Kreationististen oppien mukaan maailma luotiin mahtikäskyllä valmiiksi älykkäällä suunnitelulla, ohjattuna.
Miten on palstan vakikreationistit, onko geeniteknologialla suoritettu ihmisten ja eläinten "tuunaus" jumalan älykkääseen luomiseen puuttumista.
Voiko ihminen korjata omalla älykkäällä suunnitelulla luojan luomien geenivirheitä??
Onko geeniteknolgia älykästä suunnittelua?
11
52
Vastaukset
- älykäs-suunnittelija
Siinäpä onkin pohdittavaa kressuille:DD.
Maapallo on tulvillaan geenivirheitä eli mutaatioita , vanhoja häviää ja uusia syntyy. Hyödyllisyys punnitaan vasta jälkikäteen. Mitä älykästä suunnittelua sellainen on.
Onneksi tätä kaaosmaista kehitystä voidaan geeniteknologialla korjata.- jlsjljsfjl
Ei tarvitse pohtia kun vastaus löytyy Raamatusta.
jlsjljsfjl kirjoitti:
Ei tarvitse pohtia kun vastaus löytyy Raamatusta.
Niin, Raamatusta löytyy sellaista geeniteknologiaa, että juottokaukalolla kiimaisten lampaiden eteen pannaan risuja, niin risujen raitaisuudesta riippuen lampaat synnyttävät joko juovikkaita tai juovattomia karitsoita.
Kuinka kreationistisissa instituutioissa on tutkittu tätä mielenkiintoista teknologiaa?
- vaikeaa-kressuille
Raamatussa ei kerrota geeniteknologiasta mitään.
- ttkkl
Raamattu:"Jokainen istutus, joka ei ole Junalan istuttama, pitää repiä juurineen pois!"
"Voiko ihminen korjata omalla älykkäällä suunnitelulla luojan luomien geenivirheitä??"
Jumala ei ole tehnyt geenivirheitä, vaan ne ovat seurausta ihmisen syntiinlankeemuksesta. Jumala voi kyllä parantaa geenivirheen.
Geenivirheet eli mutaatiot ovat siis virheitä ja haitallisia. Ne eivät toimi evoluution moottoreina, kuten evolutionistit uskottelevat, vaan ne ovat yksi este evoluution toteutumiselle.- SinunJumalasi
Kuulehan Mark-bebis, älä aseta itseäsi Jumalasi yläpuolelle kuvittelemalla mitä Hän on tehnyt tai jättänyt tekemättä.
- joo-0
Väärin, kaikki kuulemma tapahtuu Jumalan tahdosta. Hän siis loi myöskin sen mekanismin joka aiheutui syntiinlankeemuksesta.
Miten se jumalasi parantaa geenivirheen?
Ja huom. biologiassa mitä hyvänsä geenin emäsosan (A T C G) muuntautumista tai vaihtumista toiseksi sanotaan mutaatioksi. Sen ei siis tarvitse olla missään määrin haitallinen.
- joo-0
Esim. eugeniikka on älykästä suunnittelua.
- Kehityskäsky
Hyvä kysymys, mutta ehkä liian vaikea palstan vakikreationisteille.
Geeniteknologia ei ole ns. "älykästä suunnittelua". Geeniteknologiaa (oikeammin geenitekniikkaa; genetic engineering) voidaan sen sijaan käyttää välineenä pyrittäessä älykkään suunnittelun tavoitteisiin. Geenitekniikka, kuten muutkin tekniikan lajit ovat arvovapaita välineitä, eivätkä ne ota kantaa esimerkiksi älykkyyden tai suunnittelun arvoon. Älykkäästi sovellettaessa geenitekniikka voi edistää tavoiteltavien ominaisuuksien esiintymistä. Geenitekniikkaa voidaan käyttää esimerkiksi geenimuunneltujen organismien tuottamiseen; lisäten mm. viljakasvien satoisuutta.
