Darwin ei enää tunnistaisi peippojaan

ornitology

Vajaassa 30 vuodessa osa Galapagossaarten peippolajeista on muuttunut morfologisesti niin paljon, että niitä voisi erehtyä luulemaan uudeksi lajiksi.

http://news.nationalgeographic.com/news/2006/07/060714-evolution.html

Syynä on ravinto, johon mm. peippojen nokan koko ja muoto ovat sopeutuneet. Aiemmin on ajateltu evoluutioteorian mukaan, että kilpailu ajaisi kahden samankaltaisen lajin kehitystä eri suuntiin. Tällaista olettamusta ei kuitenkaan mikään luonnossa havaittava ilmiö vahvista, toteaa myös National Geographic.

Darwinin peipot ovat itseasiassa samaa peippolajia. Muutokset ovat epigeneettisiä, eivätkä siis muuta peippojen genomia. Kyse on geenien säätelystä.

Kuinka monet maailman peippolajeista mahtavatkaan olla itseasiassa samaa lajia? Ja kuinka paljon löytyykään eläinlajeja, joihin pätee sama havainto? Kyllä lajimääritykset tulisi tehdä uudestaan. Lisääntymisorientoituneisuus ns. oman lajin edustajan kanssa ei saa olla lajin kriteerinä.

5

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ornitology

      For Pfennig, the study's greatest surprise was "the apparent speed with which the character displacement occurs—within a single year!"

      Usually we think of evolution as being a slow grind, he says.

      Ei evoluutioon tarvita miljoonia vuosia. Jopa vuosi riittää!

      • "Ei evoluutioon tarvita miljoonia vuosia. Jopa vuosi riittää!"
        Vuosi riittää linnun nokan koon vaihteluun, mutta peippo pysyy edelleen peippona, sirkku sirkkuna jne. Evoluutioon ei riitä mitkään vuodet. Aika on itse asiassa evoluution vihollinen. Aika saa aikaan enemmän mutaatioita, rappeutumista ja jopa lajin kuolemista sukupuuttoon


      • Lisäys_listaasi
        Mark5 kirjoitti:

        "Ei evoluutioon tarvita miljoonia vuosia. Jopa vuosi riittää!"
        Vuosi riittää linnun nokan koon vaihteluun, mutta peippo pysyy edelleen peippona, sirkku sirkkuna jne. Evoluutioon ei riitä mitkään vuodet. Aika on itse asiassa evoluution vihollinen. Aika saa aikaan enemmän mutaatioita, rappeutumista ja jopa lajin kuolemista sukupuuttoon

        "...peippo pysyy edelleen peippona, sirkku sirkkuna..." ...ja vajakki vajakkina.


    • Kuuluisat Darwinin havaitsemat linnut eivät olleet peippoja, vaan sirkkuja, joten ei ihme, jos hän ei tunnistaisi peippoja tänään, kun hän ei tunnistanut niitä eläessäänkään.

      • Jeesus368

        Tuosta kannattaisi saarnata sille palstan toiselle kretsulle, joka aloitti keskustelun Darwinin peipoista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      50
      5709
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      44
      4362
    3. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      148
      3929
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      91
      3630
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      70
      2864
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      105
      2507
    7. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      56
      1826
    8. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      40
      1819
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      226
      1666
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      33
      1441
    Aihe