Huono johtaja

Loppua-odotellen

Näin joulun kunniaksi syytä antaa muutama huomio huonosta johtajasta. Näistä johtajan palleistahan on osaan päässyt huonoilla johtamisaineksilla varustettuja henkilöitä.
Eräitä ominaisuuksia:

Hän katsoo, että johtopaikka on hänen tukemistaan, hänen heikon omanarvontunteensa pönkitystä. Häntä pitää pokkuroida, nuoleskella ja tehdä työ niin, että hän saa siitä kunnian.

Hän kerää ympärilleen hovin, joka on lammasmainen, nyökyttelevä ja on aina samaa mieltä hänen kanssaan. Omat ajatukset eivät ole sallittuja, vaan ne pitää olla samoja kuin johtajan ajatukset. Yleensä hovi on hyvin vaitonainen. Toisaalta ymmärretävää, koska potkuilla uhkaillaan niitä, jotka pyrkivät ajattelemaan omilla aivoillaan.

Työn laatu laskee. Jos ulkoapäin tulee osaava työntekijä, häntä aletaan johtajan toimesta mustamaalaamaan. Hovi tyypilliseen tapaansa on vaitonainen. Kerta toisensa jälkeen johtaja puristaa ulos osaavat työntekijät omien esimiestensä tuella. Loppupeleissä ollaan raunioilla. Kuntalaiset eivät saa palvelujaan. Lammaslauma ylistää äänettömänä johtajaa, vaikka kaikki näkevät, että ollaan pohjalla.

Hyvää joulua kaupunkilaisille! Toivottavasti uusi vuosi tuo käänteen parempaan!

26

334

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voimia_kysyy

      Kyllä tästä on hankala ponnistaa uudellevuodelle, niin alas on menty. Ensiksi jotku ahneet söivät joulupuurot, ja nyt sitten nuo isonkylän pitämättömät joulujuhlat.

      Nyt kysyy voimia, ja henkistä kestävyyttä ponnistaa seuraavalle vuodelle. Yritetään me päähänpotlitut yhdessä selvitä.

      • Pitää_yrittää

        Yritä, yritä!


    • Ikävää.mutta.totta

      Onpa hyvin asioita täällä sanottu. Nostanpa esille ensimmäiseksi.

    • M_Erkki
    • Kerro.se.minulle
      • Kertokaa_se_meille

        Kuka on huono johtaja?


    • isokyläjyrää

      Se oli viikon moka, että joulupuuro, niin maksuton kuin olikin, kesken piisasi. Joulujuhlien olemattomuus koulumaailmassa, häviävä luonnonvara heti kohta perään, lisäsi kärsimystä.

      Pientä se on kohina vesilasissa Kemijärven seurakunnassa. Ei meinaa millään mennä perille, että meillä on vaaleilla valittu kirkkoherra. Kristillisetkään eivät pysy housuissaan. Prrikkala sentäs! Aaltoilevaa.

      Johtajan tökeröhkö juhlapuhe on niin ikään tuulenvirettä rantasella itsenäisyyden talvipäivänä.

      Olen samaa mielipuolta voimia kysyy -nimimerkin kanssa. Peli on menetetty. Aulikille pitäisi antaa enemmän päätösvaltaa, mutta kun omat potkivat joukoistaasn... Tajuaako Sipiläkään, mitä peliä Kemijärvellä pelataan? Omat purevat ja vieraat haukkuvat. Olemisen sietämätön keveys ahistaa joka puolelta.

      Auttaisiko toinen kierros riispuuroa Pekan kattilasta? Sen jälkeen nämä ongelmat kumpusivat peräkanaa.

      Witsit, mitä tehtäis, että uudesta vuodesta tulisi tämmönenkään?

    • Jyviä

      Huono johtaja voi löytää jyvän, niin kuin sokea kana tai kukko.

      • hepsiskukkuuu

        sokea kanakin löytää jyvän, mutta ei huono johtaja


    • Huonoin.johtaja.kuka

      Kuka on huonoin johtaja Kemijärvellä?
      Kertokaa. Tiedot pysyvät salassa.

    • Pakko_kakistaa_ulos

      Sivistyspuolella huono johto ja asioiden hoitotaito.

