Jt-liikkeen "sisäänrakennetusta pahuudesta"

KiitosTästäJP

"Jehovan todistajien hallintoelin ylistää omaa järjestöään, Vartiotorni-seuraa, säännöllisesti sekä kirjallisuudessaan että puheissa. Se väittää Jehovan todistajien elävän jo nyt "hengellisessä paratiisissa". Se vertaa usein muita uskonnollisia järjestöjä ja kirkkoja Jehovan todistajiin ja toteaa täysin yksisilmäisesti, että muut järjestöt ja uskonnolliset yhteisöt ovat pahoja ja vain Jehovan todistajien yhteisö on hyvä ja kelpaa Jumalalle.

Mikä on Vartiotorni-seuran mainostama ”hengellinen paratiisi”? Kirja "Lähesty Jehovaa" avaa vähän tätä asiaa sivulla 80:

Mitä tähän paratiisiin sisältyy? - - - Jehovan, puhdas palvonta. Hän on siunannut meitä palvonnalla, joka on vapaa valheista ja vääristelyistä.

Vartiotorni-seura siis väittää, että Jehovan todistajien keskuudessa ei ole valheita eikä vääristelyjä, ja että Jehovan todistajien palvonta on ”puhdasta”."

Mikä on todellisuus asiasta?

"Jehovan todistajien keskuudessa riehuvasta pedofiiliongelmasta ei juuri ole Vartiotorni-seuran kirjallisuudessa uutisoitu, vaikka aihetta olisi. Tässä on yksi esimerkki vakavasta uutisesta kesältä 2015:

YLE kertoi nettisivuillaan tänään, että Jehovan todistajat on salannut lasten seksuaalista hyväksikäyttöä Australiassa vuosikymmenien ajan, tutkintakomission kuulusteluissa on ilmennyt tänään maanantaina. Jehovan todistajat on käsitellyt yli tuhat hyväksikäyttötapausta omassa piirissään vuodesta 1950 lähtien, eikä yhtäkään tapausta ole raportoitu poliisille. - Lue lisää täältä. "

Mitä tästä voi päätellä?

"Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö on vakava rikos. Se, miten tapauksia käsitellään, määrittää sen, onko järjestö todella väitteensä mukaan moraaliltaan ”puhdas” vai ei.

Näyttää vahvasti siltä, että pahuus on kirjattu Vartiotorni-seuran sääntöihin. Järjestön ohjeisiin sisäänrakennettuna pahuus tekee todella rumaa jälkeä. Vartiotorni-seuralla on paljon ohjeita tavallisille Jehovan todistajille lehdissä ja kirjoissa. Nämä ohjeet ovat kaikille tarkoitettuja. Näiden mukaan tavalliset Jehovan todistajat yrittävät elää päivittäistä elämäänsä ja selvitä kaikissa elämäntilanteissa eteen tulevista haasteista."

Lainaukset ovat Johanneksen pojan sivuilta. Kirjoitus on pidempi ja hyvin valaiseva. Kaikkien kannattaa tutustua siihen!

Johanneksen poika on oivaltanut ja kiteyttänyt mainiosti tämän tärkeän pointin:

"...pahuus on kirjattu Vartiotorni-seuran sääntöihin. Järjestön ohjeisiin sisäänrakennettuna pahuus tekee todella rumaa jälkeä. "

Asia on juurikin näin! Ja kuinka monimuotoisesti se pahuus ilmentyykään JT-lahkon jäsenten - lahkon uhrien- elämässä! Todella surullista! Onneksi on näitä valveutuneita ja ahkeria valistajia kuten Johanneksen poika, jotka pitävät Jt-lahkon pimitettyjä vääryyksiä ja vaaroja esillä.

http://www.johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w289.html

20

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NimenomaanNäin

      Tuo Jopo:n kirjoitus on tosiaan hyvä. On niin kaksinaismoraalista, että JT-lahko nostaa itsensä muka ainoaksi oikeaksi Jumalan käyttämäksi kanavaksi, niin puhtaaksi ja säihkyväksi, kuin timantiksi muitten kirkkokuntien joukossa samalla haukkuen kaikki muut kirkkokunnat S.aa.tanan puolella oleviksi saastan ja pahuuden pesiksi.

