Onko veganismi niin paljon parempi eläimille?

Atomolic

Jos syön lihaa joka päivä, olen laskenut että syön suunnilleen yhden sian kokoisen määrän lihaa vuodessa. Voisi siis sanoa että syön yhden sian vuodessa.

Mutta jos vegaani ajaa autolla ja minä ajan pyörällä, auto tappaa enemmän hyönteisiä, kun ne lentää autoon pahki ja jää renkaitten alle (isompia eläimiä jää myös joskus auton alle), ja myös pakokaasut tappavat eläimiä saastuttamalla luontoa.

Enkö minä lihansyöjänä pyöräilijänä siis ole parempi kun vegaani auton ajaja, koska minä tapan vain yhden sian, ja vegaani tappaa useita hyönteisiä ja saastuttaa luontoa? Onko veganismi siis niin tärkeä osa luonnonsuojelusta ja eläintensuojelusta?

5

150

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sedä

      Yksi sika syö yhtä lihakiloa kohti noin 10 kiloa kasviproteiinia. Tämän 10kilon kasvattamisessa pellolla ja kuljettamisessa kuolee huomattavasti enemmän eläimiä kuin vegaanin yhden kasviproteiinikilon.

      Mielestäni on joka tapauksessa huomattavasti merkityksellisempää miettiä sitä mille eläinten kärsimykselle voi omilla valinnoillaan järkevästi tehdä jotain, ja mikä tapahtuu vahingossa. Ja absoluuttisten kuolemien määrän lisäksi merkittävää on muu eläinten kokema kärsimys tuotannossa.

      Sika on toki eläimenä aika iso. Sen sijaan jos syöt kanan siiven tai jalan, on paljon konkreettisempaa laskea kuinka monta eläinyksilöä suuhunsa panee. Tai vaikka kananmunien kanssa voi laskea että yhtä munaa kohden ostaa kanalle noin päivän tuotantolaitoksessa.

      • Tädi

        Kärsimys kärsimys kärsimys-vaihda jo aataminaikuinen hyypiö levyä ! Ihan naurettava muumiopelle joka on jumittunut tautofoniaan. Jos on eläin, se atuomaattisesti kärsii .. voi hyvääpäivää mikä fossiili.
        Käyppä nasse-sedä ees kerran elämässäsi NAVETASSA- niin se paikka missä ne eläimet niin hurjasti kärsii.
        Sun mielestä pitäsi päästää vapaasti luontoo paleltumaan kuoliaaksi pakkasissa.
        Sillonhan se ei KÄRSI.
        Mulle tulee tänään hirven takaneljännes, tää on kärsinyt yhden Opelin ja melkein kolmen ihmisen hengen verran. Päättämiseen tarvittiin osaava metsämies ja yksi vaippaluoti.
        Tottakai ihan hirveen väärin, pitäähän niiden antaa töytäillä kiimassa autojen eteen ja syömään tän vuoden taimikot.
        Taimesta kasvaa puu josta tehdään sellua jolla sinäkin pyyhit persees.
        Kauhea vääryys. tappaa nyt hirvi. Pyyhi tuohella.


    • parempi

      Onhan se jos vegaani syö kaikki sellaiset kasvit jotka olisi vaarallisia eläimille.

    • Jaysus

      Riippuu loppujen lopuksi ihan ihmisestä onko parempi vegaanina kuin sekaanina. Kannattaa nimittäin muistaa, että vaikka sinä pyöräilet ja syöt lihaa niin moni lihaa syövä henkilö autoilee hyvinkin paljon ja pyöräilee tai kävelee hyvinkin vähän.

    • vegaia

      Oletko koskaan miettinyt, mitä sen yhden sian kasvattaminen sinun syötäväksesi tulee maksamaan? Kaikkine kuluineen?
      Tilanpito, sähkönkulutus, työntekijät, EU-tuet, auto, traktori, kärryt ja kiesit, kuljetus, verot, vesilaskut, muut laskut, eläinlääkärit, viljankasvatus, rehut..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1328
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      45
      677
    3. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      639
    4. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      50
      578
    5. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      46
      569
    6. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      38
      549
    7. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      70
      541
    8. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      132
      538
    9. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      512
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      176
      478
    Aihe