Mieli tekisi ostaa valmiiksi paistettu ja mahdollisimman perinteinen, harmaasuolattu,noin 3-6 kg kinkku; luukin saa olla. Itsellä ei taito riitä.
Nettiä selaten Stokkalla olisi jotain tällaista myynnissä. En hae mitään huippukulinaristista nautintoa, kunhan olisi vähän sellainen kuin lapsuudessa. Onko kokemuksia? Asun Tampereella ja Kauppahallikin olisi matkan varrella.
valmiiksi paistettu joulukinkku
14
7265
Vastaukset
Ostat harmaasuolatun sulan kinkun, otat huoneenlämpöön, tökkäät kinkkumittarin kylkeen. Kun mittari näyttää 10 astetta, laitat kinkkupussiin ja uuniin. 30 min 200 astetta, sitten 120 astetta, kunnes mittari näyttää 77 astetta (ei saa osua luuhun). Kinkku pois uunista ja voilaa!
- kinkkua
Lue kysymys uudestaan ja mieti miten onnistuit vastaamaan täydellisen väärin. Voit (ehkä) oppia jotain uutta.
- auttaa
kinkkua kirjoitti:
Lue kysymys uudestaan ja mieti miten onnistuit vastaamaan täydellisen väärin. Voit (ehkä) oppia jotain uutta.
Jos joku yrittää auttaa, kun tänne kirjoittelet, niin miksi irvit vastauksia?
Oletko täysin uusavuton, kannattaisi tutustua todelliseen maailmaan, niin voisit itsekin oppia jotain. Tietysti voit hankkia kinkkusi valmiina (ja ellet itse osaa hakea, niin ole ilman).
Rahalla saa ja hevosella pääsee. - Luetun ymmärtäminen
auttaa kirjoitti:
Jos joku yrittää auttaa, kun tänne kirjoittelet, niin miksi irvit vastauksia?
Oletko täysin uusavuton, kannattaisi tutustua todelliseen maailmaan, niin voisit itsekin oppia jotain. Tietysti voit hankkia kinkkusi valmiina (ja ellet itse osaa hakea, niin ole ilman).
Rahalla saa ja hevosella pääsee.vedä henkeä ja ymmärrä.
- Ei höpö vastauksia
Jos et ymmärrä lukemaasi tai et tiedä kysyjän kysymykseen vastausta älä vaivaudu vastaamaan omia horinoitasi.
- Anonyymi
auttaa kirjoitti:
Jos joku yrittää auttaa, kun tänne kirjoittelet, niin miksi irvit vastauksia?
Oletko täysin uusavuton, kannattaisi tutustua todelliseen maailmaan, niin voisit itsekin oppia jotain. Tietysti voit hankkia kinkkusi valmiina (ja ellet itse osaa hakea, niin ole ilman).
Rahalla saa ja hevosella pääsee.Oon kyllä tämän henkilön puolella, joka juuri antoi sulle ohjeen kinkun paistamiseen itse. Miksi ihmeessä tarvitsi kommentoida hänelle takaisin tuohon sävyyn?
- Minä vaan
Jatketaan samalla linjalla. Mistähän luulisit niitä valmiita kinkkuja löytyvän? Kannattaisikohan kysellä Tammelan torilla vetelehtivältä miesjoukolta? Vai jospa niitä myytäisiin rautatieaseman kulmilla? Jonkin yökerhon wc:ssä kannattaisi myös tehdä kyselyitä tai ota yhteys paikkakuntasi islamilaisyhteisöön. Saatat onnistuakin.
- Mesu
Tääny tuli vähämmyöhää, mutta kais kävit hallista hakee esim. mattilan harmaata joulukinkkua. Oisin sulle suositellu Votkinin kinkkuu mut ei kai sitä sieltä saa (harmi). Mitekä onki muut vastaukset noin ilkeitä, ommeinaa varmaan nääs aika virtuuseja tekee ruakaa. Tulisiva meille kyökkiin töihin, pääsis ite helpommalla. Onneks muute uureksvuoreks saa viikreeni herkkunakkeja, tarttee viä hommata sahtia.
- Libertus
Valmiiksi paistettuja kinkkuja myydään lähes kaikkien kauppojen lihatiskeiltä.
Stockmann, Lidl, K-supermarketit, Prisma etc. - harmaasuolattu
Paras oli Hakiksen hallin Kallio , mutta lopetti. Sai ostaa viipaleina ja se sopi pienperheelle
kun ei näemmä google pelaa
http://www2.hkscan.com/portal/suomi/hkscan/tiedotearkisto/?id=649 - kojussa duukkii
Saarioisten siivupaketti 480 g kallis mutta maistuu tosi hyvin kinkulta !!!
- tuore leski
milloin pitää ottaa 10 kilon kinkku sulamaan kun on tarkoitus paistaa se aaton aattona?
- ilkka-liisa
Jos sulla olis nytten paikka joka olis asteen-pari plussalla , niinku eteinen tai parveke, voisit ottaa kinkun sulaan vaikka heti huomena , sitte kaikessa rauhassa antais sulaa ja sitte huoneen lämpöön ma-iltana, tiistaina uunin lämpöön.
- tuore leski
kiitos vinkistä! nostampa kinkun heti tänään ulkovarastoon siellä on juuri tuo lämpötila.
hyvää joulua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi675927Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3495749Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934731Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y122235Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva182048Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu521952Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont431870Martina vuokraa yksiötä
Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.2511211Jokaisella tytöllä on supervoimansa
Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan2031114Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!
Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka641061