      Ja kuinkas tilanne todellisuudessa onkaan: JT-lahko on esim Suomen kirkkokunnista ja aatejärjestöistä monien mielestä kaikkein alistavin ja vaarallisin jäsenistölleen: Sääntöihin kirjoitettu pimittäminen poliisilta, mitä JT-pedofiilien toimintaan tulee, verensiirtokielto, äänetyskielto, jäsenten painostaminen matalaan koulutukseen ja eroon muista vain Jt-poppoon kanssa samaan kuplaan ja ihmissuhdeverkostoon, ajattelun ja tiedonhankinnan sensurointi, itsemurhiin ajava karttamisrangaistus jne...

      JT-lahkoon on toden totta sisäänrakennettu runsaasti rakenteellista, ohjeistuksin ja määräyksin esiin tuotua PAHUUTTA! Eipä ihme, että Jt-lahko tuottaa suurimman ryhmän Uskontojen uhrien tuen (UUT) asiakaskunnasta. Pieni lahko, joka saa suuresti aikaan kärsimystä ja tuskaa!

    • Viinimauste

      " Jehovan todistajien hallintoelin ylistää omaa järjestöään, Vartiotorni-seuraa, säännöllisesti sekä kirjallisuudessaan että puheissa."
      -Jehovantodistajien lahkon alkutaipaleella emolahkon raamatuntutkijain perustaja Russell johti vartiotornin mukaan toimintaa tuonpuoleisesta.

      " Se väittää Jehovan todistajien elävän jo nyt "hengellisessä paratiisissa". Se vertaa usein muita uskonnollisia järjestöjä ja kirkkoja Jehovan todistajiin ja toteaa täysin yksisilmäisesti, että muut järjestöt ja uskonnolliset yhteisöt ovat pahoja ja vain Jehovan todistajien yhteisö on hyvä ja kelpaa Jumalalle. "
      -Oma kehu haisee. Kuinkako ? Täällä jätetään vastaamatta lahkoa koskeviin kysymyksiin. Niin ovityöntekijätkin lähtevät lipettiin.

      "Mitä tähän paratiisiin sisältyy? - - - Jehovan, puhdas palvonta. Hän on siunannut meitä palvonnalla, joka on vapaa valheista ja vääristelyistä."
      - 1. Raamattu väärennetty (ks aloitukseksi aiheesta Turusesta asiantuntijalausuntoja)
      2. Jäsenistö valehteluvelvollisia, ns teokraattiseksi sodaksi sanotaan tätä lahkon omalla kielellä.
      3. Kuinka palvonta, sehän suuntautuu Jumalaan, voidaan ajatellakaan valheita sisältäväksi ?

      Värväystoiminta ja oman jäsenistön kurinpito taas ovat ns. harmapelottelun leimaamia, kuten vuodelle 1975, siitä 5 Moos 18:20

      • Tikullasilmään

        "hengellisessä Paratiisissa ,"-
        Kyllä nää seurat jayhtiöt ja järjestöt ja säätiöt elää jo ihan aineellisessa Paratiisissa , siellä Panamassa , mutta nyt sinne on luikerrellu käärme , joku siivoton paljasti Rolexinomistajain rahanpesuyhtiöt , ja nyt eri maiden verottajat ottaa Selfie-kuvia niiden omistajista ,
        tottahan se on , että niillä verovaroilla , jos siis ne olisi saatu , kustannettaisiin Wanhojen mammojen viimeinen vanhuus , mutta johan Moos 15 , 60 sanoo , että " joka Wanhoja muistaa , sitä tikulla silmään , "
        Ja joka maassa seisoo nyt näitä säätiöherroja ja -rouvia , rykimässä ja selittämässä , mihin he noita tikkuja näpeissään tarvii ,


      • Silmätikkuko

        " paljasti Rolexinomistajain rahanpesuyhtiöt "
        -Tarkoitatko että lahkojohdon jäsen, joka on kirjannut itsensä taivaaseen meneväksi ja ylvästeli videolla kultarolexi ranteessaan, kuten tämän foorumin lukijat muistavat, on jäänyt kiinni rahanpesuyhtiön omistajana Panamassa ?

