Jos ostaa tuotteen henkilöltä jossa on takuu

Nopeitvastuksii

Niin eli jos ostaa esim pleikkarin joltakin henkilöltä ja siinä on takuu ja hän asuu ihan eri kaupingissa kuin minä.
Miten tuo takuu asia sitten hoituu jos esim hän on ostanut tuon gigantista siellä, niin menenkö vain oman kaupunkini giganttiin ja annan takuukuitin jossa on pleikkarin ensimmäisen ostajan nimi ? ihmetteleekö gigantti tai kyseleekö ?

5

84

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • romero1

      Laina tarjous yksilöille vakavia
      Hei herra ja rouva laina tarvitset kotiin, oman yrityksen, ostaa auto, luoda oman yrityksen, tuttuja veloista tai luoda ravintolan tai hotellin, tai selviytyä taloudellisista vaikeuksista vihdoin umpikujasta provosoi pankit, mukaan hylkääminen hakemuksesi tiedostojen hyvityksiä? Voimme lainata sinulle summan tarvitset alkaen € 1000 (tuhat euroa) on summa, jonka haluat 3% korolla ja olosuhteet, jotka tekevät elämästä helpompaa. Olet kielletty pankki ja sinulla ei ole hyötyä pankkien tai sinun on parasta olla projekti ja tarvitsevat rahoitusta. Lähetä meille lisätietoja:
      Nämä yksityiskohdat täällä tehdä yhteydessä häneen:
      Facebook:Romero Jose Edouado
      Numero: 0685248569
      Sähköposti: [email protected]

    • romerojose

      Olet täysin ulalla.
      Henkilöllä ei ole minkäänlaista takuuta. En ostaisi missään nimessä. Ja Giganttihan julkisestikin myös mainostaa, että miksi maksaa enemmän. Se tarkoittaa nimenomaan palkkaa jne. työntekijöilleen. Ennemmin ottaisin jose edvartin lainan hyväkseni enkä ikinä maksaisi sitä takaisin.
      =Nettovoitto verottomana!

    • takaaja

      Henkilössä on takuu?

    • en.takaa

      Takuulla on.

    • vie_giganttiin

      Jos jostain syystä voidaan olettaa, että ap kysyy asiaa vakavissaan, niin olisi tietenkin kohteliasta antaa myös vastaus vakavissaan:

      Tavaralla on aina kuluttajansuojalain mukainen turva. Käytännössä useimmiten tämä ns. myyjän virhevastuu kestää sellaiset kaksi vuotta. Jos tänä aikana laite hajoaa, niin silloin oletetaan laitteen olevan virheellinen (=myyjä korjaa tai vaihtaa), ellei kuluttaja ole itse rikkonut laitetta esim. väärällä käsittelyllä.

      Takuu on valmistajan/myyjän antama lisäturva. Jos takuun alainen laite hajoaa, sen voi kiikuttaa myyjäliikkeeseen. Käytännössä tilanne on sama, kuin edelläkin. Jos myyjä voi todistaa, että sinä olet itse aiheuttanut vian, niin sinä vastaat korjauksesta. Muutoin myyjä korjaa/vaihtaa laitteen.

      Sekä kuluttajansuoja että takuu riippuvat laitteen iästä. Siksi on hyvä, että sinulla on ostokuitti tallella. Takuu sekä "myyjän virhevastuu" liittyvät itse tavaraan, ei henkilöön. Ei ole väliä, että tavaran omistaja on vaihtunut. Mikäli takuun myöntäjä on Gigantti, niin ota yhteys lähimpään Gigantin myymälään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.

      Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.
      Sinkut
      135
      795
    2. Muistelen lämmöllä

      Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti
      Ikävä
      48
      642
    3. Ajattelitko ikinä pyytää anteeksi?

      Tiedät kyllä mistä.
      Ikävä
      70
      619
    4. Tunnistan mun rakkaan

      Kirjoituksen heti kun se on täällä. Mä vaan tiedän sen ja tunnen 🤗
      Ikävä
      81
      571
    5. Miten oletkin noin

      osaamaton kaikin tavoin :)
      Ikävä
      39
      529
    6. Tyrkytät ittees liian

      tasokkaille :)
      Ikävä
      46
      510
    7. Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi

      Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks
      Ikävä
      64
      489
    8. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      36
      485
    9. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      94
      472
    10. Odotan tosi paljon et nähdään uudelleen

      Sinussa on piirteitä, jotka sai kiinnostumaan.
      Ikävä
      21
      468
    11. Teinipersu Bergbom lupasi ensimmäisenä euron bensaa

      Teinipersu julkaisi Tiktok-videonsa marraskuussa 2021. Videolla Bergbom viittaa bensan hintoja esittelevään kylttiin ja
      Maailman menoa
      262
      456
    12. Vaihdevuodet ja psykoottinen käytös

      Estrogeenilla on suora yhteys aivojen välittäjäaineisiin, erityisesti serotoniiniin, joka säätelee mielialaa, impulssiko
      Suomussalmi
      37
      411
    13. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      25
      397
    14. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      86
      396
    15. Sofia ja Jeffrey yhdessä

      Sofia julkaisi instassa kuvan hänestä ja Jeffreystä kuvan, taustalla soi Happy birthday biisi ja Jeffrey kasvot peitetty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      395
    16. 21
      392
    17. Onko se loukkaavaa jos pelkkä seksi kiinnostaa?

      En tiedä olisiko meillä muuta yhteistä edes. En kyllä oikein osaa nähdä meitä menemässä naimisiin, paitsi ehkä jossain U
      Ikävä
      33
      391
    18. Mikä on ollut ihanin

      Kohtaaminen kaivattusi kanssa? Mistä haaveilet hänen kanssaan?
      Ikävä
      13
      385
    19. Kun asiat pitkittyy niin ne mutkistuu

      Mutkaista jo on, ei nämä enää selviä.
      Ikävä
      29
      374
    20. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      24
      366
    Aihe