Tuli pitkän tauon jälkeen matematiikassa epäilyksiä herättävä tilanne. Eihän sulkeiden sisällä olevia termejä tarvitse kääntää jos sulkeiden edessä on negatiivinen termi? Vaan ainoastaan jos miinusmerkki edeltää sulkuja? Esim. -a(a-2) kaltaisessa tilanteessa sulkeiden termit voidaan kertoa suoraan tuolla negatiivisella termillä?
Laskusääntöjen palauttaminen mieleen
KauanAikaa
495
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
a(b c) = ab ac, olivat a b ja c minkä merkkisiä tahansa.
Tulo siis vain kerrotaan tuollein (assoasiatiivisesti) auki. Se "kääntyminen", johtu siitä, että esim.
-(3 - 4)
= (-1)*(3-4)
= (-1)*3 - (-1)*(-4)
= -3 4
= 4 - 3
= 1
Huomaa, että edessä oleva miinusmerkki tarkoittaa -1:llä kertomista. (Oikeastaan se tarkoittaa vastaluvun ottamista, mutta se on sama asia kuin -1:llä kertominen.)
Vielä tuo esimerkki -a(a-2), siinähän voit aluksi kertoa tulon a(a-2) ja jättää miinusmerkin eteen eli -a(a-2) = -(a^2-2a) = -a^2 2a. Tai sitten kertoa auki -a:lla eli -a^2 - (-a)*2 = -a^2 2a.
Vinkki: jos olet epävarma laskusäännöstä, sijoita a tilalle vaikkapa 3. Silloin voit tarkistaa tulokseen oikeellisuuden. Tuossa esimerkissä voit miinusmerkillä ensin kääntää vähennyslaskun sulkeiden sisällä tai kertoa molemmat -a:lla. Eli 2-a^2 tai -a^2 2*a.
Ei niin helppo ettei väärin menisi! P.o. "Eli 2a - a^2...".
Ohman
Aivoapinassa opetusvideo aiheesta.
http://aivoapina.fi/opi/laskujarjestys-ja-sulkujen-kaytto/