Munankeitto nixi

kotikokkaaja

Kananmunat voi keittää yhtä aikaa spaghetin kanssa. Keittoaika 8 minuuttia on molemmille sopiva.

9

241

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kulinaaririi

      Tämä on ehdottoman hyvä.
      Legendaarinen on myös Keken kauhupöperöt -ohje karppaus.info-sivuilta.
      Nakkitee: keitetään nakit yhdessä teepussin kanssa.
      Keke luonnehti: on kyllä paskin ohjeeni.
      Oma kommenttini: on totta, ja todellakin löytyy kyseiseltä sivustolta. Melkein kuin Matti Nykäsen kommentit antabuksesta.

      • silleenseon

        Nuu ei ole hjuva - kananmuna tulee kanan persiistä ja sisältää sen mukaiset aromit joita ei spagettiin kukaan halua ja sitäpaitsi 8 minsaa on liian vähän munan kypsyyteen vaan 11 minsaa riittää munan kypsyen riittävästi.


    • sikaherkku

      spaghetti kypsyy hienosti jauhelihan kanssa kattilassa

      • PoPo-sano

        Voiko jauhelihaa mukamas keittää? Ainahan se on bruukattu ruskistaa ennen käyttöä.


    • miksi_pitäis

      Periaatteessa miksi ei. Mutta ei meillä ole vesi niin kortilla ettäkö keittäsin ne samassa kattilassa. Kuulostaa joltakin duudsonien jutulta.

      • sähkölasku

        Energiansäästö tässä on ilmeisesti pääpointtina, koska veden keittäminen vie tuhottomasti energiaa. Kananmunat toki kypsyy kylmemmässäkin ja tuorepasta taitaa olla syötävissä sellaisenaan, joten energiaa voi säästää muillakin tavoilla.


      • nbmbnmnbmb

        Tuorepastaa ei syödä sellaisenaan, vaan keitettynä. Keittoaika tosin lyhyempi kuin kuivapastassa.


    • näinluulisin

      mutta kun en syö tavallista spaghettia vain gluteenitonta niin silloin ei voi

    • minialisti

      hajuvesilihapullaa.... Mutta Muna
      Keitä kananmunat Heston Blumenthalin tapaan: Laita kananmunat kattilaan ja kaada niiden päälle kylmää vettä niin, että ne juuri peittyvät. Nosta kattila liedelle ja kuumenna vesi kiehuvaksi. Kun vesi kiehuu, siirrä kattila pois liedeltä, peitä se kannella ja anna munien olla vedessä 6 minuuttia. Jälkilämpö kypsentää kananmunan hellästi. Valkuaisesta tulee silkkisen pehmeä ja keltuainen jää juuri ja juuri juoksevaksi. Huuhtele kananmunat kylmän veden alla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      201
      20695
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      97
      15624
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      297
      15472
    4. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      148
      10659
    5. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      117
      9499
    6. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      31
      8194
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      29
      8165
    8. 234
      6736
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      200
      6385
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      35
      5968
    Aihe