        Vartiotornifirmahan sinänsä kylpee rahassa, New Yorkin rakennuksen arvo on miljardiluokkaa. Maailmalla, kuten Suomessakin, tiedetään että johto on määrännyt kiihdyttämään rakennuskannan myyntiä, "valtakunnansaleja", nyt Oulussa konventtipytinki myös. Ja kulut on karsittu, kausijulkaisujen sivumäärää supistettu.
        Intiassa on lopetettu vartiotornipainatus kokonaan, ilmeisesti ei kuitenkaan kevyemmän verotuksen maahan siirtymistä varten ?

        Että jos ne fyrkat ovat Panamassa, jehova päättänyt saattaa asian tiedoksi, niinkö ?


      • bumerangi_
        Silmätikkuko kirjoitti:

        " paljasti Rolexinomistajain rahanpesuyhtiöt "
        -Tarkoitatko että lahkojohdon jäsen, joka on kirjannut itsensä taivaaseen meneväksi ja ylvästeli videolla kultarolexi ranteessaan, kuten tämän foorumin lukijat muistavat, on jäänyt kiinni rahanpesuyhtiön omistajana Panamassa ?

        Vartiotornifirmahan sinänsä kylpee rahassa, New Yorkin rakennuksen arvo on miljardiluokkaa. Maailmalla, kuten Suomessakin, tiedetään että johto on määrännyt kiihdyttämään rakennuskannan myyntiä, "valtakunnansaleja", nyt Oulussa konventtipytinki myös. Ja kulut on karsittu, kausijulkaisujen sivumäärää supistettu.
        Intiassa on lopetettu vartiotornipainatus kokonaan, ilmeisesti ei kuitenkaan kevyemmän verotuksen maahan siirtymistä varten ?

        Että jos ne fyrkat ovat Panamassa, jehova päättänyt saattaa asian tiedoksi, niinkö ?

        "-Tarkoitatko että lahkojohdon jäsen, joka on kirjannut itsensä taivaaseen meneväksi ja ylvästeli videolla kultarolexi ranteessaan, kuten tämän foorumin lukijat muistavat, on jäänyt kiinni rahanpesuyhtiön omistajana Panamassa ? "

        Edes alkeellista logiikkaa ja rehellisyyttä kritiikissäkin olisi hyvä pyrkiä käyttämään.

        a) Kukaan ei ole kyennyt varmuudella todistamaan, että ko. Rolex oli aito ja lisäksi aitoa kultaa.

        Tokihan jenkkikulttuurin viesti jenkillä oli ranteessaan, joka hallintoelimen jäsenilleen ohjiestamaa profiilia ajatellen oli hyvin ristiriitainen valinta.

        b) Miksi Vartiotorniseuran edes tarvitsisi turvautua veroparatiiseihin kun se uskonnollisena yhteisönä jo toimii verovapaasti?


    • Naked.Truth

      jt on henkellisessä paratiisiss halpiskaupan rääsyissään
      **
      Nordean porukat ja Putinin hovi on
      VEROPARATIISISSA muansillaan
      kun media repii niiltä ökyrytkyt ja muut pois
      no pepa paljaanahan ne rikkaitten misut tuppaa loistojahtikuvissa olla muutenkin

      • Nähtyä

        Tarkoitat kai, että J.todistajat ovat rääsyissään pedofiilien paratiisissa eli järjestönsä vankeina. Miten lie noitten rääsyjen kanssa.

        Toisaalta Hikipediakin nimittäin kertoo, että Jehovan todistajat ovat pukuihin pukeutuneita putkimiehiä.

