Edelleen osa todistajista olettaa, että jokin hyvä onnekas asia heidän elämässän on Jehovan aikaansaannosta/siunausta kuten eräs sisar sanoi vastikään omasta tyttärestään, että "luojan kiitos, että tytär ei tullut hänen näköiseksi vaan isänsä näköiseksi." Tytär on suomen maan kauneimpia todistajia ja äiti ehkä suomen maan vaatimattomimman näköisiä, mutta isä taas tunnetusti komea pirulainen ja vanhin. No joka tapauksessa tästäkin tyttären onnekkaasta ulkonäöstä saamme kiittää Jehovaa. Ketähän kiittävät ne vanhemmat joiden lapsi on syntynyt vammaisena tai rumana? Heille ei ole Jehovan siunaus yltänyt, vaikka vanhemmat olisivat kuinka aktiivisia ja hengellisiä seurakuntalaisia. No voimme olettaa, että vammaisia ja rumia lapsia ei edes aidoille todistajille edes synny etenkkään jos lapsi syntyy vanhemmisto perheeseen ja vieläpä menestyneeseen ja rikkaaseen.
Jehova siunaa ulkonäköä myöten
6
<50
Vastaukset
- silmät_auki
Juuri noin se menee. Hyvin kaksinaamaista. Kaikki hyvä tulee Jehovalta, mutta huono johtuu siitä, ettei ole ollut tarpeeksi ahkera kentällä tms.
Päivästä toiseen ihmettelen, miten silmät ummessa jotkin ihmiset (haluavat) elää. Olen kuullut huhua, että YHWH-setä palkitsisi parhaat vt-lehden kapustelijat isolla henkilökohtaisella meisselillä (jopa pari pyramidituumaa lisää pituutta). Ja taas naispuoleiset tiukalla karva-aukolla ja isoilla tisseillä. Voi olla vain huhua.
- Ex-witness
Voin rauhoittaa teitä sillä, että kauneudella ei ole merkitystä Jumalalle kun on kysymys pelastuksesta. Komea tai kaunis ulkonäkö on Hänelle tässä tapauksessa sivuseikka, asia täysin vailla merkitystä. Jeesus Kristus tutkii edelleen tänä aikana miljoonien ihmisten sydämmiä, mitä siellä on. Se on tärkeää.
Jumalalta ei tule mitään huonoa eikä hän aiheuta meille mitään pahaa. EIkä hän rankaise jos kentällä ei ole tapahtunut mitään ihmeellistä. Kysymys ei ole mistään suorittamisesta tai muusta senkaltaisesta, vaikka jotkut sellaista väittävätkin. Ihmisillä on erilaiset lähtökohdat ja taustat eikä jokainen yllä samaan. Jumalalle eniten merkitystä on sillä, että on kokosydämminen siinä mitä tekee.
Lainaus:
Tänä aikana Jumala etsii aktiivisesti vilpittömiä palvojia ja auttaa heitä kestämään kaiken, mitä he joutuvat kohtaamaan tässä kuohuvassa maailmassa (Johannes 4:23; 1. Korinttilaisille 10:13). - Nätkin
Muistan kenttäreissun kun sisar kertoi että, paratiisissa olemme kaikki upean ulkomuodon omaavia silloin nolotti, minä ajattelin Jumalan hyväksyvän meidät ilman missimittoja.
- 20_vuotta_sikana
Pelastuminen ja Taivas, ihmismielen luomuksia.
- kusetusta
Meinaako Jehova muuttaa ne Aboriginaali naisetkin ja muut gorillan näköiset rodut Marilyn Monroen näköiseksi? Logiikka kusee jo tässä suhteessa melkoisesti sillä ei mitenkään voi kaikki olla yhtä kauniita jo rotu sanelee aika paljon ellei sitten ole Jehovan mieleen, että kaikki olisivat Marilyn Monroen näköisiä näinhän se täytyy olla jos Jehova meinaa, että kaikki olisivat YHTÄ KAUNIITA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv262466- 1142096
- 1221759
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?451577Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91507Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901075Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161241059Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt87985Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35967Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15959