Tötterö sanan alkuperä?

jäätelö.tötterö

Mistä mahtaa tulla?
Googletin, mutta ei oikein mitään selvyyttä saanut. tuollakaan e ole mitään vaikka etymologisia selityksiä luvataan olevan.
http://www.suomisanakirja.fi/tötterö

6

2752

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HornanTuuttiin

      Olisiko tuo lopun ö ruotsin saarta merkitsevä sana, siis kuten Fagerö on suomeksi Kaunissaari? Tötterö olisi siis suomeksi Töttersaari? Mutta mitä sitten tuo (ilmeisesti ruotsin sana) tötter merkitsee? Siinä onkin tenkkapoo...

    • SuuTöttöröllä

      Puhekielessä ainakin Helsingissä käytettiin alunperin sanaa töttörö. Sitä syötiin huulet töttöröllä. Kun 1950-luvun alussa käytiin Linnanmäellä, lapsilta kysyttiin: "haluatko töttörön?", eikä "haluatko tötterön?".

      Kieli-ihmiset korjailivat sanaa sitten fiinimpää muotoon "tötterö".
      Äidinkielen opettaja sanoikin kansakoulussa 1950-luvulla: "töttöröhän se on, mutta sanotaan nyt tästä eteenpäin 'tötterö', kun "viisaammat' ovat kehottaneet sen teille niin opettamaan!"

      Nyt kun korva on tottunut "tötteröön", kuulostaa vanha "töttörö" tietysti kömpelöltä.

    • Suu.makiaksi

      Oletan, että se tulee marssikappaleesta, joka trumpetilla kuuluu seuraavasti:

      ♪♪ Töttö rööö töttö rööö, töttö röttöt töttöt tööö,
      tattat tattat tattat tattat, tattat tattat taaa!!

      • jäätelö.tötterö

        Että taustalla olisi tötterön mallisesta soittimesta lähtevä ääni, ja sen onomatopoeettinen mukailu?
        Selitys on oikeastaan uskottava.


    • ilmeiseti

      strytglass på svenska - sieltä väännös

    • Lipparna.truutalla

      Aikuiset sanoivat Helsingissä vielä 1950-luvulla "pikari". "Saako olla astiassa vai pikarissa?" kysyi jäätelömyyjä.

      Ruotsin strut käännettiin pikariksi. Strutglas -> lasipikari, champagne strut -> samppanjapikari.

      Pikari kuulosti vanhanaikaiselta ja fiinin teennäiseltä, kun jätskistä puhuttiin. Töttörö/tötterö kuulosti hauskemmalta. Se oli lasten puhekieltä, hauska lausua ja kuvasi kun huulet on tötteröllä jäätelöä syödessä. Ilmeisesti joku mainostoimisto keksi sen lasten suusta.

      Tötterö oli myös ajan muotisana. Tötteröhuulia näkyi valokuvissa. Oli BB ja muita filmitähtiä. Elvikselläkin oli tötterö. Meni parikymmentä vuotta kunnes ruotsin sanalle strut löytyi käännös "tuutti".

      Strutglas - lasipikari
      Strutglass - jäätelöpikari, tuutti
      Huulet tötteröllä -> tötterö

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11029
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      42
      8347
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      127
      5290
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3656
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3588
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3544
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3167
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2539
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2041
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1796
    Aihe