        Työttömät Jehovan todistajatkin sitä paitsi hankkivat kokouksiinsa yhteiskunnan tuilla pukuja, joten eivät liene ainakaan aina rääsyissä. Farkkuhameissakin on kielletty menemästä Valtakunnan saleille, saati sitten rääsyissä. Tinkivät siis muusta kuin kokousvaatteista. Jos tinkivät. Tuttu Jt-perhe päätti, ettei töihin kannata mennä ollenkaan. Kun ehdotin kouluttamattomalle rouvalle hakemaan markettiin hyllyjen täydentäjäksi, tämä ilmaisi haluttomuutensa. Kotona oli kai kivempaa ja ehtii sitten paremmin tehdä ainakin jokusen tunnin kenttääkin raportin täytteeksi. Saivat työttömyystukia ja sossurahoja niin hyvin, että oli varaa matkustaa jopa etelään lomamatkalle. JT- kokouksessa sitten tuon perheen pää piti puheen, jossa arvosteli niitä, jotka näinä kiireisinä lopun aikoina kehtaavat keskittyä maailmallisiin asioihin liikaa.


      • PukuporukkaaOvat

        "Ulkonäkö ja käyttäytyminen

        Jehovan todistajat tunnistaa helposti siitä tosiasiasta, että he ovat putkimiehiä, joilla on useita pukuja. Jehovan todistajat ovat mormonien lisäksi maailman ainut uskonnollinen järjestö, jonka jäsenet kulkevat siisteissä puvuissa, jotka samanaikaisesti sulautuvat täysin jokaisen liikemiesjupin pukeutumiseen eivätkä herätä Nokian pääkonttorin läheisyydessä huomiota. Jehovan todistajilla ei koskaan ole partaa – edes naisilla. Tunnistamista helpottaa se, että he kantavat mukanaan nipussa erilaisia vihkosia, jotka toimivat heidän pyhinä kirjoituksinaan tai vähintään niiden päivityksenä.

        Jehovan todistajat liikkuvat aina pareittain, tai sitten he ovat kokoontuneena suurempiin ryhmiin valtakunnansalille. Ainoa poikkeus näihin on seurustelutilanne, jossa Jehovan todistajia on aina vähintään kolme."

        lähde: Hikipedia


    • jt huuhaa naurattais, jos se ei olisi niin läpipahaa. Lukuisat huti-maailmanloppuennustukset, opinmuutokset, karttaminen, kaksinaamaisuus. järjestö on minusta laillistettua rikollisuutta. Joissakin järjellisissä paikoissa jt-saaste onkin kielletty.

      • ÄläMuutaVIrka

        Niinpä!


    • Viinimauste

      Vartitorniseuran johtoelin sanoo olevansa jehovan viestintäkanava, vartiotorni 1.10.1994
      Näin joko on taikka ei ole.

      Yksinomaan Herätkää n:o 23 v. 1968, joka esitteli vartiotorniuskonnon ylitsepursuavat todisteet järjestelmäasioiten päättäjäisille vuodeksi 1975, perustellen muiden kuin vartiotorniseuran julkaisujen siteerauksilla, yksi siteeraus oli YK:n julkaisustakin, josta vartiotorni muuten syyttää paljosta pahasta, riittää osoittamaan että mikään jehovan viestintäkanava ei ole kysymyksessä.
      Sen sijaan 5 Moos 18:20 osoittaa ennustelijan vääräksi profeetaksi.

      Tästä tulisi todistajan vetää johtopäätökset ja pudistaa lahkon tomut kengistään.

      • NimenomaanNäin

        Todellakin kannattaisi! Miksi kenenkään kannattaisi kuulua Väärään profeettaan! Erittäin vastenmielinen organisaatio!


    • novoisunsaatana2

      Jaa mitä? ei mitään mainintaa vehnästä ja rikkaviljasta?

    • Siweys.rules

      rikkaat ja mMammonaa palvovat on munasillaan Veroparatiisissa
      jt on halpisvaatteissa Hengellisessä Paratiisissa ##
      ## siveetä porukkaa noi jt kun ei mene nakuillemaan Veroparatiiseihin

      • VarsinaisiaVenkuloita

        Jt-liike on kaukana mistään hengellisestä paratiisista!

        Ennemminkin JT-liike on pedofiilien paratiisi...heitä, kun eivät lahkopomot ilmianna poliisille.

