Mistä mahtaa tulla?
Googletin, mutta ei oikein mitään selvyyttä saanut. tuollakaan e ole mitään vaikka etymologisia selityksiä luvataan olevan.
http://www.suomisanakirja.fi/tötterö
Tötterö sanan alkuperä?
6
2563
Vastaukset
- HornanTuuttiin
Olisiko tuo lopun ö ruotsin saarta merkitsevä sana, siis kuten Fagerö on suomeksi Kaunissaari? Tötterö olisi siis suomeksi Töttersaari? Mutta mitä sitten tuo (ilmeisesti ruotsin sana) tötter merkitsee? Siinä onkin tenkkapoo...
- SuuTöttöröllä
Puhekielessä ainakin Helsingissä käytettiin alunperin sanaa töttörö. Sitä syötiin huulet töttöröllä. Kun 1950-luvun alussa käytiin Linnanmäellä, lapsilta kysyttiin: "haluatko töttörön?", eikä "haluatko tötterön?".
Kieli-ihmiset korjailivat sanaa sitten fiinimpää muotoon "tötterö".
Äidinkielen opettaja sanoikin kansakoulussa 1950-luvulla: "töttöröhän se on, mutta sanotaan nyt tästä eteenpäin 'tötterö', kun "viisaammat' ovat kehottaneet sen teille niin opettamaan!"
Nyt kun korva on tottunut "tötteröön", kuulostaa vanha "töttörö" tietysti kömpelöltä. - Suu.makiaksi
Oletan, että se tulee marssikappaleesta, joka trumpetilla kuuluu seuraavasti:
♪♪ Töttö rööö töttö rööö, töttö röttöt töttöt tööö,
tattat tattat tattat tattat, tattat tattat taaa!!- jäätelö.tötterö
Että taustalla olisi tötterön mallisesta soittimesta lähtevä ääni, ja sen onomatopoeettinen mukailu?
Selitys on oikeastaan uskottava.
- ilmeiseti
strytglass på svenska - sieltä väännös
- Lipparna.truutalla
Aikuiset sanoivat Helsingissä vielä 1950-luvulla "pikari". "Saako olla astiassa vai pikarissa?" kysyi jäätelömyyjä.
Ruotsin strut käännettiin pikariksi. Strutglas -> lasipikari, champagne strut -> samppanjapikari.
Pikari kuulosti vanhanaikaiselta ja fiinin teennäiseltä, kun jätskistä puhuttiin. Töttörö/tötterö kuulosti hauskemmalta. Se oli lasten puhekieltä, hauska lausua ja kuvasi kun huulet on tötteröllä jäätelöä syödessä. Ilmeisesti joku mainostoimisto keksi sen lasten suusta.
Tötterö oli myös ajan muotisana. Tötteröhuulia näkyi valokuvissa. Oli BB ja muita filmitähtiä. Elvikselläkin oli tötterö. Meni parikymmentä vuotta kunnes ruotsin sanalle strut löytyi käännös "tuutti".
Strutglas - lasipikari
Strutglass - jäätelöpikari, tuutti
Huulet tötteröllä -> tötterö
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its4129046Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1883610- 202053
- 821270
- 271105
- 751090
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta661082Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss791065- 551033
- 66972