen kasvishöystä
5
114
Vastaukset
- vadelamvenepakolainen
sina voida menna takaisin ahlumaanhan tekemaan tama ruoka
- tsekatkaajoskus
Ihan liian monta raaka-ainetta - pelkkä porkkana/sipuli/selleri riittää hyvin pohjaksi ja lisäksi vähän peppaa, suolaa ja valkosipulia ja kastikkeiden/laatikoiden perusmaku on hoidettu tarvitsenatta käyttää pariaknmmentä eri maustetta.
Ja siis mikä muussi- täydellinen muussikin syntyy oikeastaan kolmesta raaka-aineesta eli keitetystä potaattista, kuumennetusta maidosta ja voista, joka sulaa kuuman perunan sekaan, vähän peppaa ja suolaa sekoittaen ja se on siinä.
Itsekunkin tulee miettiä montaako raaka-ainetta käyttää, sillä simppelein on usein se paras - useimmat pitävät aasialaista ruokaa simppelinä vaikka joku katuruoan kopio voikin sisältää reilusti yli 20 ainesta ja tämä on muka simppeli ruoka.
Simppelein itsetekemäni ruoka ja myös maistuvin on spagetti simppelillä sipuli/valkosipuli kastikkeella eli pasta kiehumaan ja samalla sipulihakkelus valkosipulin kanssa runsaaseen öljyyn pannulle kuullotumaan. Kun pasta on valmis niin kaataa vedet pois, sekoittaa öljyisen kastikkeen sen sekaan ja nauttii.
Ja miten monta raaka-ainetta tähänkin herkkuun kului - pasta,,sipuli, valkosipuli, vesi, öljy, suola, pippuri ja se oli siinä.- silleensemenee
Simppelein on myös usein se paras - ruoka ei tarvitse ollakseen hyvää mitään ihme soosseja vaan potuille vähän voita ja suolaa ja se on siinä.
Kunhan raaka-aineet ovat hyviä niin oikeastaan niiden oma maku riittää eikä mitään lisä-aineellisia mauste-seoksia tarvitse.
- mahotonmonitoimiaine
kakskytäyksi ainetta miesten muussiin ?
****
Grillsalaattiin, pizzaan tai juustovoileipään, keittoihin ja pastakastikkeisiin
***
varmaan siivoukseen, lattiaanvahaukseen ja ruumiin palsamointiin myös.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2732824Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka402259Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3471977- 1051697
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1041640Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121355- 661297
- 681233
- 551159
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771112