Onko lähetystyä kehitysyhteistyötä vaiko nimen omaan käännytystyötä.
Suomen lähetysseuranmainoksessa Pakistanissa kristillisen sairaalan ylihoitajana työskentelävä Jenni Haunia sanoo että Hlökunta aloittaa päivän aamuharatudella sairaalan kirkossa. Hepitävät amuhartauden myös osastoilla potilaille ja heidän omaisilleen.
Eli jotta saat hoitoa, niin joudut alistumaan käännytykselle - ei tuo mitään kehitysyhteistyötä ole ainakaan pyyteetöntä, vaan aktiivista käännytystyötä.
"Sekä evankeljumin julistaminen että köyhistä ja syrjäytyneistä huolehtiminen kuuluvat tehtäviimme."
Ja ilmeisesti tuo on myös tärkeysjärjestys. Auttaminen on vain tapa levittää omaa uskoaan, käännyttää potilaita kristinuskoon.
Lähetystyö/kehitysyhteistyö
15
85
Vastaukset
- 1815
Millähän tavalla Suomessa suhtauduttaisiin, jos Hurstin leipäjonon jakelu aloitettaisiin muutamalla suuralla?
- Teuvoo
Kyllä vituttaisi !
- vm41
Kansantaloutta mitenkään helpottavia suojatyöpaikkoja on kärkkymässä aika suurehko "hyeenalauma", joiden panostus on yhtä tyhjän kanssa, koska muuhun järkevään eivät pysty.
- uskonpasko
Jos noilta "pyyteetöntä" auttamista tekeviltä kiellettäisiin oman uskontonsa julistaminen ja markkinointi kaikin tavoin, loppuisi kaikki avustustyö heti siihen paikkaan. Koska työltä katoaisi se ainoa motivaatio minkä vuoksi sitä tehdään. Kysehän on vain lähetystyöstä ja käännyttämisestä, sen "ainoan oikean" uskonnon levittämisestä, ei mistään muusta.
Äiti Teresan saattokodissa Intiassa kaikille kuoleville potilaille annettiin aina kristillinen kaste ja viimeinen voitelu, näiden omasta uskonnosta ja omista toiveista vähääkään piittaamatta. Koska vain siitä oli sielläkin "hoidossa" kysymys, uskonnon väkisin tuputtamisesta ja levittämisestä kaikin mahdollisin keinoin. - vm41
Mäin on näreet !
Omassa maassa olisi paljon autettavia.
Täytyy vain lähteä "kilpeään kiilloittamaan " merta edemmäs.
Sitä paitsi, niillä varoilla tuskin montaakaan "vääräuskoista" on saatu käännytettyä, sillä kulttuuriperinnöt ovat tunnetusti tiukassa.
Matkarahoilla olisi satoja vähäosaisia autettu omassa maassamme.
Sempä vuoksi, ei yhtään ropoani lähde ulkomaiseen uskovaisten ristiretkien pönkittämiseen. - fghisdf
Tosikristitty = itsekkyyden huippu. Ja raukat kuvittelevat olevansa kaikkea muuta, eli hyvin epäitsekkäitä, tehdessään käännytys-/lähetystyötä "hyvänteon" varjolla.
- hiopåi
Mistä tuo tuputtaminen tulee uskovaisiin. Se raamatun lähetyskäskykö se on se kaiken pahan alku?¨
Itsekäät päämääräthän siinä on, vaikka krisselit tietty kuvittelevat ihan pyytettömästi ja hyvää hyvyyttään pakkokäänytyksen kohteitaan auttavansa.
Valtaahan krisityt hamuavat ja kahmivat itselleen, käännyttämällä pakanoita tai vääräuskoisia itselleen uskollisiksi ja totttelevaisiksi hanhi- ja/tai sopulilaumoiksi.- näinsekäy
"Kun kristityt lähetyssaarnaajat tulivat maahamme, heillä oli raamattunsa ja meillä oli maamme ja kaikki sen luonnonrikkaudet. Jonkun ajan kuluttua meillä oli raamattu ja heillä oli maamme sekä kaikki sen luonnonrikkaudet."
- vm41
Meille ristinusko saapui tosin Ruotsin puolelta, antoivat raamatun vastineeksi sotakuntoisista miehistämme.
Niin, ja kerrotaan, että eräs Lalli, joka asusteli savupirtissä jossakin Köyliönjärven rantamilla, niin hän otti melko voimallisesti kantaa ulkomaalaisen tekemään käännytys työhön ja taisi siinä olla hitunen maahanmuutto asiaakin.
Suomi ei ollut silloin Schengen-sopimuksessa ja kertoman mukaan tämä Henrik oli vielä näpistellyt ja nipistellyt, hyi,hyi sentään"Suomen lähetysseuranmainoksessa Pakistanissa kristillisen sairaalan ylihoitajana työskentelävä Jenni Haunia sanoo että Hlökunta aloittaa päivän aamuharatudella sairaalan kirkossa. Hepitävät amuhartauden myös osastoilla potilaille ja heidän omaisilleen.
Eli jotta saat hoitoa, niin joudut alistumaan käännytykselle - ei tuo mitään kehitysyhteistyötä ole ainakaan pyyteetöntä, vaan aktiivista käännytystyötä."
Evankeliumin julistaminen sairaille on parhainta kehitysyhteistyötä ja humanitaarisinta työtä, mitä voidaan ajatella. Kaikki aineellinen apu tulee vasta toissijaisena.
Kysymyshän on siitä, missä ihminen tulee viettämään iäisyytensä, taivaassa vai helvetissä? Maalliset ja aineelliset asiat ovat pikkuasioita sen rinnalla.Missäs päin ateistit tekevät tätä lähetystyötään?
- kainoja.ovat
Takana päin. Huutelevat palstoillakin uskovaisten perään vaikka mitä herjoja ja kirjoittelevat aivan asiallisiin avauksiin paimentolaismiehen palleista ja eritteistä.
Se ainakaan minun kuvaani kuulu, se lähetystyö uskontoineen.
Oletko itse tehnyt sitä. VT:n porukat ovat vierailleet luonani ja minulla on ollut hauskaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi3313439Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun192288Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151900Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141615Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko4171532Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t361414Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist2541351- 171274
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.631086Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin201010