        Ja toisaalta Jt-liikkeessä pesii PARASIITIT! Jt-lahkon jäsenet siipeilevät yhteiskunnan laitamilla kuin yhteiskuntamme loiseliöinä osallistumatta maan puolustukseen tai poliittiseen vastuunkantoon. Sivariinkaan nämä Suomen lellikkiloiset eivät mene, vaikka oikeasti se on heidän lahkosaan aivan sallittua ja toteutuu muissa maissa. Melkoista parasiitti-meininkiä! Korkeamman koulutuksen omaavia ihmisiäkin heissä on vähän. Yliopistot, kun ovat heistä synnin ja pahuuden pesiä. Kuitenkin yliopiston käyneiden lääkärien ja kirurgien hoito kelpaa heille, kun hätä tulee. Parasiittimäistä kaksinaismoralismia!

        "Loinen eli parasiitti on eliö, joka elää toisen eliön, isäntäeliön, kudoksissa (sisäloiset), iholla, turkissa tai läheisyydessä (ulkoloiset) aiheuttaen isäntälajille vahinkoa. Toisin kuin symbioosissa, loisiminen eli parasitoiminen ei yleensä hyödytä isäntää mitenkään. Loisimisessa on tavallista, ettei loinen ole isännälleen kohtalokas, vaikka joskus haittoja voikin ilmetä. Mikäli organismi tappaa isäntänsä tarkoituksellisesti, sen sanotaan olevan parasitoidi." (Wikipedia)


      • RAY.betalar

        jehovan todistajilla RATSASTAVAT parasiitti-loiset
        elää tidustajien olemassaolosta
        valkiloidusti jopoillen he RAYn rahoittamina vuosipalkkaansa nauttivat


      • vuosi.kerrallaan
        RAY.betalar kirjoitti:

        jehovan todistajilla RATSASTAVAT parasiitti-loiset
        elää tidustajien olemassaolosta
        valkiloidusti jopoillen he RAYn rahoittamina vuosipalkkaansa nauttivat

        ei olisi valtiotieteen Tohtorillakaan hyväliksaista duunia
        jos ei olisi todistajia.
        vaan olis muuten akateemisena työttömänä leipäjonossa


      • UseinJopaParasitoidi
        RAY.betalar kirjoitti:

        jehovan todistajilla RATSASTAVAT parasiitti-loiset
        elää tidustajien olemassaolosta
        valkiloidusti jopoillen he RAYn rahoittamina vuosipalkkaansa nauttivat

        Jt-liikkeen uhreista juuri kukaan ei saa palkaa Jt-liikkeen vaaroista tiedottaessaan. Tiedän vain yhden: Valkilan. Hän on kyllä palkkansa ansainnut.

        Jt-liike on yhteiskuntamme parasiitti, joka on osoittautunut usein jopa parasitoidiksi. Kun Jt-lahkopomot pakottavat liikkeen jäsenet kieltäytymään verensiirroista esim leukemiatapauksissa, he tietävät ajavansa nämä leukemiapotilaat usein varmaan kuolemaan.


      • MuistisäännötKuntoon
        VarsinaisiaVenkuloita kirjoitti:

        Jt-liike on kaukana mistään hengellisestä paratiisista!

        Ennemminkin JT-liike on pedofiilien paratiisi...heitä, kun eivät lahkopomot ilmianna poliisille.

        Ja toisaalta Jt-liikkeessä pesii PARASIITIT! Jt-lahkon jäsenet siipeilevät yhteiskunnan laitamilla kuin yhteiskuntamme loiseliöinä osallistumatta maan puolustukseen tai poliittiseen vastuunkantoon. Sivariinkaan nämä Suomen lellikkiloiset eivät mene, vaikka oikeasti se on heidän lahkosaan aivan sallittua ja toteutuu muissa maissa. Melkoista parasiitti-meininkiä! Korkeamman koulutuksen omaavia ihmisiäkin heissä on vähän. Yliopistot, kun ovat heistä synnin ja pahuuden pesiä. Kuitenkin yliopiston käyneiden lääkärien ja kirurgien hoito kelpaa heille, kun hätä tulee. Parasiittimäistä kaksinaismoralismia!

