Annetaan tehtävä filosofeille

Selitä filosofiaa (ja vain filosofiaa)
käyttäen missä ajassa omena putoaa maahan metrin korkeudelta.

6

60

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos me olisimme filosofoimassa vieläkin, niin olisimme leirinuotiolla juttelemassa filosofiasta.

      • keskity_olennaiseen

        "Jos me olisimme filosofoimassa vieläkin, niin olisimme leirinuotiolla juttelemassa filosofiasta."

        Sehän olis vaan hyvä asia. Ei liikakansoitusta, ei maailmansotia, ei kellokortteja, ei byrokratiaa, ei paljon ympäristösaasteita. Kaiken nykyisen tiede & tekniikkahömpän sijasta olisi henkevää keskustelua ja melko rentoa maailmanmenoa.

        Jos otetaan tieteestä ja tekniikasta vain se mistä on oikeasti iloa ja hyötyä kaikille ja keskitytään mietiskelyyn ja filosofointiin niin tämä maailmahan voisi olla melkein paratiisi - työnteon voi jättää roboteille.

        "missä ajassa omena putoaa maahan metrin korkeudelta."

        Tuo on harvinaisen hyödytöntä tietoa. Olennaista on vain että se omena on ja sen voi syödä. Jos aikoo syödä sen omenan niin on parempi olla tiputtelematta sitä maahan.


    • Kylmät_kädet___

      Puuttumatta nyt omenan kokoon tai painoon, se käy pudotessan läpi äärettömyyden. Aina voidaan kysyä, että miten se saavutti seuraavan ajan hetken eri kohdassa, mitä Zenon haki paradokseissaan, joita tavallinen tallaaja ei kykene käsittämään.

      • qaston

        Ei syytä olettaa omenan olevan ajattomuudessa.


    • VilosokvianRohvessori

      Jos omena on pudotakseen niin sehän ottaa ja putoaa.

      Voihan olla että vaaleanpunainen yksisarvinen nappaa omenan lennosta niin että se ei putoa maahan suoraan, vaan vasta ruuansulatuksellisen prosessin läpikäytyään.

      Ja voihan olla että omenan putoaminen on vain valon heijastuksia ja varjoja luolan seinällä, sen luolan jossa istumme kahlehdittuna sitä seinää tuijottaen, kuvitellen näkevämme tosiolevaisen, vaikka todellisuus itse asiassa piileskeleekin selkämme takana näkymättömissä.

      Voihan olla että aika ei kulukaan tasaisesti. Ehkä omenan putoamiseen liittyy jonkinlainen aika-avaruuden vääristymä.

      Voisi arvella että omenan putoaminen kuitenkin tapahtuu nopeammin kuin omenan ei-putoaminen, joka voi kestää herraties kuinka kauan. Ei-omenan putoaminen luultavasti kestää suunnilleen yhtä kauan kuin omenan putoaminen.

      Omenan putoaminen voidaan todeta vasta kun putoaminen on jo tapahtunut. Mitäpä sillä sitten enää väliä on, se on jo ohi!

    • Filosofin-vastaus

      Ottakaamme aikaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      75
      1448
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      13
      977
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      892
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      90
      848
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      714
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      664
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      621
    8. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      134
      618
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      47
      613
    10. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      70
      576
    Aihe