Tuli tuossa mieleen, että hyvin monet elävistä olioista ovat ulkoiselta olemukseltaan symmetrisiä yhden tason suhteen. Yleensä tuo taso on olion pitkittäinen pystytaso.
Osaisiko joku kertoa, tuottaako symmetria olioille jotakin erityistä etua vai onko kyse jostakin biologisesta oikusta? Onko paljon olioita, joilla olisi kaksi symmetriatasoa tai vieläkin useampia? Tai onko olioita, joista ei voi sanoa, kummassa päässä oliota on pää ja kummassa häntä?
Olioiden symmetria
6
152
Vastaukset
- kenties_näin
Puoliskojen samankaltaisuus johtuu lisääntymisestä.
Kopioimalla lisääntyvät ei jakaannu puoliskoihin.
Symmetriatasot jos olisi useita, syntyisi vain sekasotkua. - Symmetria
Käsittääkseni symmetria yhden tason suhteen on ilmeisen hyödyllinen, koska se mahdollistaa tarvittaessa luontevasti kaksinkertaisen määrän elimiä (tosin kaikki elimet eivät tietenkään evoluution tuloksena kahdennu, jos kahdentumisesta ei ole riittävää lisäarvoa). Esimerkiksi kahdella jalalla on ilmeisesti huomattavasti energiatehokkaampaa liikkua, kuin jos pitäisi pomppia yhdellä jalalla. Ainakin liikkuminen kahdella jalalla vaatii huomattavasti vähemmän säätöä ja silti tavallinenkin kävelemään oppiminen vaatii ihmisyksilöltä pitkän ajan. Myös kahdella kädellä on huomattavasti paljon näppärämpää käsitellä esineitä kuin yhdellä.
Jos yksittäinen elin (eli esimerkiksi käsi) on optimaalinen käyttötarkoitustaan varten, niin on luonnollista, että silloin sen vastinpari on samanlainen; tosin tietysti peilikuva, koska muuten se ei olisi samanlainen suhteessa eliön symmetria-akseliin. Silmiä on yleensä kaksi, minkä etuna on riittävän laaja näkökenttä ja ihmisen tapauksessa, jonka silmät ovat suhteellisen lähellä, mutta eivät liian lähellä toisiaan, myös stereonäkö. Ihmisellä on vain yksi pää, mutta jännästi aivopuoliskot ovat symmetriset ja vain suhteellisen kapean hermokimpun yhdistämät, minkä tarkoitus on jonkinlainen mysteeri.
Toisaalta, myös jännästi ihmisellä (ja nisäkkäillä yleensäkin) on vain yksi suuaukko, mutta kaksi sierainta. Ihmisen helahoito on ulkoisesti tarkasteltuna symmetrinen yhden akselin suhteen ja tutkimusten mukaan ihmiset pitävät erityisen viehättävinä ihmisiä, joiden kasvot ovat mahdollisimman symmetriset. Mahdollisesti elimistö toimii optimaalisesti ollessaan symmetrinen, jolloin siitä olisi kilpailuetua osana luonnonvalintaa tai symmetrian muodostuminen olisi hyvin alkuarvoherkkää, jolloin pienetkin erot olisivat merkittäviä indikaattoreita yksilön geneettisestä laadusta. En ole ammatti-biologi, mutta nuo ovat arvauksiani.
Rajatuotto lisättäessä symmetria-akseleita on ilmeisesti yleensä laskeva, mm. koska tietyt elimet on joka tapauksessa pakko saada mahdutettua organismin sisälle, jolloin moninkertaistaminen/hajauttaminen ei välttämättä ole mahdollista tai hyödyllistä. Alkionkehityksessä eräs tärkeä alkuvaihe on solumassan jakautuminen eliön sisä- ja ulkokerroksiin. Edelleen, toisaalta, monilla eliöillä on etupää ja takapää, mitkä määrittyvät mm. ruoansulatuselimistön alku- ja loppupäiden kautta. Esimerkiksi välttämättömän ja mutkikkaan ruoansulatuselimistön (jonka tulee myös olla yhteydessä eliön ympäristöön) monistamisen hyöty olisi ilmeisesti käytännössä negatiivinen.
Edelleen, monilla eliöillä on myös etupuoli ja selkäpuoli, mitkä määrittyvät mm. sen kautta, mihin suuntaan aistit on pääosin suunnattu (jos esimerkiksi silmiä ei ole joka puolella tasaisesti) ja se, mihin suuntaan eliön rakenne mahdollistaa luontevimmin liikkumisen. Usein on hyödyllistä erilaistaa eliön osat siten, että vahvuudet ovat toisella puolella, mistä on hyötyä mm. tapeltaessa muiden eliöiden kanssa. Esimerkiksi madoilla on etupää ja takapää, mutta ne eivät ole kovin erilaisia. Myös ainakin joidenkin matojen etupuoli ja selkäpuoli ovat ainakin pintapuolisesti tarkasteltuina aika samankaltaisia. Nämä kolme (sisä/ulkokerros, etu/takapää ja etu/selkäpuoli) ovat ehkä tärkeimpiä kiintopisteitä varhaisessa alkionkehityksessä erityisesti suhteessa näihin symmetria-asioihin. - NapaMies
Se on myös melko erikoinen asia, että niin kutsuttu kultainen leikkaus esiintyy monien olioiden ja niiden osien mittasuhteissa. Ihmisen pituudessa tämä leikkaus, eli että jana jaetaan siten, että lyhemmän osuuden suhde pitempään on sama, kuin pidemmän osuuden suhde koko janan pituuteen, ilmenee esim. navan sijantipaikkana jakaa koko ihmisen pituutta kahteen osaan.
- biologiaa
Kultainen leikkaus on biologiassa silkkaa magiaa. Heti jos ottaa jonkun toisen eliön, samassa piirteessä kultaista leikkausta ei olekaan. Ei ole edes ihmisessä, kun mitataan tarkasti tai kun otetaan huomioon, että ihmisten suhteet ovat yksilöittäin perin erilaiset.
Kultaisen leikkauksen esiintyminen jossakin asiassa on sattuma. Sillä ei ole biologista sopumaa edistävä vaikutus, eikä se siis ole ominaisuus, joka runsastuisi populaatiossa. - Kaukana_olet_tiedosta
biologiaa kirjoitti:
Kultainen leikkaus on biologiassa silkkaa magiaa. Heti jos ottaa jonkun toisen eliön, samassa piirteessä kultaista leikkausta ei olekaan. Ei ole edes ihmisessä, kun mitataan tarkasti tai kun otetaan huomioon, että ihmisten suhteet ovat yksilöittäin perin erilaiset.
Kultaisen leikkauksen esiintyminen jossakin asiassa on sattuma. Sillä ei ole biologista sopumaa edistävä vaikutus, eikä se siis ole ominaisuus, joka runsastuisi populaatiossa.Kerro sitten minkä eläimen luut esimerkiksi, eivät ole kultaisen leikkauksen suhteessa? Sinäkö sen tiedät, minkä tutkijat Leonardo da Vincistä alkaen ovat todenneet. Kerro samalla, mikä on maailman yleisin luku.
- Tohtorisetä
Nykybiologiassa tämänkaltaiset asiat määritetään tilastollisilla menetelmillä. Mahtoiko da Vincin aikoina unohtua ilmoittaa, milloin kohteena on antiikin ihanne, milloin kohteen karvaton versio yms.?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata892638Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2031668- 1161600
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411461Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v641222Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻761015- 56979
- 45867
- 64864
- 61835