Apua! Kymmenpotenssi ja sulkeet

Aivojumi.. päteekö sulkeiden sisällä samat laskujärjestykset, eli jakolasku ensin?
Tehtävä: (12 36:2) * 10 potenssiin -12. Pitää ilmottaa numero ja kymmenpotenssiesitys.

Tekisin itse näin:

(12 18) * 1 potenssiin -12 = 3 potenssiin -11. Numerona 0,00000000003.

Menikö ees lähelle? :D kiitos jo etukäteen jos joku ihana auttaisi!
1138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

En nyt oikein ymmärtänyt. Sulkujen sisältö on oikein. Siis on määrättävä
36 * 10^{-12} = 3,6 * 10^{-11}. Tämä sinänsä jo riittäisi lopputulokseksi, mutta jos halutaan tavallinen desimaalieisitys, niin pannaan luvun 3 eteen 11 nollaa ja ensmmäisen nollan jälkeen desimaalipilkku eli 0,000000000036.
Tuloksesi on siis oikein vaikkakin siinä oli jotain sekoilua edellä. Tietotekniikassa lopputulos esitettäisiin muodossa 3.6E-11,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Narsukka kirjoitti:

Aivojumi.. päteekö sulkeiden sisällä samat laskujärjestykset, eli jakolasku ensin?
Tehtävä: (12 36:2) * 10 potenssiin -12. Pitää ilmottaa numero ja kymmenpotenssiesitys.

Tekisin itse näin:

(12 18) * 1 potenssiin -12 = 3 potenssiin -11. Numerona 0,00000000003.

Menikö ees lähelle? :D kiitos jo etukäteen jos joku ihana auttaisi!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu