Enegian mukaan sähkön kallistumisen aiheuttaa kovat pakkaset ja heikko tuulivoimatuotanto. http://www.taloussanomat.fi/energia/2016/01/21/ala-lataa-kannykkaa-tanaan-klo-8-11-ja-17-20-ennatyskallista/2016741/12?n=1
Sähkön hinta nousee tänään ennätystasolle
jäätävääkeliä
7<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Joo, elspothinta nousi 200 €/MWh:n, niin valistuneet kuluttajat lopettivat kännykän latauksen ja taas riittää sähköä.
viideltä saunaan
Ja päälle vielä verot ja siirtomaksu. Sähköverostakin joutuu maksamaan alvin.
Jaa, no meillä kuiteski talvipäivä 4,60 ja muu aika 3,85. Ei me tarvita tän halvempaa sähköä, verot ja siirrot ja kk maksut ne laskun tekee.
"Jossain päin tuulee aina" on yksi esimerkki vihreästä valheesta.
Sähkön tuottajat valittavat, että sähkön hinta on liian alhaalla eikä investointeja kannata tehdä. Sähköverkot rapistuvat ja uhkaa energiapula. Syynä tällaisiin lausuntoihin on suuri halu nostaa sähkön hintaa. Näin saataisiin yhtiöiden osakkaille ja johdoille hyvät lisätienestit. Ennätystaso ei riitä.
Mikä ennätys 200 egee megawattitunti on?
Tämän viikon?