      • Ikävää_ON

        Niin..... on


      • sorrii

        Se on totta että tämä aika tarvii erityisen hyvät johtajat. Onnettomat johtajat pahentavat vain tilannetta ja ovat yhtenä kapustan heiluttajana sopassa, jonkalaisia Kemijärvelläkin on nähty.


      • Huonosta_hyviin_johtajii

        Milelenkiintoista nähdä ja kuulla, ketkä luulevat/tietävät olevansa hyviä johtajia.

        Toivottavasti saamme paremmat johtajat tilalle. Kilpelänen ja Kuvaja ovat hyviä. Uusia nimiä halutaan nähdä hakijoiden joukossa, eikä vain nähdä, vaan toivotaan uusia valittavaksi.

        http://paatokset.kemijarvi.fi/kokous/20161515-4.HTM


      • Kiesssus

        Ei voi olla hyvä jolla karkaa mopo jatkuvasti käsistä, nähkää jo ettei riitä kyvyt!


    • uunojohtaja

      Valtuutetut ovat päättäneet äänestäjiensä mandaatilla, että johtajat ovat havussa. Saa nähdän minkälaiset johtajat pikkupomot saavat tulevalle vuodelle.

    • Suojatyössä-on-hyvä-olla

      Sote-puolella useampi huono johtaja. Toinen toistaan pönkittävät.

    • vetelyysjalehmänkaupat

      EI YKSIN SOTEPUOLELLA

    • Näinkö_EI
    • outoakäytöstä

      Kaupungin hierargia on niin diktatoorinen, että kaupungin työntekijätkään eivät sitä uskalla sitä vastustaa.
      Eräässä ääestystilaisuudessa jossa oli myös kaupungin työntakijöitä mukana, niin yksikään edustaja ei tohtinut äänestää kaupungin edustajan mielenvastasesti, henkilökohtaisesti kysymällä mitä mieltä tämä oli.
      Monet joutuivat äänestämään henkilökohtaisen mielipiteensä vastaisesti, koska oli kyse työpakasta jos äänestää vastaan. Itse työntekijät kertoivat jälkikäteen näin

    • Uskomatonta
    • Pallihaukka

      Väen vängällä hakee joka ikistä pallia, vaikka tuskin yltää jalat maahan nykyiseltäkään jakkaralta. Hakee johtajan pestiä-mitä-vaan.. Luulisi että jotakin pitää asioista tietääkin jos johtajaksi mieluilee. Valitkaa ihmeessä sellainen joka on joka virkaan tyrkyllä niin tiedätte saavanne "osaajan" ja "asiantuntijan".

    • Huonosta-johtajasta

      Diktatuuri on sellainen, jossa tyrannin eli sen huonon johtajan täytyy koko ajan olla varuillaan, että nouseeko jostakin osaava työntekijä, joka voi koitua uhkaksi. Tasapäinen nöyristelevä lammaslauma työntekijöinä on huonon johtajan ihannetyöyhteisö.

      Demokratiassa taas nousee kyvykkäitä työntekijöitä ja he vievät kehitystä eteenpäin. Paras voittaa.

    • Uuttajohtajuuttatarvis

      Juuri näin!

      Hyvä johtaja kuuntelee, osallistaa, kannustaa ideointiin, ja kiittää kehityksen eteenpäin viemisestä ja arvostaa ääneen työntekijöiden saavutuksia. Hän näkee vaivaa työympäristön ja yhteisöllisyyden kehittämiseksi. Sellainen työyhteisö voi sanoa yhdessä: olemme hyviä!

      Huono johtaja vatvoo ja jättää asiat kesken. Hän on kateellinen työntekijän koulutuksesta, taidoista ja menestyksestä, ja muistaa myönteisin sanoin vain suosikkejaan. Hän ei vastaa työntekijöiden tärkeisiin kysymyksiin, vaan jättää asiat hoitamatta. Hänen alaisensa puurtavat yksin lokeroissaan saamatta koskaa kiitosta.

      Johtajuuden ja johtamistavan pitää nyt ajanmukaistua ja muuttua. Tarvitsemme hyviä johtajia, emme huonoja.

    • Uudethyvät

      Niin tarvitaan. Vaihtoon menevät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      17
      2263
    2. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      67
      1519
    3. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      106
      1450
    4. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1352
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1295
    6. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1194
    7. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      75
      1175
    8. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      36
      1131
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      31
      1077
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      52
      1046
    Aihe