Ostin kaupasta valmiin suolaisen piirakan pohjan (pakasteen) ja tein siitä kinkkupiiraan. Muuten tuli hyvää, mutta pohja jäi jotenkin kai raa'aksi (väriltään tummaksi) vaikka paistoin ohjeen mukaan uunin alaosassa paketissa mainitun ajan . Missä meni vikaan ?
Suolaisen piirakan pohja jäi raa'aksi
3
8984
Vastaukset
- Kikkakikka
Miten voi olla yhtä aikaa raaka ja tumma? Jos pohjasta tulee tumma, niin eikö se silloin ole jo melkein ylikypsä? Jos kyse on vaaleasta taikinasta, niin ei se kauheasti tummene ja silti kypsyy, tulee ehkä sellaiseksi kivan kullankeltaiseksi ennemminkin. Jos on lasinen piirakkavuoka, niin alapuolelta voi katsoa =). Muuten tuohon kyllä auttaa, jos pitää piirakka suhteellisen alhaalla uunissa ja lisää sitten vaikka vähän paistoaikaa. Mahdollisesti joutuu pienentämään lämpöä tai peittämään pinnan, jos ei halua pintaa kovin ruskeaksi. Jos täytettä on kovin paksulti, pohjan kypsyys hidastuu. Ihmisillä on erilaisia vuokien kokoja, uunien tehoja, erilaisia täytteitä... Niin moni asia vaikuttaa tähän. Ei auta kuin kokeilla ja lopulta löytää sen oman oikean tapansa.
- Monta_syytä
Vikaan meni se, että piirakka oli liian vähän aikaa uunissa. Joko täytettä liikaa tai uunin lämpötila ei ole oikea. Aika moni uusi heittää 10-20°C, kokeile lämpömittarilla niin saatat yllättyä. Itse testasin ja 100°C oli todellisuudessa noin 92-93°C - mittari kalibroitu kiehuvassa vedessä.
- joppejuu101
Minuakin ihmetyttää että yhtäaikaa on väri tumma mutta lopputulos raaka, saattaa olla että kyseessä on jonkin tuotantolaitoksen piirakkapohjataikina jossa on esim. mallasta josta tulee tumma taikina, tällöin on ko. tapaus mahdollista.
Tällöin ongelmaan löytyy ratkaisu, kun pohjataikina on aseteltu vuokaan paistetaan sitä sellaisenaan uunissa n. 10 minuuttia paksuudesta riippuen jonka jälkeen täytteet päälle ja ei kun uudestaan uuniin paistumaan alkuperäisen paistoajan mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672435- 661407
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww801263EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje111182- 79885
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19880- 44723
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta92712Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe27699- 30676