        "Loinen eli parasiitti on eliö, joka elää toisen eliön, isäntäeliön, kudoksissa (sisäloiset), iholla, turkissa tai läheisyydessä (ulkoloiset) aiheuttaen isäntälajille vahinkoa. Toisin kuin symbioosissa, loisiminen eli parasitoiminen ei yleensä hyödytä isäntää mitenkään. Loisimisessa on tavallista, ettei loinen ole isännälleen kohtalokas, vaikka joskus haittoja voikin ilmetä. Mikäli organismi tappaa isäntänsä tarkoituksellisesti, sen sanotaan olevan parasitoidi." (Wikipedia)

        Hyvät muistisäännöt ovenavaajille:

        Kun Jehovan todistajat alkavat puhua oppijärjestelmänsä tuputuksen yhteydessä PARATIISISTA, voimme muistaa, että

        A) näillä J.todistajillahan on järjestö, joka on oikea PEDOFIILIEN PARATIISI!

        B) Jehovan todistajat puhuvat usein paratiisista, mutta JT-järjestön toimintatavat osoittavat sen olevan varsinainen yhteiskuntamme PARASIITTI. (vrt mm Suomessa esiintyvä sivarikarkuruus, poliittisen vastuunkannon ja äänestämisen pakoilu, useat elelevät sossun rahoilla kenttäillen ja tahallaan ottamatta vastaan töitä, jotta voivat paremmin kenttäillä, (tunnen monia tapauksia), jättäytyvät vähälle koulutukselle ja jäävät helpommin yhteiskunnan tuilla rahoitettaviksi työttömiksi asenteensa takia jne, haukkuvat korkeaa koulutusta, mutta repivät kaiken hyödyn irti korkeasti koulutettujen tarjoamista palveluista jne parasiittimaista asennetta ilmenee laajasti.

        C) Usein JT-järjestö osoittautuu jopa PARASITOIDIKSi. (vrt: hylkäämisten aiheuttamat/edesauttamat itsemurhat ja verensiirtokiellon aiheuttamat turhat kuolemat)


    • Kolonkka

      KiitosTästäJP 5.4.2016 0:02

      "" "Jehovan todistajien hallintoelin ylistää omaa järjestöään, Vartiotorni-seuraa, säännöllisesti sekä kirjallisuudessaan että puheissa. Se väittää Jehovan todistajien elävän jo nyt "hengellisessä paratiisissa". ""

      Tuo "hengellinen paratiisi" ei esiinny Raamatussa.
      Se on vartiotornin lahkolaisille antama, näköjään leuhkimista varten.

      Kun se on vartiotornista, sen merkitys on se minkä vartiotorni sille antaa, mutta sen varjolla on valhe ruveta salaamaan lahkon raadollisuutta ja tuhoavuutta, valheen vaatimista jäseniltään "teokraattisena sotana". Asiakkaiden tuottamista Uskontojen uhrien tuki ry:lle.

      Lahkohan on "sanamagiikan" lahko, se on vartiotorniin lainannut Raamatusta Jeesuksen, ja Jeesus-nimen etymologiasta, nimen alkumerkityksestä lähtien pyrkii johtamaan lahkolle oppeja. Jeesuksen sanoja taas lahkolaiset eivät saisi lukea, Vartiotorni 1.9.1974: Suurin osa UT:sta on kohdistettu niille, jotka ovat kirjauttaneet itsensä vartiotorniseuran kortistoon taivaseen menoa varten.

      Tuo "Jeesuksen etymologia" ei ole sen luotettavampi kuin lahko ylipäätään, Turunen esittelee jutun, jossa vartiotorniseura on väärentänyt oppinut Barclayn lausunnon Raamatun väärennöksestä muotoon, että Barclay muka kehuisi väärennöstä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      34
      2353
    2. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      47
      2096
    3. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      40
      2032
    4. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      320
      1850
    5. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      117
      1493
    6. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1425
    7. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1308
    8. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1157
    9. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      41
      1055
    10. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1036
    Aihe