Olin tossa jokunen aika sitten vähän "unessa" huoltoasemalla ja tankkasin vahingossa bensaa diesel (1.9TD) Transportteriin. Bensaa tankkasin tosin vain noin 3-4 litraa ja sen päälle noin 30 litraa naftaa ja auto toimi moitteettomasti. Tosin nyt on alkanut askarruttamaan, mahtoiko moottoriin tulla jotain vaurioita "kokeiluni" johdosta?
Bensaa diesel Transportteriin
4
1598
Vastaukset
- silba.1
en usko että sinne mitään vikoja tuli kun kerran sekoitussuhde oli noinkin suuri. eihän bensalla ja dieselillä ole muuta eroa kuin että bensa palaa räjähtämällä/ kuumemmalla jolloin dieselmoottorin hehkut saattavat kärsiä mutta ei tässä tapauksessa koska edelleen se suhde oli aika pieni. SEURAA TILANNETTA.
EI pala räjähtämällä eikä kuumemmalla kuin kaasuöljy; molemmissa liekin lämpötila noin 2100 C. Bensan setaaniluku on sen verran kehno, ettei se sellaisenaan käy dieselmoottoriin. Nakuttaa rikkoen moottorin sikäli kuin syttyy ollenkaan (kävisi muutenkaan).
Toinen asia sitten on, ettei bensa voitele ruiskutuspumppua / suuttimia, jolloin syntyy äkkiä kallista romua.
Pienet määrät ei haitanne. Ennen pantiin kovilla pakkasilla valopetroolia kaasuöljyn joukkoon estämään siinä olevien parafiinien kiteytymistä.
- Maalaistollo
10 prosentin bensiinimäärä ei aiheuta vahinkoja. Kylmissä olosuhteissa bensiiniä sekoitetaan dieselin joukkoon estämään hyytymistä.
- Mielikki
varmaan tuo 20 % on ajateltu talvea, kovia pakkasia varten, jos on ongelmia. Itse jouduin laittamaan bensaa kesäDieselin joukkoon, kun matkailuautolla ajelin syystauon jälkeen.
Auto hyytyi, bensan avulla saimme lopulta käyntiin ja tankattiin sitten talviDieseliä täyteen. Tuntui moottorin ääni olevan hieman hiljaisempi bensan sekoituksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1762064Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli561447Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2121289Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi561162Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus801120Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e391069- 68986
- 64978
Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.125974Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy223925