Geenitekniikka tarjoaa myös uusia mahdollisuuksia aktiiviselle ihmislajin jalostukselle. Nykyisenkaltainen ihminen kannattaa mieltää välivaiheeksi matkalla kohti geenivirheistä puhdistettua ja jalostettua ihmistä. Eugeniikka on perinteisesti pyrkinyt mm. ihmislajin tyhmyyden vähentämiseen ohjaamalla lisääntymistä tarkoituksenmukaiseen suuntaan. Eugeniikka pyrkii sellaisten ominaisuuksien kohentamiseen, jotka ovat hyviä mm. vähentämällä vastakkaisia ominaisuuksia väestössä.
Esimerkiksi USA:ssa eugeniikka oli suosittua sikäläisen vajaamielisyyden vähentämisessä etenkin ennen suurta pörssiromahdusta vuonna 1929. Suunnittelematon pörssiromahdus kuitenkin masensi ja sekoitti monia niin pahoin, että he alkoivat pitää vajaamielisyyttä tavoiteltavana ominaisuutena. Natsi-Saksassa pyrittiin systemaattisesti vähentämään perinnöllisten fyysisten epämuodostumien, vammaisuuden ja mielisairauden esiintymistä rajoittamalla aktiivisesti ja määrätietoisesti kyseisiä ominaisuuksia omaavien ihmisten lisääntymistä.
Valitettavasti Natsi-Saksan hävittyä toisen maailmansodan, epämuodostuneisuuden, vammaisuuden ja mielisairauden vähentäminen ei enää ole ollut kaikkien mielestä yksiselitteisesti hyvä asia. Pääsyy tuohon asenneilmaston muutokseen oli se, että Natsi-Saksassa eliminoitiin ihmisiä myös eugeniikan periaatteiden vastaisesti puhtaasti pseudotieteellisin ja epäilyttävin rotuperustein. Juutalaisiin kohdistettu epä-älykäs massatuhonta aiheutti sodan jälkeen tunteellisen ylireagoinnin ja johti ihmislajille tyypillisen luontaisesti terveen arvopohjan rappeutumiseen.
Näin kreikkalaisen yleisnero Platonin ja englantilaisen Sir Francis Galtonin terve ja älykäs aivolapsi; eli eugeniikka, heitettiin kuvainnollisesti menemään likaisen saksalaisen pesuveden mukana. Tuo lapsi ei kuitenkaan ole kuollut, vaan ajelehtii edelleen ikäänkuin kaislaveneessä tuon suuren virran mukana tehdäkseen myöhemmin sopivassa vaiheessa ihmiskunnan kehityksen kannalta ihmeellisiä tekoja.
Kreationistien tarkoittama ns. älykäs suunnittelu taas on huvittava pseudotiede, joka ei viittaa ihmisen älykkääseen, lajia kehittävään todelliseen suunnitelmalliseen toimintaan, vaan juutalaisten; rodulleen ominaiseen sangen nokkelaan ja luovaan tapaan sepittämän mielikuvitusluojan oletettuun älykkyyteen ja suunnitelmallisuuteen. Vastaansanomattomia vastaesimerkkejä tuolle kreationistiselle harhaopille ovat juuri mm. vakavasti fyysisesti epämuodostuneet, vammaiset ja mielisairaat ihmiset, joiden määrä näyttäisi vain lisääntyvän kreationismin menestyksen vanavedessä.
Kaikkivaltias ja älykäs luoja estäisi suunnitelmallisesti tuollaisten kammottavuuksien muodostumisen ihmisten ja oletettujen ns. pikkupirujen vastaväitteistä huolimatta. Monet vammaiset, mielisairaat, ikäloput ja itsensä muista syistä täysin turhiksi mieltävät ihmiset toivoisivat itsekin ns. aktiivista eutanasiaa kärsimystensä lopettamiseksi, mutta julmat kreationistit eivät sitä heille välttämättä edes salli rappeutuneiden arvojensa perusteella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1921368
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138903- 85862
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?52761- 51758
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t253637Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä320614Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7595Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55589- 53584