Kristilliset satuolennot ja -käsitteet

HommaEtenee

Kristilliset satuolennot ja -käsitteet on sulautumassa muiden satuolentojen ja -käsitteiden kanssa samaan humpuukisarjaan. Tilastoja britaniasta:

"British people are more likely to believe in ghosts than a Creator – and self-identified Christians are more likely to believe in aliens than the devil"

https://yougov.co.uk/news/2016/03/26/o-we-of-little-faith/

7

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maailmamuuttuu
    • "Christians are more likely to believe in aliens than the devil"

      Millähän tavalla yksilö voi olla kristitty ja olla uskomatta saatanaan.
      Eikös tämä hassu herra saatana ole oleellinen osa kristinuskoa?

      • puurot-ja-vellit

        Joissain maissa, myös Suomessa, ihmiset puhuvat itsestään kristittyinä, vaikka oikeasti he tarkoittavat vain kuuluvansa johonkin tiettyyn kulttuuriin, esimerkiksi länsimaiseen kulttuuriin. Jos heille esitettäisiin muutama kristinuskon perusväite, siis näitä lapsellisia valheita vaikka Aatamista ja Eevasta ja zombi-Jeesuksesta, niin huomattavasti harvempi sanoisi olevansa kristitty. Siksi on tärkeä tarkastella kriittisesti jokaista tilastoa, joka esittelee eri uskontokuntien jäsenmääriä.


    • 100100100

      Tuon mukaan brittiläisistä kristityistä selvästi useampi uskoo taivaaseen kuin helvettiin. Kristityt ovat siis täysin pihalla omasta uskonnostaan. Uskotaan vain siihen, mihin halutaan uskoa. Uskonnon asema Euroopassa alkaa olla naurettava.

      • "Uskonnon asema Euroopassa alkaa olla naurettava."

        En oikein ymmärrä, tai arvosta ranskalaisuutta kovin korkealle.
        Mutta maassa on yksi asia hyvällä tolalla, josta muidenkin tulee ottaa mallia.

        Sekularismi.


    • PyöreäNolla

      Aku Ankka ja Ankkalinna, Batman ja Gotham city, Jeesus ja Taivasten valtakunta. Kaikken totuusarvo on yhtä suuri.

      • Gotham-on-olemassa

        Gotham on New York Cityn vanha lempinimi, joten sen totuusarvo on jopa hieman taivasta suurempi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      176
      1715
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      977
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      87
      834
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      663
    5. 51
      655
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      41
      557
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      508
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      503
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      191
      453
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      439
    Aihe